Kymmeniä miljardeja on USA satsannut vallanvaihtoon Syyriassa.
Miksi?
Sinne meni rahat kankkulan kaivoon kun Putin astui esiin ja laittoi USA:n terroristit kanveesiin.
Ja nyt taas itketään.
Miksi?
Sinne meni rahat kankkulan kaivoon kun Putin astui esiin ja laittoi USA:n terroristit kanveesiin.
Ja nyt taas itketään.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Joo, jo 4,5 miljardia Syyrian pakolaisten humanitääriseen apuun. Paljonko Venäjä, ai niin, eipä tietenkään. Rautapommeja vaan.
Ukrainassa USA satsasi 5 miljardia ja sai aikaiseksi sisällissodan.
Kai ovat nyt tyytyväisiä siellä Washingtonissa.
Ukraina romahtaa lopullisesti parin viikon kuluessa.
Nyt USA tunkee Suomeen....
Niinhän se ryssä väittää Usan tehneen, kun omia rikoksia peittelee.
Iranissa USA:ta kutsutaan Suureksi Saatanaksi".
Taitavat olla oikeassa.
Johtuu siitä etteivät vielä tunne Venäjää.
Ovat tosiaan oikeassa.
Usan kohdalla "suuri saatana" pitääkin paikkansa.
http://tamapaiva.blogspot.fi/2012/05/yhdysvaltojen-historia-sotaa-ja.html
Paska maa, kaikin puolin.
Komukka ei uskaltanut panna blogiin nimeä näkyviin. Joku Päkmanni tai Molari varmaan.
Voisitko laittaa esille laskelmat ja tietolähteet ?
Ei tuollaisia syytöksiä voi vain heitellä, pitää myöskin olla näyttöä ?
Vain hyvää usa on saanut aikaan mm Afganistanissakin, samaten pommitti syyriaa muka isisiä mutta varsin huonolla sihdillä vuosia varoen visusti öljykohteita.
USA seisoopi nyt housut kintuissa, eikä muuta voi.
Kuka älypää on päästämässä murhamiehet Suomeen?
Miljardeja on mennyt myös Ukrainaan ja tänään Porosenko aikoi antaa jenkkien toyboylle monosta.
Kyllä vaan hyvää saaneet USA ja Nato aikaan.
Irakissa tappoivat miljoonan verran, Afganistanissa myös, Syyriassa 100 000.
Suomessa varmaan menee ainakin 100 000.
Mitkä kohteet Usa olisi mielestäsi valinnut Suomesta? Suomessa on parhaillaan rauhanaika. Melko varmasti rauhanaika on pian eilistä, jos Usan kenraalit uhittelevat iltapäivälehtien juttujen mukaan, että ovat tulossa Suomeen lentokoneineen koska Venäjälle täytyy näyttää kumpi on voimakkaampi.
Mielenkiintoista on tämä Salonius-Pasternackin (mistä ulkomaalainen nimi on peräisin?) esiintyminen, ei ole juuri kuulunut neutraaleja asiota edes siltä pohjalta, että jos on Kekkosen aikaan täällä jo asunut. Hän ei muista historiaa, eikä tunnista, ettei nyt ainakaan ole Neuvostoliiton uhkaa. Ja kerran jatkuvasti syyttelee, laittakoon ne tiedustelutiedot lähdeviitteiksi, ei niille väitteille ole muuten järkevää selitystä, johon voisi uskoa.
Nyt, kun Yleä on alettu jyrsiä verorahan saajan liukuhihnalta, niiltäkin löytyi etnorummutuksen sijaan eilen tutkivaa jouranalismia vuodelta 2004, jolloin venäläisten maakaupoista oli saatu paljon tietoa irti.
Profetia-osiossa on ollut väite, että jossain vaiheessa Suomeen hyökkää "armeija", mutta yllätykseksi lentokoneet tulevatkin Ruotsin suunnalta ja lännestä.
Suomeen USA on satsannut vain noin miljardin.
Pääasiassa lahjusrahoja Niinistölle, Stubbille ja Kokoomukselle.
Suuri osa rahasta meni myös valehtelukoulutukseen.
Miksi Stubbin taustoja ei kukaan paljasta? Mies pysyy hallitusvallassa peräti 10 vuotta peräkkäin ja nyt on jo vuosia ollut oikeutettu toimimaan hallitusporukan ulkopuolisten tekijöiden kanssa järjestellen hallituksen asioita. Hän myös liikkuu juuri näinä viikkona vvm:n toimestaan myös Euroopan Unionin ulkoraja -miliisinä. Hän on kouhottanut, että Pohjoismaissa ei saa panna kiinni valtioiden rajoja, vaan pelkät EU:n ulkorajat, hän siis tekee ilmeisesti keittiön kautta sopimuksia, joiden vuoksi on pakko ajautua liittovaltioon ja Natoon. Miten yksi ihminen pääsee ohi muiden, miten Stubb yksin voi päättää siitä, paneeko Suomi rajat kiinni tai onko jokku EU:n ulkoraja-asia Suomen ajankohtaista politiikaa?
Miten se ihminen voi hääriä laidasta toiseen, ilman mitään ongelmia, kukaan ei edes huomaan valittaa kriitikoista lehdissä? Mtv:n kolumnistit ovat suuria kokoomuslaisia, joten Stubbi saa kohta Stalin vallan. Jos joku virallinen puolue, jolla on Nato-, EU- tai USA- vastaisia mielipiteitä tulee Supo ja pidättää ko. sanojat.
Joku roti tälle huumorin ja hammashymyn varjolla lapsen roolia vetävälle 50:lle pitäisi senioreista ja myös nuoremmista löytyä. Ei se käy, että äijä on vvm ja menee hoitamaan joku viikko ulkopolitiikkaa ja nyt myös Nato-asiaa. Äijä on ollut ennenkin suuri riitapukari mm. itään ja on riskitekijä yhä edelleen Suomen politiikassa, EU-peli, ulkoraja-kyökkijutut ovat kalliita ja vaarallista puhaa, hän imee tänne islamilaisia taistelijoita.
Stubb häärii virnistyksen varjolla kuin omistaisi yksin kaiken täällä. Kertokaahan ihmiset miksi kokoomus vielä tarraa täällä näin, vaikka veroparatiiseihin on rahat jo etukäteen lähetetty. Teollisuuttahan he eivät pystytä tai pyöritä, vaan kierrättävät valtiolta saamiaan palkkoja ja bonuksia sekä asuntobusiness-rahaa. Mitä he vielä täältä tarvitsevat? Olikos tällä puolueella jotain tunteita, kun kielen vuoksi on pakko pysytellä mamma-kotimaan tantereella?
Kaipa on joku 'viimeistelykoneisto' joka huolehtii että kaikki ryöstettävä tulee ryöstetyksi.....sellainen vaikutelma nykymenosta kokoomuksen äänellä on kuulostanut?
Ryssää taas sattuu tyhmään päähän kun ryssä huutaa ja mesoaa.
Kuules ryssä: Lännessä on kaikki paremmin kuin tympeässä kaalimaan diktatuurissa joka ei ole millään alalla kilpailukykyinen lännen kanssa.
Vituttaako, ryssä? NIIN PITÄÄKIN! :-D
Imbesilli ryssä :)
Totuushan on se että Suomalaiset ovat enemmän itä naapurin kaltaisia kuin Amerikkalaisten.
Peremmuuttahan mitataankin sillä kuka on kilpailukykyisin, kuulostat yhtä turhalta kuin Suomen päättäjät.
Talous romahtaa pian.dollareilla ei ole sitten paskapaperin arvoa.Jenkit on kusessa kun Kiina ja Venäjä alkaa periä luottoja..........
USA:n täytyy saada aikaiseksi maailmansota. Muuten sen dollari ja talous romahtaa.
USA on suuri saatana ja Niinistö joka ne tänne kutsui Pikku Piru.
Stubb on CIA:n edustaja Suomessa. Kuvottava maanpetturi.
Onko tietoa Stubbin vaimon CIA taustasta?
USA suunniteli holocaustia Syyriaan. Onneksi Putin meni väliin.
http://russia-insider.com/en/politics/russias-ambassador-uk-drops-bombshell-us-expected-isis-seize-damascus-october/ri12860
Venäjä on suunnitellut Assadiin valtakauden jatkoa miljardien ruplien edestä Syyriaan! Valitettavasti ne ruplat kohta loppuu!
USAN talous on hyvin kestänyt seikkailut. Itse asiassa USA on ainoa maa maailmassa, jolla on varaa maailmanlaajuisiin sotaseikkailuihin. Venäjän talous alkoi romahtaa heti, kun alkoi kahinoinnin lähellä rajojaan. Vaihtoi taloudellisesti edullisen kauppakumppanin Turkin täysin tuottamattomaan al Assadiin.
Myös EU oli yllyttämässä syyrialaisia aseelliseen kapinaan 4-5 vuotta sitten...
Eikä meidän ole järkeä antaa Yhdysvaltain lentokoneiden tulla harjoittelemaan Itä-Suomeen ja jenkkiläisten maavoimien harjoitella talvisodankäyntiä Kainussa.
Mitä helkkaria nuo kenraalit ja poliittiset nato-haukat on oikein suomalaisille tekemässä? Ai ainakaan turvallisuutta varjelemassa... Ajavat meitä eturintamaan..
Turkkikin on nato-maa. tuli vaan mieleen.