Kiinalaiset aikovat rakentaa biotuotetehtaan Kemiin. Hyvä satama on yksi syy. Eivät varmaan ole kuulleet mitään AKT:stä.
Hyvin salattu
V.Allittu
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Väitän, että koko kiinalaisten hanke on täyttä huuhaata. Tällaista laitosta ei oikeasti ole tarkoitus ainakaan kiinalaisten rahoilla rakentaa. Hanke on vain Suomen ja EU:n tukiautomaattihanke. Saas nähdä paljonko valtion rahaa tähän "hankkeeseen" ladataan.
Jos Suomi pysyy EU-nettomaksajana, kiinalaisten biottelun maksavat Suomen veronmaksajat. Kun näin epäilemättä käy, miksi tehdasta ei rakenneta saman tien suoraan suomalaisomisteiseksi?
Tuohon haistavitun kiinalaishankkeeseen ei tule ladata ensimmäistäkään euroa Suomen veronmaksajien yhteistä rahaa, piste.
Onneksi joku muukin on samaa mieltä ja kehtaa sen myös julki tuoda:
https://summa.talentum.fi/article/tt/mikko-kara-biodiesellaitoksessa-ei-kansantalouden-kannalta-jarkea/259843
-Sama lopputuote voidaan tehdä kilpailukykyisemmin brasilialaisesta eucalyptuksesta tai sokeriruokojätteestä.
Eli miksi siis väkisin yritetään tänne Suomeen ängettä?
Tukilihapadat kutsuu halpasekundaroskan valmistajia karuun pohjolaan hölmölän rahoja rahastamaan ja välistä vetämään...
Uutisissa keskityttiin taattuun hyvävelityyliin kehumaan hanketta. EU-rahoitus mainittiin ilman ihmettelevää sanaa.
Toivottavasti on aito yritys eikä näitä mitä on nähty, että pistetään mahdollisimman suuri hanke pyörimään, nostellaan palkkioita ja jossain välissä rakennushanke menee konkkaan. Nokkamiehet katoavat hyvän tilin tehneinä ja paska jää muille suomalaisille joilla ei ole osaa eikä arpaa asiassa.
Ainakaan, kun taas kerran ahtaajat olivat lakossa. Lakko ei kiinnostanut Kemin ahtaajia. Silloin oli tapetilla Pajalan/Kolarin rautakaivosten laivaukset. Tämä hanke varmasti rauhoittaa Kemin ahtaajat ainakin hetkeksi.