Ahvenanmaa rasistinen Suomenkieltä kohtaan

Hyysärit ja suvaitsevaiset. Taistelkaa tätäkin rasismia vastaan, että Ahvenanmaa sortaa Suomenkielisiä
2070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Suvakkien mielestä suomalaisia kohtaan saa olla rasisti mutta ei näitä juhlapaikan hakijakultapojuja kohtaan. Perin omituista.

Äänestä
  • Jälleen tynä rasisti rakentaa olkiukon ja toteaa rakentamansa olkiukon tyhmäksi.

    Suvaitsevaiset eivät suvaitse rasismia (muuten kuin vajakkien mielikuvituksessa). Ei ketään kohtaan.

    Äänestä

Milläs tavalla Ahvenanmaa on rasistinen suomenkieltä (kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella) kohtaan?

Ennen kuin vastaat niin tarkistapa väitteesi. Maailma muuttuu, myös Ahvenanmaa ...

1Äänestä
  • .

    Gunnar Jansson: "Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään

    "Gunnar Jansson: "Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään. Tää on aika yllättävä, mutta näinhän se on kaikkialla. Siis jotta vähemmistö voidaan suojella ja tässä mielessä ahvenanmaalaiset ovat vähemmistö Suomessa, niin tähän suojelukseen tarvitaan menetelmiä, erikoisjärjestelyjä, jotka syrjivät muita. Ja sitten järjestyksen ystävä totta kai kysyy ”saako syrjiä?”.

    Vastaus on kyllä, mutta saa syrjiä ainoastaan kahdella edellytyksellä. Ensimmäinen: että syrjintään on objektiiviset perusteet ja että nämä perusteet ovat laissa, siis lakitasolla määriteltyjä. Objektiivisuus-laintaso ensimmäinen, toinen , että näitä objektiivisia lakeja sovelletaan ystävällisesti, ei aggressiivisesti."

    http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/09/30/ruotsipakko-kasikirjoitus

    .

    Äänestä

Ei saa olla, eikä ole yhtään suomenkielistä päiväkotia eikä suomenkielistä koulua.

Vaikka Suomenkielisiä on asukkaista 5 %

Eikä saa tilata eikä myydä ja ostaa suomenkielisiä lehtiä.

Äänestä
  • Mikä muka estää tilaamasta suomenkielisiä lehtiä?

    Ahvenanmaan kirjastotkin tilaavat suomenkielisiä lehtiä.

    1Äänestä

Kuolinilmoituksia ja mainoksia ei saa olla suomenkielellä lehdissä.

Eikä ruokien ja tavaroiden tuoteselostuksissa saa olla yhtään suomenkieltä

Äänestä

Lääkäreiden ei tarvitse osata sanaakaan suomea. Eikä suomeksi saa mistään mitään palvelua

Täys rasisti maakunta

Äänestä
  • Höpö höpö. Ihan hyvin sai suomenkielistä palvelua viime kesänä kuten sai aikaisempinakin kesinä.

    1Äänestä

Saat aivan vapaasti perustaa ruotsikielisen päiväkodin Ahvenanmaalla ja tietysti saat tilata suomenkielisiä lehtiä. 95 % ahvenanmaan suomenkielisistä on sitä mieltä, että he ovat muuttaneet ruotsinkieliselle itsehallintoalueelle eivätkä koe että heitä sorrettaisiin.

Mielenkiintoista on se, että sortoa kokevat enemmän ne henkilöt, jotka eivät asu Ahvenanmaalla. Itse suomekielisenä manner-Suomessa asuvana henkilönä en näe kyllä mitään sortoa.

1Äänestä

Ahvenanmaa ei näytä suomen Tv-ohjelmia

Äänestä

Jansson sen sano. He ovat rasisteja

Äänestä
  • Kyllä ne rasisteja ovat eräs kaveri tuli ruotsista Maarianhaminaan ja poikkesi nakkarilla kaverinsa kanssa, tilaukset tulivat myyjä kyllä tiesi kaverukset Suomalaisiksi myyjä ilmoitti summan ruotsiksi kaveri sanoi ettei ymmärrä mitä likka puhuu mutta luulen että kun olemme Suomalaisia se ei täälläkertaa maksakkaaan mitään , äkkiä tuli kaksikymmentäviisimarkkkaa olkaa hyvä . Tosiaan ennen oli Suomen kieli niin häveliästä puhua että sitä vältettiin yli kaiken ,kyllä ne taitaa rasisteja olla .

    Äänestä

  • Suomen kieli on rahvaanonomaista on fiininpää puhua ruötsia.

    Äänestä

UpUpUp

Äänestä

"Kotiseutuoikeus on Ahvenanmaan maakunnassa käytössä oleva oikeus, jonka perusteella vain kotiseutuoikeuden omaava henkilö on oikeutettu äänestämään maakuntapäivävaaleissa, omistamaan tai hallinnoimaan kiinteää omaisuutta tai harjoittamaan elinkeinoa. Kotiseutuoikeuden saavat kaikki, joiden toisella vanhemmalla on se. Sitä voi hakea myös maakuntaan muuttanut asuttuaan Ahvenanmaalla yhtäjaksoisesti viisi vuotta. Kotiseutuoikeuden saadakseen henkilön on todistettava HYVÄ RUOTSIN KIELEN TAITO."
- Siis kotiseutuOIKEUDEN saadakseen, on siellä kirotussa kivikossa osattava tala svenska bara.
Jos tällainen rasistinen kieliukaasi ei ole järkyttävällä tavalla ristiriidassa esim. YK:n ihmisoikeuksien julistuksen 2. artiklan kanssa, niin sitten ei mikään:
2. artikla: Jokainen on oikeutettu kaikkiin tässä julistuksessa esitettyihin oikeuksiin ja vapauksiin ilman minkäänlaista rotuun, väriin, sukupuoleen, KIELEEN, uskontoon, poliittiseen tai muuhun mielipiteeseen, kansalliseen tai yhteiskunnalliseen ALKUPERÄÄN, omaisuuteen, SYNTYPERÄÄN tai muuhun tekijään perustuvaa erotusta.

Mitään erotusta ei myöskään pidä tehdä sen maan tai ALUEEN valtiollisen, HALLINNOLLISEN tai kansainvälisen ASEMAN perusteella, johon henkilö kuuluu, olipa tämä alue itsenäinen, huoltohallinnossa, itsehallintoa vailla tai täysivaltaisuudeltaan minkä tahansa muun rajoituksen alainen.

Onkohan muualla EU:ssa voimassa samanlaisia kielirasistisia ukaaseja, jotka joku kansainliitto hädissään vahvisti 1920-luvulla, pian 100 vuotta sitten??!!
Ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus on Yhdistyneiden kansakuntien 10. joulukuuta 1948 kolmannessa yleiskokouksessaan hyväksymä julistus. Julistuksen hyväksymisen puolesta äänesti 48 maata. Mikään maa ei äänestänyt vastaan, mutta kahdeksan maata pidättyi äänestämästä: Neuvostoliitto ja muut itäblokin maat, Etelä-Afrikka ja Saudi-Arabia.

Äänestä

Oli kaiken huippu, kun jokunen vuosi sitten nuo hoonosoomilaiset luodoillaan vaativat, että SUOMALAISILLA kartoilla sanat Ahvenanmaa ja Maarianhamina ovat jotenkin syrjiviä ja hoonosoomilaisten ikiomien kielilakien vastaisia. Ne olisi pitänyt eräiden mielestä korvata ainoastaan ruotsalaisilla nimillä. Ja joita en ilkeä tässä enää edes toistaa. Onneksi SUOMALAISET kartantekijät tyrmäsivät esityksen heti.

Äänestä

Mielenkiintoinen ilmiö Ylen urheilun teksti-tv-sivuilla: Ruotsin jääkiekon pääsarjassa pelaa muuan L u u l a j a-niminen joukkue (eikä Luleå), mutta Suomen potkupallon pääsarjassa pelaakin joku omituinen ifk M a r i e h a m n (eikä Maarianhamina). Kuinka tässä näin nurin niskoin pääsi käymään?

Äänestä

Miksiköhän Ylen SUOMENkielisen teksti-tv:n ja muunkin median Suomen pääsarjan jalkapallo- ja jääkiekkotaulukossa on IFK Helsingfors rf. lyhennetty HIFK - lyhyesti ja jokaiselle suomalaiselle täysin ymmärrettävästi? Mutta MIFK ei käy, mikseiköhän?
Koko IFK-aatehan on alunperin ruotsalainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sorrettu kirjoitti:

Hyysärit ja suvaitsevaiset. Taistelkaa tätäkin rasismia vastaan, että Ahvenanmaa sortaa Suomenkielisiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu