Outo häiriö muistissa

Olen kohta 60-kymppinen mies. Käytän alkoholia aika runsaasti, noin 20 litraa 100%/vuosi. Nyt kävi niin, että aamulla krapulassa tein kolme vaikeaa sudokua ja sitten täytin helpon ristikon Metro-lehdestä. Kun sitten aloin katsella täyttämäni ristikon sanoja, ne näyttivät täysin vierailta, en muistanut yhtään kirjoittaneeni niitä. Outo ja pelottavakin tunne. Onko tuollainen miten yleistä, voiko tilapäinen muistihäiriö tulla, vaikka kyse ei olisi vakavammasta, vammasta, vammasta...
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos tämä oli eka kerta, niin älä ole murheissas.

Toki alkoholi ja kelvoton ruokavalio aiheuttaa ennenpitkää sen muistisairauden ja se voi olla jo pitkällä, kun ite jotain huomaa, jos huomaa.

Tosin krapulassa pää ei toimi koskaan normaalisti.

Lyhyesti ennaltaehkäisystä:

Kalan Omega-3 -rasvahappoja (EPA ja DHA) sekä B-, C- D- ja E-vitamiineja sisältävät ruoat suojelevat aivoverisuonia ja auttavat aivoja voimaan hyvin. Tärkeintä on syödä monipuolisesti kasviksia, vihanneksia, juureksia, marjoja, hedelmiä, kylmäpuristettuja kasviöljyjä (oliiviöljy, kookosöljy, vehnänalkioöljy), pähkinöitä, siemeniä, manteleita ja kalaa.

Aikuinen nainen tarvitsee perusruokavaliossa lähes 100 grammaa hyviä rasvoja ja proteiinia päivässä. Lisäksi vähintään 500 grammaa, mutta mieluummin 1000 grammaa kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja. Vettä janoon 1,5-2 litraa. Ja jos nälkä jää, niin perunaa, riisiä tai viljaa.

Ja lisäravinteena pitää syödä D-vitamiinia sekä kalaöljyä.

EFSA:n turvallinen D-vitamiinin saanti päivässä on yli 1-vuotiaille 50µg päivässä ja yli 10-vuotiaille 100µg päivässä. Iho muodostaa auringosta D-vitamiinia keskikesällä ja keskipäivällä, jopa 500µg puolessa tunnissa (elimistö hajottaa ylimäärän, joten liikaa sitä ei saa). Ruuasta D-vitamiinia saa muutaman mikrogramman päivässä, riippuen mitä syö.

Suomessa alle 1-vuotias saa tippapullosta D-vitamiinia 10µg / vrk ja korvikkeesta (1dl korviketta sisältää 1,1 - 1,3µg D-vitamiinia) 10-20µg/vrk. Eli yhteensä alle 1-vuotias saa D-vitamiinia 20-30µg / vrk, riippuen paljonko korviketta menee. Ja tämä riittää alle 1-vuotiaalle.

D-vitamiinin tarve kasvaa painon ja iän mukaan.

Kun perusruokavalio on kunnossa, niin herkkuja voi syödä hyvällä omalla tunnolla 1-2 kertaa viikossa painon tai terveyden siitä heilahtamatta suuntaan taikka toiseen.

Liiku kohtuudella ja vietä sosiaalista elämää.

Älä tupakoi ja käytä alkoholia kohtuudella, jos käytät.

Äänestä

Laskeskelin, että jos juot viiniä, niin tuo määrä on vain 0.4 litraa päivässä eli kaksi juomalasillista. Tai votkaksi muutettuna kaksi pulloa viikossa. Määrähän ei ole mitään!
Italiassa juodaan 3 - 4 kertaa tuo määrä.

Mutta jos juot vain harvoin ja silloin kovasti kerralla, niin siitä voi olla tilapäisiä muistihäiriöitä. Syyt lienevät muualla kuin alkoholissa.

Edellinen vastaaja taas tyypillinen spammari täällä kaikenkarvaisine papu- ja linssiohjeineen. Ei aikamies sellaisia tarvitse.

Äänestä
  • " Ei aikamies sellaisia tarvitse. "

    Ei kait.

    Oireita voikin sitten hoitaa lääkkeillä ja olla laitoksessa paskomassa vaippoihinsa, kun ei muista, mitä pitää tehdä, kun on paskahätä ;)

    Äänestä

No mulla on unohtunut usean kuukauden ajalta suunnilleen kaikki opiskellut asiat... esimerkiksi palautettuja tehtäviä en muista edes tehneeni jne. Ikää 40 ja alkoholinkäyttö aikalailla nollissa, muutenkin elämä pääpiirteittäin reilassa. Jatkuvasti järkyttävä väsymys, päänsärkyjä, tuntohäiriöitä, kramppeja... eikä mitään käsitystä mistä tämä oikein johtuu. Pää kuvattu, "päässä ei ole mitään".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vammasta kirjoitti:

Olen kohta 60-kymppinen mies. Käytän alkoholia aika runsaasti, noin 20 litraa 100%/vuosi. Nyt kävi niin, että aamulla krapulassa tein kolme vaikeaa sudokua ja sitten täytin helpon ristikon Metro-lehdestä. Kun sitten aloin katsella täyttämäni ristikon sanoja, ne näyttivät täysin vierailta, en muistanut yhtään kirjoittaneeni niitä. Outo ja pelottavakin tunne. Onko tuollainen miten yleistä, voiko tilapäinen muistihäiriö tulla, vaikka kyse ei olisi vakavammasta, vammasta, vammasta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu