Suullinen kyselytunti. Lähetekeskustelussa kansalaisaloite Rikokseen syyllistyneen ulkomaalaisen karkoittaminen. Lähetekeskustelussa hallituksen esitys laiksi ulkomaalaislain muuttamisesta. Lakialoitteiden lähetekeskusteluja.
http://areena.yle.fi/1-3299914
http://areena.yle.fi/1-3299914
Vastaukset 73
Vanhimmat
Tulee myös tv1:ltä.
demarit yrittää vierittää omia mokiaan hallituksen niskaan mutta maahanmuuttoon ei tietenkään voi puuttua kun sopimukset?
Esimekki siitä imten on VÄÄRIÄ NÄKÖKULMIA :
siihen voi puuttua kuten monet eu-n alaiset natsivaltiot esim tanska lopetti kokonaan maahanmuuton eräänä vuonna ja monet ent itäeuroopan maat on estänyt maahanm uuton , myös palautuksia tehdään-
suomi on malliopppilas johtajanaan eu-pyrkyrit- esim Katainen sai huippuviran eu-komissiosta 'palkkioksi' suomen EU-johtoisen politiikan to0teuttajana?
Suomea tuhotaan koska suomi on maailman kristiilisin maa`?
Saatana-eliitti johtaa maapalloa kutne kaikesta huomaa-
saatanan pahuuteen aivopesevä maailma näkyy esim helsingis jo ?
voimme vain ihmetellä miten japani ja eesti pärjää ilman m,aahanmuttoa?
https://yle.fi/uutiset/3-9450793
https://www.kansalainen.fi/eesti-aikoo-kieltaa-paan-peittavat-niqabit-ja-burqat/
https://www.tallinna24.ee/artikkeli/415361-nyt-se-varmistui-nain-monta-pakolaista-viro-ottaa-seuraavan-kahden-vuoden-aikana
https://keskustelu.suomi24.fi/t/3322132/salaisen-300n-komitean-maailmanvalta
http://salakirja.blogspot.fi/
"olen omistautunut historiallisille faktoille mieluummin kuin peitetarinoille joita yleisölle syötetään heidän manipuolimisekseen.
On selvää että historiankirjat on väärennetty, ja että suuri valta on keskitetty oligarkkien käsiin kaikkialla maailmassa. Mutta keitä nämä voimakkaat ihmiset ovat? Minulta toistuvasti kysytään: "Jos on olemassa salaliitto, keitä nämä salaliittolaiset ovat?""
http://www.hengellinenkotikirjasto.fi/112447184
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2011/09/illuminati-eliitin-kirje-ihmiskunnalle.html
http://nwoumj.blogspot.fi/2015/07/kolmas-maailmansota-on-tulossa.html
"tilanne Virossa on ollut jo vuosikaudet erittäin heikko kun maan palkkatason on n. 278.02 euroa/kk"
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2011/09/viron-tasavalta-aanesti.html
faktaa: kulttuurien sekoitus on rikkaus.
älkää lukeko tätä viestiketjua enempää- loppu on vain rasismia.
miettikää kun suomalaiset on ilmastopakolaisina maailmalla?
ps. italiassa perusturva- sinne heti kaikki?... saadaan rahaa!
stop rasism
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/askola-mielenosoituksessa-jeesus-ei-puhunut-suomea/comment-page-1/
http://www.kotipetripaavola.com/Raamatunnakokulmiamaahanmuutosta.html
mitä hyvää eu on tuonut tai tuo suomalaiselle duunarille ?
Kabotaasista taitaa tulla sabotaasi.
Taas Sdp Soinin kimpussa!
Rekkaliikenneasiassa.
Mulkosilmä-Lindman sanoi että Soinin viikate käy rekkayrittäjille?
Kohta huomasivat(sdp ), että olihan hallituksessa liikenneministerikin, Berner jolle kysymykset sitten esitettiinkin kun pahimmat vihat oli saatu ulos Soinia kohtaan.
Soini on läski ääliö. Voiko Suomalainen kuljetusyrittäjä kilpailla ulkomailla kustannustehokkasti? Väitän että ei mutta ulkomainen kuljetusyrittäjä voi kilpailla Suomessa helposti pienempien sivukulujen ansiosta.
demarit ovat itse saattaneet suomen tähän tilaan eu kiimassaan pitäisikö nyt livetä sopimuksista ja maksaa kalliit sakot siitä?
Demarit ovat munanneet itsensä täydellisesti.
Soini on yks vitun läski, ja Berner on six-six-six, number of the Beast.
Onko kansalaisaloitteilla mitään vaikutusta mihinkään?
ei oikeasti ellei se aja herrojen suunnitelmia luodaan vain harha että ihmiset voisivat vaikuttaa?
Kuka saatana näitä ville niinistöjä äänestää?
Tupajumeille halutaan elintilaa..
Biaudella palaa aina silmät oudosti päässä. Käyttääkö jotain aineita?
suuri palkkainen ja määräinen k-edustajien sakki kinastelee myöhemmin montako nastaa saa olla talvirenkaassa, eu direktiivi tulee myöhemmin määräämään että autoihin tulee asentaa soikion muotoiset pyörät, jotka vievät autoa tehokkaammin eteenpäin.
ei vainen kait se olis viisainta erota koko eusta mutta yksikään puolue ei kannata tätä?
voe vattu mitä teatteria tämä on oppositio näyttelee oman osansa ja toimii aina päinvastoin hallituksessa ollessaan?
Näinhän se on. 90 prosenttisesti Ihan samanlaista politiikkaa tehtäisiin vaikka olisi oppositiopuolueet päättämässä.
Vasemmisto grillaa Soinia.
puhuu lähinnä pehmeitä sama kun puhuisi roska auton käynnistä?
suomi tarvitsisi materiaali apua mahdollisen selkkauksen varalle mutta tietynlaista puolueettomutta täytyisi ylläpitää?
pitäisi joskus järjestää suljettu kirjallinen kyselytunti
soini tsättäilee kyselytunnilla?
Voisiko joku lainoppinut tehdä kansalaisaloitteen kansalaisalotteiden lakkattamiseksi laillisella tekstimuodolla. Syntyisi säästöä.
Lakkautetaan koko eduskunta ja annetaan valta suvakeille syntyy selvää säästöä.
Näin tehtäköön. Mitä vittuu tollasella vihervassujen kumileimasimella tekee.
viime vuonna palautettiin 90 ulkomaalaista rikollista??
http://areena.yle.fi/1-3299914
tuolla jatkuu...
niin näyttää jatkuvan , ketä nyt melkolailla tyhjää salia ja vain muutamaa paikalla olevaa edustajaa jaksaa kuunnella, eipä näytä kansalaisaloitteet tärkeistä asiosta. suurinta osaa edustajia kiinnostaa,. .paitsi vaalien alla. :P
900 syyrialaista saapunut suomeen muut ovat enemmän tai vähemmän hyvinvoinnin perässä?
nämä tulijat eivät kunnioita länsimaista lakia ja järjestystä tällaiset joukolla tehdyt raiskaukset ja pahoinpitelyt ovat verrattavissa terrorismiin?
Haglundkin oikoi vasemmiston ja sdp,n paasaamista, sama kun roska-auto käy tyhjentämässä.
Niinistökin sai nenilleen Tiilikaiselta.
yhtä iso asia tämä jenkkien kanssa käyty sotaharjoitus on kun niitä on jo pidetty 90 luvulta lähtien?
Tiilikainen on laittanut oppositiossa räksyttämisen olen jälkeen "älykkölasit" silmiensä eteen, tarviikohan pölvösti niitä oikeasti ja mikä on linnsien vahvuus ?
Keskusteltiinko siitä kansalaisaloitteesta?
käydään paraikaa?
http://areena.yle.fi/1-3299914
Vaatii flashin ja en asenna mitään paskaa koneelle.
edelleen puhutaan syyrialaisista vaikka niitä on vain 900 tullut suomeen 35 000 tuhannesta pitäisikö kaikki muut palauttaa vai?
joukolla tehdyistä (harkituista) rikoksista pitäisi automaattisesti karkoittaa se loppuisi siihen kerrasta?
Täytyy ihmetellä miten ilkeää tuo BIUBAU puolustella noita rikollisia ja raiskaajia ?
Onko se valittu Suomen Eduskuntaan rikollisten, raiskarien ja pedofiilien äänillä ?
Että silleen.
olin hetken poissa mutta puolustiko bidee oikeasti näitä joukko raiskaajia?
eikös alapesu-Bieen isä ollut aika kovan luokan rikollinen.
ministerit voisivat vaatia virkamiehiltä nopeampaa toimintaa tämän lain kanssa?
Juuri sitä tuo Ben tarkoitti puheellaan miksi se pitäisi laittaa perustuslakivaliokuntaan, kun esityksessä ei ole mitää ristiriitoja mihinkään lakeihin ja kansainvälisiin sopimuksiin. Että silleen.
Ben puhuu asiaa parhaillaan loppuu tuo kommarien humanitäärinen pakolaisten hyysäys HYVÄ BEN ! Että silleen.
zysse puhui asiaa tämä voidaan lyödä lukkoon eduskunnan päätöksellä eikä siihen tarvita tätä ääripään jarruryhmää?
Toivotaan, että tuo TOLKKU voittaa nyt.Että silleen.
anderssonilta uupuu realismi toivottavasti vasureissa on sen verran järkeä etteivät nosta häntä nokaksi se vie viimeisetkin fiksut äänestäjät vasureista?
ei törkeisiin rikoksiin syyllistyneet tarvitse mitään hyysäämistä bidee ei oikeen ymmärrä vieläkään mistä puhutaan nykyinen ulkomaalaisten rikollisten päänsilittely suorastaan yllyttää rikoksiin?
Suomen on nyt syytä antaa se selvä merkki " Rikollisille Nollatoleranssi " rikokset johtavat automaattisesti maasta karkoitukseen. PISTE. Että silleen.
no ainakin tuollaiset joukolla tehdyt rikokset pitää kitkeä kovalla kädellä mutta tarvitaan siinä mielessä tarkennusta ettei toinen ääripää saa käytettyä tätä provosoidakseen pakolaisia tekemään virheitä?
kansalaisaloite lakiasiain valiokuntaan jne..saa matu rikolliset ja elintasosurffari pakoloiset kohta lähtöpasseja. TODELLA turvapaikkaa tarvitsevat saa jäädä.
olli poika parviaiselle kari suomalaisen osuva kommentti?
http://i1.ytimg.com/vi/gWIUx-EcM1Q/maxresdefault.jpg
Kuva oli jo vuodelta 1991 ja sama hulluus jatkuu vielä 2016 , jos ei tuota uutta lakia saada aikaan pian. Että silleen
joukolla tehdyistä rikoksista pitäisi automaattisesti antaa kovennettuja tuomioita puolin ja toisin että tällaiset harkitut rikokset saadaan kitkettyä?
suomalaisille on jo annettu kovennettuja jos ne ovat kohdistuneet joukolla ulkomaalaisiin mutta jos tilanne onkin toisin päin niin näin ei käy eli se yllyttää tällaisiin rikoksiin?
joukolla yhden raiskaus tai väkivaltainen ryöstö pitäisi automaattisesti olla riittävä syy karkoitukseen siinä että kajotaan toisen koskemattomuuteen harkiten joukolla vie kaikki ihmisoikeudet tekijältä automaattisesti?
Biudee on ihan pois tolaltaan, ei malta puhua edes mikrofooniin. Että silleen.
bidee tappelee vastaan periaatteesta eikä ota mitään kantaa raiskattujen ja pahoinpideltyjen puolesta jotka vaativat rikollisten karkoitusta suomesta että saavat kulkea rauhassa ilman pelkoa?
eikö tämä ole juuri sitä ääriajattelua ilman realismia tilanteet elää ja niihin pitää reakoida ajoissa?
Bidee ei ole koskaan osannut käytttäytyä, puhuu päälle, keskeyttää toisen puheen, huutaa jne. -> VÄÄRÄMIELISISEN ihmisen merkki.
säälittää anderssoni vaikka kaikki hakijat olisivat perusteltuja niin siihen ei ole varaa pitemmässä juoksussa tänne ei pitäisi ottaa yhtäkään vaan auttaa lähialueille viisaasti jos näin ei toimita niin tämä homma leviää käsiin kun meidän kyky auttaa loppuu siihen että ei ole enää varaa?
Minuakin säälittää kaikki Adam Weisshauptin 1776 perustaman i järjestön esiliinaleikkejä harrastavien jäsenten järjestämien false-flag sotien uhrit.
hyvä zysse ei tätä asiaa ole syytä vatuloida pitempään?
nämä kuvat pienistä veneistä on valheellista kuvaa suurin osa tulee suurilla laivoilla salmenyli tämä touhu on täysin harkittua touhua?
bidee on jo ihan paniikissa puhuu ruotsia ettei joutuisi vastuuseen puheistaan tosiasia on se että ellei näiden "asiantuntijoiden" mielipiteet ole julkisia ja näin kaikkien arvioitavissa ei niitä välttämättä pidä pitää vakavasti otettavina elleivät ne kestä arvostelua?
jahas anderssoni lähti karkuun vai?
Tieto ei ole aina totta
18 maalis 2014
Kirjoittanut Kalle Isokallio | 81 Kommenttia
Poliitikot vetoavat propagandamielessä usein johonkin tutkimukseen tai jonkun emeritusprofessorin antamaan lausuntoon, usein jopa professorin oppialueen ulkopuolisessa asiassa. Poliitikkojen tehtävä on vääristellä totuutta ja se heille annettakoon anteeksi, mutta pelottavaa on että sähköinen media toitottaa jo tunnin kuluttua kyseistä väittämää totuutena. Seuraavana aamuna se on kissankokoisin otsikoin myös painetuissa aviiseissa. Yksikään toimittaja ei jaksa ottaa selvää tutkimuksen tilaajan motiiveista tai emerituksen kaunasta häntä vuosikymmen sitten kaltoin kohdellutta tahoa kohtaan.
Tieto on nyky-yhteiskunnassa yliarvostettua, koska se ei ole useinkaan totta. Yksittäisen tiedon poimiminen isosta tietomassasta saattaa tehdä totuudesta valheen. Koska meiltä puuttuu kriittinen journalismi, poliitikot onnistuvat kerta toisensa jälkeen käyttämään ympäristöstään irrotettuja tietoja propagandan välineenä. Älyllisessä keskustelussa tiedot ovat argumentoinnin perusta ja argumentoija odottaa, että joku esittää ne analysoituaan siihen kommentteja. Sillä tavalla alkuperäinen argumentti paranee, joka on keskustelun tavoite. Propagandaan perustuvassa keskustelussa ei analysoida argumenttia, sitä joko kannatetaan sokeasti tai se teilataan teilaajan mielestä vääränä. Ihmekös sitten että kaikki asiat Suomessa seisovat, tasapuolisesti sekä julkisella että yksityisellä puolella.
Poliitikoille sallitaan myös ”asiantuntemattomuus”. Kun ympäristöministeri Ville Niinistö sanoo, ettei Fennovoiman ydinvoimala kannata, yksikään toimittaja ei pyydä Niinistöltä laskelmia sen väitteen tueksi. Sellaisia hänellä ei nimittäin ole. Niinistö tietää, tai ainakin hänen tulisi ministerinä tietää, että Fennovoimaan sijoitettu pääoma antaa nykyisellä sähkön hinnalla kahdeksan prosentin riskittömän tuoton. Miksi eivät toimittajat kysy Niinistöltä edes sijoitusvihjeitä? Kannattaisi kysyä, kun ministerin mielestä kahdeksan prosentin riskitöntä tuottoa antava sijoitus on kannattamaton.
Poliitikkomme toistavat iskulauseita, jotka muuttuvat riittävästi toistettuina heille totuudeksi. Puhdas kotimainen ruoka esitetään perusteena kansalliselle maataloustuelle. Totuus on, että käytämme enemmän kemiallisia lannoitteita hehtaaria kohti kuin muissa Euroopan maissa. Ne kemikaalit siirtyvät pelloilta ”puhtaaseen” kotimaiseen viljaan, maitoon ja lihaan.
Poliitikot kehuvat myös hyvinvointipalveluitamme. He jättävät kertomatta, että hyvinvointipalveluita tuotetaan Suomessa Ruotsia raskaammalla hallintokoneistolla ja siksi niitä tuotetaan velkarahalla. Hyvinvointikoneistossamme voivat hyvin vain byrokraatit.
Miksi julkinen sana ei koskaan aseta kyseenalaiseksi poliitikkojen esittämiä perättömiä väitteitä?
paikallisesta baarista löytyy fiksumpaa porukkaa kun nämä ääriajattelijat se on kylmä fakta?
uppista
miksi väärintekijöitä suojellaan kun heidän uhrejaan pitäisi suojella menkää nyt itseenne vakavasti?
Soini on todella tyhmä, rikkidirektiivii? Tai kuka kutsui naton suomeen? Me olemme 85 kertaa yleensä ja yleensä, mutta yksinkertainen kysymys kutsuiko suomi va nato itsensä tänne, ja mitä Soini sanoi? Meillä on......