e-pillereiden aloitus

e-pilsut

Eli kokemuksia tarvitsisin millaisia oireita on tullut 2 viikon sisällä e-pillereiden aloituksesta? Tai mahdollisesti kuukauden kahden oireet, mietityttää lihominen, mielialanvaihtelut, kuivuus ja haluttomuus niin missä ajassa huomaa nämä ja ymmärtää seurata kuukauden tai kaksi ja vaihtaa tai lopettaa sitten käytön.

3

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rruuu

      Aikanaan kun aloitin, niin päänsärkyä oli alussa ja lisäksi menkat, joiden 1. päivänä pillerit aloitin, jatkuivat koko ensimmäisen liuskan ajan. Molemmat oireet menivät ohi, mutta palasivat myöhemmin. Silloin meni merkki vaihtoon.

    • Nypp

      Kannattaa muutamia kuukausia odottaa oireiden tasottumista. Vasta sen jälkeen vaihtaa tuotetta ellei oireet ole tietty aivan hirveät. Perus päänsärkyä ja vähän äklöä oloa voi kestää esim pari kuukautta mutta tasoittuu sen jälkeen jne. No panic. Lyhyessä ajassa vaihtaminen vaan sekottaa kroppaa.

    • Zubb

      Jotkut oireet voi ilmaantua niin salakavalasti ettei edes huomaa. Söin 6vuotta pillereitä ja unohtelun vuoksi vaihdoin renkaaseen. Puoli vuotta renkaaseen vaihdoin jälkeen huomasin olevani seesteisempi. Turha kiukuttelu loppui vaikkei elämä ole muuten muuttunut mihinkään. Vieläkin tulee vastaan tilanteita joista tiedän että pilleri-minä olisi nostanut metelin, mutta nyt kohautan vain olkia. Reilun vuoden käytin renkaita mutta niiden kanssa haluttomuus kasvoi vielä suuremmaksi kuin pillereiden kanssa vaikka kuivuus hävisikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe