Sara Chafakin tapaus on aivan sanlainen kuin minulla ja useimmilla muillakin suomalaisilla. Verot maksetaan aivan turhaan!
http://www.iltalehti.fi/viihde/2016021321112066_vi.shtml
Me emme saa verovaroin oikeastaan mitään hyödyllistä. Kaikista palveluistaan tavallinen työssä käyvä maksaa kuitenkin täydet korvaukset. Julkiset palvelut ovat nykyisin enää vain jonkinlainen irvikuva menneestä hyvinvointi-Suomesta.
Pannaan kova kovaa vastaan ja lopetetaan turha verojen maksu!
Verojen maksu menee hukaan!
8
51
Vastaukset
- eläkeläismuija
Terveyskeskuksissa hengailee eri asteen koulutuksen saaneitä työntekijöitä joille potilaat kirosana ja tekosairaita.
Ajanvarraaja jo varsinaisia asiantuntijoita tauteihin.Itselläni oli pitkittynyt hankala yskä .Yritin saada aikaa terkkarilääkärille niin ajanvaraajan vastaus oli "on itsellänikin ollut yskää puoli vuotta! Päästyäni vihdoin muutaman epäonnistuneen soiton jälkeen terkkarin lääkärille oli tautini keuhkokuume ja pahentunut astma!
Eläkeläiselle ei tarjota ilmaista erikoislääkärihoitoa Terveystalossa kuten Arvovieraillemme matupaskoille joten jatkossakin sinnikkäästi yritettävä terveysasemalle.- mallillaan
Terveystalo on täynnä työterveyslääkäreitä. Työläiset sielläkin jonottaa lääkärille! ja kuka sen maksaa? Työnantaja tietenkin. Hyvä kuitenkin, että jonottavat siellä, eikä terveyskeskuksissa.
- voimia_Saralle
se on ihme juttu, että sillä arvarin lekurilla on niin paljon vaivoja. Niin sanoi ..."joo kato, mullakin on leuka kipeä, teen sille välillä tälleen....." ja sitten se näytti, miten se painaa kämmenellä keukaansa.
Voimia Saralle. Tuo on jo liian tavallinen tarina. Yrittäjät varsinkin heitetään ulos tervareista, ei sen väliä, vaikka olisi miten pienyrittäjä. Entä ne joilla ei ole rahaa mennä yksityiselle? - hjjhjhjhj
Laiskoille suomalaisille sopii paremmin odottaa koska on aika luopua omasta päästään...
- BenGrönidiota
Pääasia että matuilla toimii terveyspalvelut, olemme sen velkaa.
- se.on.niin
Yrittäjät on terveyspalveluiden suhteen samassa kastissa kuin työttömät ja eläkeläiset. parhainta saa kuukausipalkkaiset joilla on lakisääteinen työterveyshoito, poislukien siis pätkäduunarit.
- eipitäisi
Verojen lisäksi kerätään jatkuvasti nousevia maksuja verovaroin ylläpidetyistä palveluista.
Ajatella. Minä olen saanut verovaroin kaikenlaista. Lähtien nyt vaikka koulutuksesta. Lääkäripalveluista ja lääkkeistä maksan itse vain pienen siivun, sillä verovaroista korvataan valtaosa kustannuksista. Hyödynnän tieverkkoa, kirjastopalveluita. Poliisin apua en ole tarvinnut tai palokunnan, mutta on hyvä tietää, että hekin hädän tullen käytettävissä ovat. Nauti taiteesta, jota myös verovaroin tuetaan.
En ole ihan varma, miten Suomessa pystyy elämään niin, että saa vältettyä kaikkinaisen verovarojen tuoman hyödyn. Ja miten onnistuu maksamaan kaikista palveluista täyden hinnan, kun korvaukset tulevat automaattisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425811Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2175336Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers704542Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564091Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813786SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään573192Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062470SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396