Samalla työtä tekemätön matu shoppailee Stokkalla ja sossu maksaa kaiken,myös asumisen.
En varmasti ole ainoa,jota vituttaa tällainen
En varmasti ole ainoa,jota vituttaa tällainen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Työttömyyskorvauksen ja eläkkeen verotus on kireämpää, kuin samankokoisen työtulon.
Elikkä kun on joutunut työkyvyttömyyseläkkeelle nuorehkona niin siitä pienestä eläkkeestä vielä viedään enemmän veroa !
Asian voi tietysti nähdä niin, että työkyvyttömyyseläkkeellä tai työttömänä olevaa ei saisi verottaa rankemmin kuin työssä käyvää. Ja että heiltä viedään jotakin, kun joutuvat maksamaan veroa.
Toinen näkökulma asiaan voisi olla vaikkapa se, että työssä kävijät, jotka maksavat työkyvyttömyyseläkeläisten ja työttömien elättämisen, saavat hieman verohelpotusta työntekoon kannustamiseksi. Jotta työkyvyttömäksi tai työttömäksi jotuneet saataisiin eläetettyä, niin jos heidän veroprosenttiaan laskisi, tulisi työssäkäyvien verotusta nostaa, jotta he maksaisivat nykyistä suuremman osan muiden elämisestä. Tässä näkökulmassa työkyvyttömät ja työttömät eivät menetä, vaan nimenomaan saavat, kun muut hoitavat heidän elatuksensa.
Sitä voi olla katkera, kun muiden maksamasta tulosta joutuu maksamaan veroa, tai sitten voi olla kiitollinen, että maassamme halutaan auttaa heikommassa asemassa olevia ja työttömät ja työkyvyttömät saavat muilta rahaa, jotta pärjäävät.
Tai sitten töissä oleva,kuten itse,voin olla tyytyväinen siihen,että saan osaltani elättää paskaloisia
Sekin on totta. Itse olen oikeasti tyytyväinen siihen, että ansiotyöstä perittävistä veroistani autetaan heikompiosaisia.
Erinomaista ,että positiivisesti ajattelvia ,ulospäin eettisesti suuntautuneita vapaaehtoisia maksajia löytyy,sillä tällähetkellä heistä on suorastaan huutva pula:
http://www.hs.fi/politiikka/a1447908090620
http://yle.fi/uutiset/perussuomalaiset_ei_lisaleikkauksia_turvapaikkakriisin_takia__tarkeaa_yhteiskuntarauhan_kannalta/8670981
Itse haluaisin kyllä valita ja asettaa kansalaisuuden omaavat etusijalle valtiollisessa huolenpidossa toimeentulon takaamiseksi ja taata esijaisesti riittävä toimeentulon ,sekä palvelut Suomalaisille ja sen jälkeen jos mahdollista auttaa muita kansallisuuksia taloudellisten mahdollisuuksien rajoissa.
Et tainut oikein ymmärtää......
Voi kuule, kyllä käyttämäsi ilmaisu 'paskaloisia' antoi ihan hyvin osviittaa siitä, mitä sinä todella tarkoitit. Siitä kuitenkin voi tosiaan ihan aidosti olla kiitollinen, että elää maassa, jossa niillä omilla verovaroilla autetaan apua tarvitsevia.
Kokeile vanhuksia ,työttömiä sekä psykiatrisen avun tarvitsevia nuoria,kantasuomalaisia,jos auttaa haluat.
Verovarat ei riitä paskaloisten auttamiseen,vaan velkasellainen
Ei tämä ole mikään kokeiluasia. Verovaroista tuetaan heikommassa asemassa olevia.
Elikä mamuja,sitähän sä just sanoit?
Ei oikein mahdu minun ajatusmaailmaan,että sinulle tuntuu olevan tärkeintä pelastaa yksi Irakilaisraiskari,kun vaihtoehtona saattaisi ollla ahdistunut suomalaisnuori,
Hmmm
Vai sellaisia sinä nyt keksit minun ajattelevan ja sitten hämmästelet keksintöäsi. Mitään sen tapaistakaanhan en ole sanonut.
No mitä sä rivien välistä kerrot?
Suomessa on turvapaikan ansainneita korkeintaan 4 prossaa tänne tulleista,joten se 96 prossaa on jotain muuta,elintasopakolaisia.
Näitä sinä haluat auttaa,eikö?
Ei Suomalaisia nuoria,joita on helvetisti työttöminä,saatika vanhuksia,lapsiperheitä,vaan elintasopakolaisia.
Kerro nyt waler sedälle,mitä tarkoitat
"Sekin on totta. Itse olen oikeasti tyytyväinen siihen, että ansiotyöstä perittävistä veroistani autetaan heikompiosaisia."
Ketä haluat auttaa ensisijaisesti,ettei tule väärinkäsityksiä?
itse olisin valmis maksamaan enemmän veroja jotta SUOMALAISET vähäosaiset ja vanhukset saisivat helpotuksia elämäänsä. MAMUPUMMEILLE sen sijaan en haluasi maksaa penniäkään.
'Waler setä' voi ihan itse lukea, mitä olen sanonut ja lakata keksimästä rivien väliin asioita, joita siellä ei ole. Kuten sanoin, olen oikeasti tyytyväinen siihen, että heikompiosaisia autetaan. Köyhiä, sairaita, työttömiä, lapsiperheitä, turvapaikkaa tarvitsevia, itsetuhoisia, vammaisia jne. Listahan on pitkä.
Mutta kun, näitähän ei auteta,vaan niiltä leikataan eikö?
Ja siitä varoja siirretään mamuille,
Eriasiasia elää realismissa kuin plutoplaneetalla
Vielä sen verran tosta itsetuhoisuudesta.
Täälä joka toinen päivä vanhus tappaa itsensä"koska olemme auttamassa"
Ja me todellakin(yhteiskunta)autamme tässä riistämällä ja viemällä niiltä,joista ei ole vastusta
Edistystä, ettet enää valehtele minun ajatuksistani. Asumistuki, KELA-korvaukset, toimeentulotuki, työttömyyskorvaukset jne. eivät kuitenkaan ole kadonneet mihinkään. Että kyllä, autetaan edelleen. Näin siis täällä 'realismissa' eikä 'plutoplaneetalla'.
Leikkauksia on tehty pitkään ja hyvinvointivaltiomme kokenut kovasti kolhuja, vaikka samalla on sitten eletty velkarahalla jo vuosikymmeniä. Täytyy kuitenkin olla todella sokea, jos kuvittelee, ettei meillä enää auteta heikompiosaisia. Palatakseni alkuperäiseen ajatukseeni, niin sitä voi olla katkera vaikkapa niistä leikkauksista, tai sitten kiitollinen siitä, että saa apua.
Itsemurhien määrä oli valtava 1990. Määrä on miesten osalta jopa puolittunut noista huippulukemista. Ihmisen kärsimys, jokaisen, on aina liikaa. Mutta kehityksessä ollaan sentään kuljettu tässä asiassa hyvään suuntaan.
http://www.findikaattori.fi/fi/10
En ymmärrä vieläkään,miten voit puolustella tämän yhteiskunnan toimia.
Johtuuko se siitä,että sinä olet saanut kaiken ilmaiseksi ja minä olen joutunut tekemään töitä sen eteen,että elän ja elätän päivästä toiseen.
Aseta kumminkin asiasi tärkeysjärjestykseen,ja annan vielä esimerkin.
Jos Suomi joutuisi sotaan,kummalla puolella taistelisit?
(ja kenen tai keiden puolesta)
Ja totuus on se,että itsemurhat Suomessa on lisääntynyt
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/suomessa-tehdaan-lahes-kaksi-ja-puoli-itsemurhaa-paivassa/1961786
Ja taas takaisin näihin mielikuvitusväitteisiin. Sori, ei jaksa enää kiinnostaa, kun jaksat näemmä loputtomiin keksiä sinne rivien väliin ties mitä soopaa. Väittelet taas omien kuvitelmiesi kanssa.
Kokkarien ei koskaan kannata,
Mutta 2,5 itsemurhaa päivässä,mitä se tekee vuodessa?
Perkeleen kutosen matikka ei oikein pelaa.........
365 kertaa 2,5 on 915,5 tai sinneppäin
Koska veronmaksajien piikki on auki, niin tietysti pakolaiset silloin ostavat parasta, mitä Suomesta saa.
Aika paljon ne myös tekevät sitä, että hankkivat halvemmat kuteensa esim. kirppareilta ja myyvät ilmaiseksi saadut.
Stockan tulos irtisasnomisineen ja tavaratalon sulkemisineen on niin heikko, että tuskin ne matut kovin paljon kassavirtaa tuovat...
sylliset..KOK-EVA TV: Suomeen lisää maahanmuuttajia-työvoimapula uhkaa!
https://www.youtube.com/watch?v=RhvGfhy-sLQ
Ykfittäiftapauf.
Hullut päivät oli täynnä mamuja
Suomessa koittaa päivä päivältä entistä hullummat päivät.
http://www.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2016021421116455_cm.shtml?ref=juurinyt_desktop
Täysihoito ei silti pelaa
Miksi kantasuomalaisia syrjitään? Monet heistä ovat paljon huonommassa asemassa kuin nuo kaikesta ylläpidosta nauttivat lomalaiset.
Suomalaisia opetetaan nöyriksi ja säästäväisiksi. Pidemmälle ajateltuna siitä kärsivät kaupat, kun suomalaiset oppivat tulemaan toimeen vähemmällä.
Tuskin matuillekaan tulevaisuudessa tullaan hankkimaan kaikkea uutena, saavat lopulta tulla toimeen omillaan kuten kantasuomalaisetkin.
Mikäli matupaskojen hyysäys ei lopu, lopetan työn teon ja siirryn yhteiskunnan elätiksi. Jos kerran ulkomaalaisille maksetaan loisimisesta aion suomalaisena ottaa edes jonkin osan.
Se on sitä perussuomalaisten politiikkaa, ne on tuonut maahan 33 000 mamua ja asuttaneet ne hotelleihin, Suomalaisten hyväksi persut on tuplanneet leipäjonot, mikä on persujen motiivi minkälaisia ihmisiä on persut onko ne jostain katkeroituneita, lapsena hyväksi käytettyjä vai mitä ihmettä, nyt ne haluaa kurjistaa rehellisten suomalaisten elämää samalla kääntävät puukkoa haavassa hyysätessään mamuja.tuleeko persut onnelliseksi kun leipäjonot kasvaa ja eläkeläismummot etsii marketista vanhoja leipiä.miksi persut miksi mitä teille on nää suomalaiset köyhät tehneet.keskustelu palstoilta voi lukea persujen kommentteja tyyliin sotaveteraanien haudoille pitää kusta kun antoivat periksi, eläkeläisiltä pitääkin leikata ne on yhteiskunnan loisia jne. Hirveitä kommentteja maata puolustaneista ja rakentaneista ihmisistä ei persujenkaan elintaso ole tyhjästä tullut.pientä kunnioitusta persuiltakin kaivattaisiin.
Jossakin haastattelussa somalimies puhuikin Suomen köyhistä eli kantasuomalaisista köyhistä. Ehkä tulevaisuudessa suomalaiset köyhät kerjäävät kaduilla, mamut possuttelevat sosiaalirahoilla.
Hyvin harva mamuista kuitenkaan työllistyy, kun he eivät ole aiemminkaan työllistyneet.
Hyyssääjät vähät välittävät vaikka suomalaiset kuolisivat nälkään tai eivät kykenisi rahattomina hoitamaan sairauksiaan. Suvakeille on tärkeää vain mamujen hyvinvointi.
Miksi suomalaiset tekis työtä kun loiset ei tee ja parampaa ja rikkaampaa elämää elävät ! Mitä meidän peruslaissa lukee??
Duunari raataa koko ikänsä jotta saa asuntonsa jne maksettua, mutta naapurissa samanlaisessa asunnossa asuukin duunarilta verotetuilla varoilla työtä tekemätön siirtolais-porukka viettäen "laatu-aikaa" perheen/tuttavien kesken vuodesta toiseen kun veronmaksajat kustantaa kaiken. Nyt pitäisi kuulemma alkaa rakentamaan lisää asuntoja "rikastuttajille" kaiken lisäksi.
Seuraavaksi duunarin pitää tinkiä entisten lisäksi palkastaan ja lomistaan ym ties mistä koska hän pirulainen on syyllinen siihen ettei kaikkia mukavuuksia ja virikkeitä saada järjestettyä maahan laittomasti tunkeutujille.
Voi elämän kevät että on maassa asiat sekaisin ja pahasti. Koko päätöksenteko on täysin mätä, kukkahatut suvakit joka paikassa kusemassa kansan kintuille.
Kannattaisiko sosiaaliturvan varassa loisivien pummien hakea turvapaikkaa vaikka Ruotsista. Jos ei työnteko kelpaa niin voi syyttää vain itseään.
Aloittaja oikeassa. Itse näin kuinka kaupan kassall itä-hesassa piespuolinen suomalainen sossuvirkailija maksoi matun ruokaostokset siinä kaupankassalla ostolapulla. Ei hyvää päivää tätä hyysäämistä!! ei suomalaisille makseta!
Kiitän,sillä tiedän olevani oikeassa,
TOREILLE , KESÄLLÄ ! .
Olen kyllä ihmetellyt, kun kaikki ovat itseäni paremmin pukeutuneita. Ja oikeasti olen nähnyt nälkää. Huomenna menen sen vuoksi lääkäriin. Haluan eroon kuukautisista, koska en pysty syömään riittävän hyvin, jotta jaksaisin vuotoja. Että semmoista. Viime vuodesta 1/4 ei ollut ollenkaan tuloa. Nälkäkuukausia on varmasti tiedossa kaikille vähävaraisille jatkossakin, jotta resurssit riittävät hädänalaisille.
Partalapsille parempaa ruokaa
matuloisille vois pakkosyöttää sianlihaa
Eikä pakoloisia kuskata mihinkään terkkariin vaan yksityisille lääkäriasemille.
tämä on suvaitsevaa politiikkaa. Eikö olekin kivaa.
http://paavotajukangas.com/2016/02/15/kalmarissa-jaettiin-viime-vuonna-30-ooo-ilmaista-bussilippua/
Kalmarissa jaettiin viime vuonna 30 000 ilmaista bussilippua
Mitä sanoisit, jos saisit ilmaisen kuukausilipun julkisiin kulkuvälineisiin? Saisi liikkua miten huvittaa ja viikonloppuisin voisi tehdä ilmaisia kaljareissuja naapuripitäjään. Aika kivaa, sanoisi joku. Turvapaikanhakija sanoo niin. Nimittäin Kalmarin läänissä jaettiin viime vuoden 2015 aikan yhteensä 33 066 ilmaista kuukausikorttia kaikille halukkaille turvapaikanhakijoille.
Normaalisti tuollaisen korttimäärän liikevaihto olisi noin 47,6 miljoonaa kruunua (5,1 miljoonaa euroa), MUTTA maksu jakautuu tässä tapauksessa niin, että Maahanmuuttovirasto maksaa Kalmar Länstrafikille 4,5 miljoonaa kruunua ja ruotsalainen veronmaksaja maksaa sitten loput. Melko reilua, eikö vain? Tai tosiasiassahan veronmaksaja maksaa myös tuon maahanmuuttoviraston osuudenkin, mutta leikitään hetki, että ei. Että se raha tulisi vaikka taivaasta.
Kalmarin läännissä oli alkuvuonna 2015, kun päätöstä veivattiin, 4 600 turvapaikanhakijaa ja maahanmuuttovirasto arvioi, että 3 500 lippua riittää, mutta tosiasiassa loppuvuoden ryntäyksen takia lippuja on jaettu 7 000- 10 000 kappaletta kuukaudessa. Lisäksi aika pian päädyttiin 90- päivän kortteihin, sillä lippuruljanssia haluttiin helpottaa hiukan. Lippuja alettiin jakaa siis huhtikuussa, että aika reilulla päällä on ruotsalainen veronmaksaja ollut.
Lippujen jakoa perusteltiin sillä, että turvapaikanhakija voi näin vapaasti kulkemalla integroitua paremmin yhteiskuntaan, pääsee tapaamaan naapurikylän vokkiin kavereita ja voi tehdä tärkeitä virkamatkoja jouhevasti.
Asiasta kertoo tarkka kalmarilainen Sverigedemokraatti Thoralf Alfsson.
Päättäjät tekevät tällä sisällissotaa.