Vanhan ihmisen rahat matuille

Olen reilusti yli 60 v ja käyn edelleen töissä.Työkykyni on sairauden vuoksi heikentynyt paljon mutta raahaudun sisulla töihin.Minun on kovin vaikea hyväksyä,että Verorahat menevät nuorten irakilaismiesten hemmotteluun ja oluen juontiin.Siellä ne makaavat laiskoina ja valittavat
Onko tässä maassa kohtuutta enää olemassa?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun muutut hyödyttömäksi, Stubb kuskaa sinut Honkajoelle ettet kuluta matujen rahoja.

Äänestä
  • Ikävä kyllä

    Äänestä

Niinpä. Siitä jaksetaan kyllä päättäjien taholta vaikertaa kuinka väestö ikääntyy, kuinka kalliiksi se tulee jne..jne....Siitä eivät valita yhtään kuinka kalliiksi tulee elättää näitä partasuunuorukaisia ja perästä tulevia sukulaisia vuosikymmeniä. Me useat 40-50 vuotta työssä raataneet suomalaiset ikääntyneet eläkkeelle jääneet olemme joidenkin mielestä vaan rasite yhteiskunnalle. Me olemme eläkkeemme ansainneet, mutta ovatko nämä muualta tulleet ansainneet paremman toimeentulon kuin me ikäihmiset. Vihaksi pistää!!!!
Toivottavasti pääset sinäkin työelämästä pian pois. Kiitosta siitä ei tule saamaan vaikka raataisi hamaan hautaan asti.

Äänestä
  • Se on totta, kiitosta ei tule. Joskus muinaisuudessa vielä eläkkeelle jäävää muistettiin jonknlaisella lahjalla ja kiitospuheella tms. Nykyään se hoidetaan pikaisesti, ja lähtijä kärrätään nopeasti pois silmistä. Ja eläke ei taatusti ikinä tule olemaan kuin sama mitä toimeentulotuellakin saisi. Raatamisella ei enää ole arvostusta muissa kun omissa silmissä.

    Äänestä

Laita sinäkin päättäjille sähköpostia ja kerro ajatukksesi nykyisestä menosta. Olen sinua varmaan 10v. nuorempi ja myös hyvin raskaassa työssä. Ihmettelen minäkin, miten jaksan viellä samaa työtä kymmenisen vuotta vieraitten ihmisten eteen.
Päättäjille pitää laittaa tasasin väliajoin viestiä. Eivät ne näitä palstoja lueskele.
Tässä vaikkapa Orpolle:
[email protected]
Laita myös omalle kansanedustajallesi.
etunimi,[email protected]

Äänestä

Varmasti on vaikea hyväksyä, jos ajattelet, että verorahasi menevät turvapaikanhakijoiden hemmotteluun ja oluen juontiin. Omista verorahoistani turvapaikanhakijoihin menee vain pieni osa. Niitä kun menee poliisitoimeen, tieverkkojen ylläpitoon, sotilaalliseen maanpuolustukseen, EU-maksuihin, opetustoimeen, taiteeseen ja kulttuuriin, maaseudun kehittämiseen, veteraaneille, lapsilisiin, äitiys- ja vanhempainrahoihin, asumistukiin, työttömyysturvaan, eläkkeisiin, ympäristön- ja luonnonsuojeluun, opintotukiin, nuorisotyöhön jne.

Kohteita on valtava määrä. Joistakin pitää enemmän, joistakin vähemmän. Mutta saahan sillä ainakin mielensä katkeraksi, jos ajattelee, että ne omat verovarat menevät vain toisten laiskotteluun.

Joka tapauksessa jaksamista sinulle sairautesi ja raskaan työsi kanssa kamppaillessasi. Toivottavasti elämässäsi on paljon hyvääkin.

Äänestä

Upsista.Tuli vipaus viimeiseen osoitteeseen:
Etunimen jälkeen tulee tietysti piste. Ei siis pilkku!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Missä.mennään kirjoitti:

Olen reilusti yli 60 v ja käyn edelleen töissä.Työkykyni on sairauden vuoksi heikentynyt paljon mutta raahaudun sisulla töihin.Minun on kovin vaikea hyväksyä,että Verorahat menevät nuorten irakilaismiesten hemmotteluun ja oluen juontiin.Siellä ne makaavat laiskoina ja valittavat
Onko tässä maassa kohtuutta enää olemassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu