Kekkonen ja Shrutsev...

..olisi hyvä elokuvan aihe. Kekkonen oli juuri liittynyt KGB:n. Päässyt presidentiksi, Porkkala oli annettu suomelle.
Kekkonen neuvotteli lapin antamisesta Neuvostoliitolle ja Viipurin vaihtamisesta siihen-Neuvostoliitolle aukeaisi mahdollisuus hyökätä suoraan Ruotsiin ja Nato- Norjaan.
Kuinka Kekkonen junaili Nootti kriisin KGB:n päällikön kanssa ennen havaji matkaansa,
Suomalaista rottamaisuudesta olisi hyvä tehdä elokuvia, menestys olisi taattu maailmallla...
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

..pikkuisen naurattaa tuo "Talvivaara hehkutus". On pakko käydä katsomassa elokuva, kannatuksen vuoksi, mutta epäilen vahvasti, että siinä uskallettaisiin herjata suoraan kepua tai virkamiehiä tyhmiksi ta taitamattomiksi.
Suomessa ei olla tehty ainuttakaan poliittista trilleriä, vaikka aineistoa olisi tusinaan Oscar-elokuvaan!

Kuinka Max Jagobsiin pelataan syrjään YK:n pääjohtajan paikasta-Kekkonen ja KGB.

Kuinka suomesta lähtee 500 tuhatta ihmisitä karkuun, jotta saisivat työtä 60-luvulla!

Kuinka 70-luvulla vasemmisto saa aikaan kekkosen kanssa lähes suomen miehittämisen, saunassa Neuvostoliiton johto ehdottaa Kekkoselle suomen miehittämistä(-78)

Kuinka kokoomus onkin saanut suomen asiat otamallla velkaa-päin helvettiä(tähän elokuvaan on näyttelijöiden tunkua ja rahaa)

Suomessa on poliittinen johto päästetty monista "kuuban kriiseistä" ohi....

Äänestä

Eiks noi kaikki löydy jo Spede Pasasen ja Renny Harlekiinin taideteoksista. Pitäis keksiä jotain uusia jutskuja!

Äänestä

Siitä tulis hyvä välispiikki, kun Kaihari käräyttäisi Kekkosen ja muijansa täydessä touhussa ja löisi sitä puukolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


demvihollno1 kirjoitti:

..olisi hyvä elokuvan aihe. Kekkonen oli juuri liittynyt KGB:n. Päässyt presidentiksi, Porkkala oli annettu suomelle.
Kekkonen neuvotteli lapin antamisesta Neuvostoliitolle ja Viipurin vaihtamisesta siihen-Neuvostoliitolle aukeaisi mahdollisuus hyökätä suoraan Ruotsiin ja Nato- Norjaan.
Kuinka Kekkonen junaili Nootti kriisin KGB:n päällikön kanssa ennen havaji matkaansa,
Suomalaista rottamaisuudesta olisi hyvä tehdä elokuvia, menestys olisi taattu maailmallla...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu