http://www.hs.fi/kaupunki/a1455591525557
"Vuosaaren seurakunta karsii tilojaan – ”Rahat eivät riitä”
Vuosaaren seurakunta luopuu Merihiekan seurakuntakeskuksesta ja Albatrossin seurakuntatilasta. Seurakuntaneuvosto päätti asiasta maanantaina.
"Tämä oli päätös, jota emme olisi halunneet tehdä, mutta koska rahamme eivät enää riitä kaikkien tilavuokrien ja palkkojen maksuun, oli se välttämätön", kertoo kirkkoherra Jussi Mäkelä."
(....)
"Vuosaaren seurakunta karsii tilojaan – ”Rahat eivät riitä”
Vuosaaren seurakunta luopuu Merihiekan seurakuntakeskuksesta ja Albatrossin seurakuntatilasta. Seurakuntaneuvosto päätti asiasta maanantaina.
"Tämä oli päätös, jota emme olisi halunneet tehdä, mutta koska rahamme eivät enää riitä kaikkien tilavuokrien ja palkkojen maksuun, oli se välttämätön", kertoo kirkkoherra Jussi Mäkelä."
(....)
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Helsingin seurakuntien taloustilannetta käsitellään laajemmin tulevana torstaina yhteisessä kirkkoneuvostossa.
Helsingin seurakuntayhtymä pyrkii vähentämään menojaan seuraavan kolmen vuoden kuluessa kaikkiaan 15 prosentin verran. Karsintalistalla on ehdolla erilaisia toimitiloja jokaisesta seurakunnasta."
Hienoa kehitystä. Kirkon näkyvyys katukuvassa vähenee, vaikutusmahdollisuudet kapenee ja samalla ahdistavia kidutusvälineitä otetaan alas seiniltä.
Tätä asiaa vähätellään kaikkialla tai se lakaistaan kokonaan maton alle, mutta omasta nuoruudestani yksi traumaattisimpia kokemuksia oli opetella kerta toisensa jälkeen, kuinka Jeesus naulattiin ristiin kiinni muinaisten rääkkäys/teloitusperinteiden mukaisesti, ja sitten tämä näky avautui silmien edessä joka ikisessä kirkossa ja uskontoluokassa ja milloin missäkin, eli että ihminen on naulattu kiinni käsistään ja jaloistaan puuhun, missä hän kituaa päiväkausia kuoliaaksi hirveissä tuskissa. Ja "kruuniksi" pistetty verta vuotava piikkipäähine vielä otsalle.
Tuollainen on nuorille soveltuvaa faktapohjaisessa (esim. historia) opetuksessa ehkä n. 15-vuotiaille ja leffoissahan moinen on aika pitkälti K-18 materiaalia. Mutta kristityn etiikan mukaan asian opettaminen ja kuvaileminen pikkulapsille on ihan ok.
Aikuiset eivät ehkä täysin tajua, että lapsia voi pelottaa suunnattomasti paljon vähäisempikin asia kuin yksityiskohtaiset kuvaukset eräästä maailman julmimmasta kidutus- ja teloituskeinosta.
Koko ajatus puistattaa minua vielä näin aikuisenakin. Pääsiäinen ristille naulattavine Jeesus-wannabe filippiiniläisineen on kuvottavin "juhla" mitä kuviteltavissa on.
Mel Gibsonin Jeesus-leffa on K18 mutta sitä on näytetty riparilla! Eihän mitkään säännnöt toki kirkkoa koske. Alkoholiakin anniskellaan ehtoollisella alaikisille ja verottomana tietenkin.
Toinen mikä pitäsi kieltää, on iltarukous Levolle laske. Se on moraalitonta lasten pelottelua. Pelotella nyt nukkumaan menevää lasta sillä, että hän ei aamulla kenties herääkään! Ei siinä paljon " jos sijaltani en nousisi, Taivaaseen ota tykösi" lohduta.
Tuli heti mieleen pari päivää vanha uutinen. Mikko Mallikas -piirretyt kiellettiin Malmön esikouluissa. K18 kamaa olevaa Jeesuksen kidutus satutarinaa tuskin on Ruotsisakaan kielletty.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016021021097746_ul.shtml
"Ainakin yhden oppilaan vanhempi teki animaatiosta kantelun koulujen valvontaviranomaiselle. Oppilaan vanhemman mukaan lapsi näki "kauhistuttavan" Mikko Mallikkaan takia yli viikon painajaisia.
Opetusvirasto on nyt käsitellyt tapauksen ja päättänyt, ettei Mikko Mallikas -animaatioita näytetä enää esikouluissa."
Mitäpä jos joku vanhempi kantelisi kuinka hänen esikoisensa näkee painajaisia Jeesuksen ristiinnaulitsemistarinan takia. Kieltäisikö opetusvirasto myös sen? Epäilyni on suuri.
Tässä olisi taas yksi hyvä pointti kirkon etuoikeus listaan.