Tappaako Hallitus Tahallaan?

Montako diapeetikkoa hallitus sai tapettua, korottamalla
kertaoston-alun 50,00 € (viiteenkymmeneen euroon) vuoden alusta?
Ruumiita on toden-näköisesti tullut, mutta kuinka paljon ?
2559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kyllä tappaa ja THL ja Diabetesliitto heittää vettä myllyyn täysin vääränlaisilla diabeetikon ravintosuosituksilla.
Valistunut diabeetikko jättää viljat ja sokerit pois (kuten ennen vanhaankin) ja pärjää vähemmällä lääkityksellä. Osa on saanut jätettyä lääkityksen kokonaan pois. Näin he välttyvät myös viidenkympin omavastuuosuuden noston tuomalta taloudelliselta harmilta.
Koska viljat ja sokeri nostavat verensokeria, niin niiden välttäminen laskee sitä, eli tarvitsee vähemmän lääkettä, jos ollenkaan.
Ajatelkaa ihmiset omilla aivoillanne ja ottakaa itse vastuuta terveydestänne. Jos et saa vieroitettua itseäsi sokerista, niin maksa sitten kohonneita lääkekustannuksia. Se on aika paljon susta itsestä kiinni.

Äänestä
  • Eihän sillä viisikymppisellä saa kuin pari kossupulloa lantrinkineen.
    Normaali kohtuukäyttäjä käyttää kahteen pekkaan semmoisen 4kosania/viikko.

    Äänestä

  • Olen kylläkin aikuisiän diabeetikko ollut jo 25v.
    Lopetin alkoholin käytön periaatteessa kokonaan vuodenvaihteen jälkeen.
    Syynä terveydelliset ja taloudelliset syyt. En ole koskaan kuitenkaan ryyppäillyt useampia päiviä putkeen.
    Kuitenkin tänäpäivänä kun kaikki hinnat nousevat ja työeläkkeetkin laskevat suhteessa elinkustannuksiin, niin on ollut järkevää ruveta säästämään kaikesta mistä vain on mahdollista säästää.
    Olen monipistos insuliini haidolla ja verenpainelääkkeiden kanssa lääkkeiden ostoreissuun menee jo yli sen 50 euroa kertaheitolla. Ostaessani kaikki tarvittavat reseptilääkkeet mitä apteekki antaa kelakorvauksella vähennettynä kerralla ulos.
    Tämä kossuun vertaaminen oli vain sarkastinen vertauskuva erilaisiin menoeriin nähden.

    Äänestä

  • Kohtuus_pullo_päiv kirjoitti:

    Eihän sillä viisikymppisellä saa kuin pari kossupulloa lantrinkineen.
    Normaali kohtuukäyttäjä käyttää kahteen pekkaan semmoisen 4kosania/viikko.

    Oletko se kepuelätialkoholisti ? Tukiaisviinoissasi kosupulloista hourimassa?

    Äänestä

  • vitunkepuloiset kirjoitti:

    Oletko se kepuelätialkoholisti ? Tukiaisviinoissasi kosupulloista hourimassa?

    En ole koskaan ollut alkoholisti, mutta en ole sylkäissyt pulloonkaan.

    Äänestä

  • Kohtuus_pullo_päiväs kirjoitti:

    En ole koskaan ollut alkoholisti, mutta en ole sylkäissyt pulloonkaan.

    Alkoholistit vain haaveilee aina kossupulloista. Ne ei liity mitenkään aiheseen...

    Äänestä

Ässät ryöstää diebeetikoilta rahaa mamujen perseeseen!

Äänestä

Hallitus vähentää kestävyysvajetta. Jos sulla ei ole 50 euroa niin olet kestävyysvajeen aiheuttaja. Näin hallitus ajattelee.

Äänestä

Eiköhän tuo kestävyysvaje ole aiheutettu jo viimeisinä vuosikymmeninä ja nykyinen hallitus yrittää sitä korjailla.
Lähes miljoona ihmistä nostaa asumistukea yhteiskunnalta ja rahoittaa AY liikettä, Suomen suurinta vuokratalojen omistajaa. Siinä menee viisikymppisiä paljon ja sitten vielä sama AY liike pysäyttelee satamia silloin kun huvittaa ja aiheuttaa lisäkustannuksia yhteiskunnalle.
On Sipilä ottanut melkoisen homman hoitoonsa ja kiitosta ei paljonkaan heru.

Äänestä
  • Mitä kiitosta nuija? Missä tuntuu ne 50 mamutuksenmiljardeissa?

    Äänestä

Olen diapeetikko. Elämäntavoillaan voi vaikuttaa tuohonkin tautiin. Aikanaan jouduin piikittämään itseäni niin, että pötsinahka oli ruvella. Nyt en käytä insuliinia ollenkaan, koska herkuttelen niin pirusti, elikä en syö esim. prosessoitua paskaa, sokeria, hiilareita,alkoholia, ym. ym. Eräs ihminen kirjoitti näillä palstoilla, että diabeetikko voi syödä mitä vain, kunhan on käytössä insuliini. Siittä vaan, ja yhteiskunta maksaa jokaisesta insuliinikynä satsista (6kpl) muistaakseni noin 250,00€. EI HUANO.
Elintavat ja terveys kulkevat käsi kädessä. Genivirhe on eri asia.

Äänestä
  • Myöskin tyypin-2 diabeteskin on voimakkaasti perintötekijöistä riippuvainen tauti.
    Turhaa on terveiden ihmisten ruveta syyttelemään diabeetikkoja elintavoista sun muista tekaistuista valheista.
    Pitäkää mölyt mahassanne, jos ette tiedä asioista yhtään mitään!!!

    Äänestä

  • Elintavoilla voi vähän siirtää, mutta ei estää, jos vahva perimä.

    Äänestä

50 euron omavastuu ei koske ainoastaan diabetesta. Se koskee kaikkia
sairauksia.
Kokoomus johtoinen hallitus on tunnetusti sairaiden, vanhusten ja
lasten kimpussa.
Kyse on vain siitä, että kauanko tämä saa jatkua?

Äänestä

SSS-hallitus tekee lopullista ratkaisua kestävyysvaje ja huoltosuhde ongelmaan.

Kun huollettavia vanhuksia ja sairaita ei enää ole ei ole ongelmaakaan.

Äänestä

Älkäähän nyt käki puolue Demarit kirjoitelko jaskaa. Kerran vuodessa tuo viisikymppinen kyllä löytyy.
Jakovarat on jo käytetty ja velkaakin otettu riittävästi, verot tapissa. Verot täällä ihmiset kurjistaa ja ostovoiman vie. Se taas johtuu jakopolitiikasta, jota Demarien hallituskaudella harrastettiin.
Sosialistin pahin ongelma on valtava kiire jakaa toisten rahoja !

Äänestä
  • Hiljaa kokkariretku.. Kyllä se puree 50, kun vielä maksaa leikatusta eläkkeestä.. mamutukseen Stubbi sanoi sitä kerättävän!

    Äänestä

SSS-hallitus ei aio taipua kansanhuoltoministeriön perustamiseen. Suomalainen kansa voi jo niin huonosti, että kansanhuoltoministeriö olisi aivan välttämätön.

SSS-hallitus vaan jatkaa tätä turhan valtionvarainministeriön pönkittämistä vaikka se ei saa aikaan mitään hyvää. Holkerin hallituksesta asti meillä on ollut täysin kelvottomia valtionvarainministereitä.
Valtionvarainministeriö on johtoa myöten pelkästään uusliberaalien suojatyöpaikka jossa suojellaan parhaan kyvyn mukaan vain kansainvälisiä sijoittajapelureita ja veronkiertäjiä. kansasta viis veisataan.

Äänestä

Täytyy ihmetellä. Miten politikot uskaltaa liikkua ilman
sotilas-saattuetta?
Jos olisin politikko minä ainakin pelkäisin terveyteni ja henkeni
puolesta.
Suomi ei ole enää turvallinen maa.

Äänestä

Koska nämä ylikävelyt tavikset herää?

Äänestä

Minä en rupea makselemaan lääkkeistäni tuota pakollista 50 euron ennakkomaksua.

Miksi maksaisin ennakkomaksuja koska EN VOI tietää olenko enää hengissä loppu vuonna 2016. Luuletteko, että valtio palauttaa käyttämättömän summan perikunnalle?
Ei varmasti, ei palauta.

MIstä näitä täysin idioottipäättäjiä oikein löytyy? Ei tälläistä pakollista ennakkomaksu järjestelmää pitäisi tuoda lainkaan lääkemarkkinoille. SSS-hallitus on menettänyt järkenä kokonaan.
Lääkkeitä pitää saada ostaa ja maksaa vain resepetin ja todellisen kulutuksen mukaan (annospakkaus ostokerta).

Emmehän me maksa maitokaupassakaan koko vuoden maidon kulutuksesta mitään arvioituja ennakkomaksuja. Kun ostat yhden litran maitoa niin maksat vain sen yhden litran. SSS-hallitus on unohtanut tyystin terveet kauppatavat.
Täysin kahelia porukkaa, tämmöinen sekoporukkako meitä johtaa.

Minä en maksa tuollaisia 50 € ennakkomaksuja. Jos sairaus jää hoidotta lääkkeiden puuttumisen vuoksi sille ei kai voi mitään. Hallitus perukoon heti oman typerän päätöksen. (tai vielä parempi peruisi päätöksen ja eroaisi tehtävistään typeryyden vuoksi)

Äänestä
  • Mittaava jämistlstäsi. Mamut tarvii rahaa.

    Äänestä

Suomen historian typerin hallitus. Lukevat kaikki EU:n direktiivit mutta eivät ymmärrä niiden sisältöä.
Miten tälläinen hallitus voi edes olla valtakunnan hallitus?

Eikö siellä Helsingissä kyetä tekemään muunlaisia päätöksiä kuin Wannseen kopioita lopullisesta ratkaisusta?

Äänestä
  • Persut pääsi tupeksimaan.. Muistatko Mäntylän naaman, kun vaahtosi, miten tärkeää on ryöstää köyhät?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tri_Ben_Casey kirjoitti:

Montako diapeetikkoa hallitus sai tapettua, korottamalla
kertaoston-alun 50,00 € (viiteenkymmeneen euroon) vuoden alusta?
Ruumiita on toden-näköisesti tullut, mutta kuinka paljon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu