Norja sulki rajat, miksi ei Suomi?

Mitä Suomi pelkää, rajat on auki ainoana ulkorajamaana EU:ssa kaikkiin suuntiin, paha vuoto! Venäjä kunnioittaa Norjaa, Venäjälle puhuu vain kova kovaa vastaan, ja tässä Suomi osoittaa taas lepsuilua, pelkuruutta. Miksi olemme pohjoismaistakin aina se viimeiilija, kohta Ruotsikin ehtii n kun me fundeerataan vaan. Saamattomuutta. Mitä pahaa pelkäämme, jos Venäjärajat suljettaisiin pakolaisilta Norjan tapaan (on muuten pohjoismaa) tai Tanskan tapaan? Nyt näytämme heikoilta Venäjän suuntaan. Mihin kadonut suomalaisten poliitiikkojen rohkeus?
39365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

On kunnia kuolla saappaat jalassa, vaikka olisi ääliö.

Äänestä

Onko muka Venäjältä aiemminkin päässyt tulemaan ilman mitään matkustusasiakirjoja? Olen ollut jotenkin siinä uskossa että ei ole, päinvastoin saanut sen kuvan että menettely on hyvinkin tiukkaa molempiin suuntiin kulkiessa. Mikä ihmeen avuttomuus nyt on Suomen halvaannuttanut? Puhutaan omituisia koko rajaliikenteen sulkemisesta ja vaikka mitä. Pääseehän niistä rajoista kulkemaan jokainen jolla on proopuskat ojennuksessa. Alkaa tuntua että konkreettinen säästökohde olisi rajavartiolaitos, ellei se kerran mitään kykene tekemään ja rajoilla kuljeksitaan kuin hollituvassa.

Äänestä
  • Venäjän kautta tulivat rauhan jälkeen ekat somalit:
    https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suomen_somalit

    Muistaakseni sen jälkeen solmittiin Venäjän ja Suomen välinen rajasopimus.

    Sanotaan, ettei hiirikään pääse huomiotta Venäjän rajavalvonnan ohi.

    Äänestä

Ei voi sulkea rajaa. Ryssa panee kaasuhanat ja sahkot poikki.

Äänestä

Suomen poliitikot noudattaa EU:n ohjeistuksia tarkalleen ja hakevat itselleen EU-virkaan Suomen upottua kaikenlaisiin pakotteisiin ja säädöksiin.
Kohta voidaa tervehtiä toisiamme täällä Suomessakin sanoen "salam aleikum"

Äänestä
  • unkarin,puolan,tsekin,tanskan,irlannin ,britaannian,itävällan ei tarvi näistä välittää....

    onko suomella omat sopimukset tästä ?

    Äänestä

  • adsafgfdgdg kirjoitti:

    unkarin,puolan,tsekin,tanskan,irlannin ,britaannian,itävällan ei tarvi näistä välittää....

    onko suomella omat sopimukset tästä ?

    Maahanmuuttovirasto keskeyttää turvapaikanhakijoiden käännytykset Unkariin. Maahanmuuttovirasto ei tee enää palautuspäätöksiä, koska korkein hallinto-oikeus on kumonnut afganistanilaisen turvapaikanhakijan käännyttämisen Unkariin. KHO katsoo palauttamisen vaarantavan miehen perusoikeudet.

    Mies oli tullut Suomeen Unkarin ja Serbian kautta. KHO arvioi, että on olemassa riski, että Unkarista turvapaikanhakija palautetaan Serbiaan ja sieltä edelleen Afganistaniin, eikä hänen hakemustaan ja suojelun tarvetta tutkita missään maassa. Unkari on ainoa EU-maa, joka pitää Serbiaa turvapaikanhakijoille turvallisena ja palauttaa sieltä tulevat.

    KHO katsoo, että Unkarin turvapaikkamenettelyssä on suuria ongelmia. KHO:n mielestä suuret turvapaikkahakemusten määrät, vaikeudet järjestää oikeudellista neuvontaa ja muut turvapaikanhakijoiden Unkarissa kohtaamat ongelmat aiheuttavat sen, että miehen käännytyksen keskeyttäminen tai lykkääminen olisi epävarmaa.

    Se, että mies voi valittaa Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen, ei KHO:n mukaan takaa hänelle suojaa Serbiaan käännyttämistä vastaan.

    Kreikkaan ja Unkariin ei palauteta

    Mies haki kansainvälistä suojelua ensin Unkarista. Tämän vuoksi Maahanmuuttovirasto jätti hänen hakemuksensa tutkimatta ja teki käännytyspäätöksen Unkariin joulukuussa 2014. Helsingin hallinto-oikeus piti päätöksen voimassa. KHO:n päätöksen vuoksi Maahanmuuttoviraston on nyt tutkittava hakemus.

    Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön johtaja Esko Repo pitää KHO:n linjausta kansallisesti merkittävänä.

    Unkari on Kreikan lisäksi nyt toinen EU-maa, johon Suomi ei palauta turvapaikanhakijoita. Repo sanoo, että Maahanmuuttoviraston johtoryhmä perehtyy oikeuden päätökseen, eikä yhtään palautuspäätöstä nyt tehdä.

    Äänestä

Norjan raja on EU:n ulkoraja. Norja ei kuulu EU:n sopimusten piiriin.

Äänestä
  • mitä tekemistä sillä on Venäjän rajan kanssa. Ei Venäjäkään kuulu EU:n sopimuksen piiriin. Tällaisten ihmeellisten piipittäjä mielipiteiden ansiosta Suomi on Euroopan heikoin maa.

    Äänestä

Miksi ihmeessä Suomi päästää Venäjältä, joka on turvallinen maa. Ja MIKSI helvetissä päästi RUOTSISTA, joka on myös turvallinen maa. Ei järjen hiventäkään missään, kansalaiset hermostuvat tästä rikollisten päästämisestä maahan.

Äänestä

Ei Suomi mitään pelkää.. Mehän tarvitaan näitä maahanmuuttajia.. Työvoimapula on kauhia!! Pakko ottaa kaikki, jotka vaan suostuu tulemaan. Tuottavuusloikka nääs jää muuten tulematta!

Äänestä

Ja mikä helvetti se on tämä touhu,kun rajoille lisätään (jos lisätään!)vartijoita,poliiseja ja tarvittaessa eu maista haetaan lisää rajavartijoita ja vaikka ja mitä. Niin mitä ihmettä se hyvejää,kun pakolainen sitten pääsee maahan. Otetaan vaan henkilötiedot ja sormenjäljet ja passitetaan pakolainen 5 tähden hotellimajoitukseen suomen puolelle. Että mikä vitun järki tässä on? Päin persettä koko systeemi ja suomen maa! Että kyllä alkaa riittämään tämä hulluus!

Äänestä

Merkel palaveeraa liki kymmenen maan kanssa erikseen. Tuohon kummaan, countries of willing, joukkoon viitataan kv uutisissa päivittäin.

Suomi kuuluu oletettavasti mukaan, eli sipilä tukee merkelin matupolitiikkaa viimeiseen asti.

Mutta mitä ovat muut maat? Syksyllä ryhmä oli saksa plus kahdeksan muuta ja silloin pohjoismaat oli kaikki mukana. Ei kai enää?

Junttausta. Toivottavasti Itävalta kumppaneineen vie kuitenkin voiton.

Itävalta käsittelee jatkossa vain 80 matuhakemusta päivässä. Lisää paineita tälläkin tavoin. Hyvä.

Äänestä
  • "Mikä on tämä kansa ja mikä on tämä maa, jossa elää näin harhainen joukko ihmisiä, joille viittauskin islamiin edes vitsinä on mahdotonta käsitellä? Mikä on tämä todellisuudesta vakavasti vieraantunut joukko, joka suhtautuu islamin uskoon kuin pedofiliaan ja vielä kehtaa reagoida sen mukaisesti? Ja vielä julkisesti? Milloin meillä Suomessa tuollainen pelkokuona muuttui mielipiteeksi, joka pitää sanoa ääneen ja vaatia muita vielä jotenkin kunnioittamaan sitä ja ottamaan se tosissaan?

    Hyvät ihmiset. Hyvät Rajat Kiinni- joukkio. Minusta teidän kannattaisi oppia tästä jotakin.

    Sillä tuo reagointi aprillipilaan osoittaa sen, että te elätte harhoissa. Oikeasti. Kenellekään todellisuuteen rationaalisesti suhtautuvaan ihmiseen tuo pila ei mennyt läpi, sillä se on niin selvästi pilaa ja parodiaa. Tuossa pilassa nerokkaasti parodioidaan Rajat Kiinni- joukkion sekä muiden islamkammoisten ihmisten absurdeja pelkoja.

    Ja nuo reagoinnit vain todistavat nuo pelot todella olemassaoleviksi, sillä miten kukaan muuten voisi olla kauhuissaan siitä, että johonkin tulisi moskeija:

    -"Pila on siksi huono, että monet oikeasti uskovat, että kirkko on tarvittaessa valmis luopumaan tiloistaan islamin vuoksi."-

    Entäs sitten? Mitä se haittaisi, vaikka kirkko antaisikin tiloja muslimeille? Ja kun tuo tilojen antaminen on niin suuri pelko, niin siitä ei saisi tehdä pilaa, jotta nuo pelokkaat eivät loukkaantuisi? Millä oikeudella noin absurdin pelon omistajat edes kehtaavat nostaa oman pekonsa jalustalle ja vaatia muita toimimaan heidän pelkonsa rajoittamana?

    Minä en nähnyt yhtäkään kommenttia missään, jossa myyttinen suvakkien joukko olisi kehunut tuota 'päätöstä' ja sanonut, miten upealla tavalla islamisaatio etenee ja miten upeasti monikulttuurisuus nakertaa suomalaisuuden perusteita. Ja tähän on syynsä: ensinnäkin suvakeiksi kutsutut ihmiset eivät ole niin tyhmiä, että heihin uppoaa trollaus noin helposti ja toiseksi sellaista monikulttuurisuuteen saati islamiin täysin kritiikittä suhtautuvaa suvakkien ihmisryhmää ei edes ole olemassa.

    Mutta Rajat Kiinni- joukko sekä muut rasistit ovat totta ja he ovat olemassa, ihan oikeita ihmisiä.

    Enkä minä ihmettele, miten nuo MV:n älyllisesti rapauttamat ihmiskohtalot uskovat kaiken, mitä lukevat, sillä ne peloilla politiikkaa tekevät kyyniset mulkut Halla-ahosta lähtien, ovat aprillaneet heitä jo monta vuotta jokaisena vuoden päivänä ja jokaisena vuoden tuntina. Kyllä tuo kuolleiden sielujen harrastama aivopesu jättää jälkensä ja siksi krooninen trollaus onkin muuttunut Syvän Joen todellisuudeksi."



    Lue lisää: http://www.jorieskolin.com/news/jihadistit-ovat-jo-taalla-rajatkiinni/

    Äänestä

  • HyvätRajakit kirjoitti:

    "Mikä on tämä kansa ja mikä on tämä maa, jossa elää näin harhainen joukko ihmisiä, joille viittauskin islamiin edes vitsinä on mahdotonta käsitellä? Mikä on tämä todellisuudesta vakavasti vieraantunut joukko, joka suhtautuu islamin uskoon kuin pedofiliaan ja vielä kehtaa reagoida sen mukaisesti? Ja vielä julkisesti? Milloin meillä Suomessa tuollainen pelkokuona muuttui mielipiteeksi, joka pitää sanoa ääneen ja vaatia muita vielä jotenkin kunnioittamaan sitä ja ottamaan se tosissaan?

    Hyvät ihmiset. Hyvät Rajat Kiinni- joukkio. Minusta teidän kannattaisi oppia tästä jotakin.

    Sillä tuo reagointi aprillipilaan osoittaa sen, että te elätte harhoissa. Oikeasti. Kenellekään todellisuuteen rationaalisesti suhtautuvaan ihmiseen tuo pila ei mennyt läpi, sillä se on niin selvästi pilaa ja parodiaa. Tuossa pilassa nerokkaasti parodioidaan Rajat Kiinni- joukkion sekä muiden islamkammoisten ihmisten absurdeja pelkoja.

    Ja nuo reagoinnit vain todistavat nuo pelot todella olemassaoleviksi, sillä miten kukaan muuten voisi olla kauhuissaan siitä, että johonkin tulisi moskeija:

    -"Pila on siksi huono, että monet oikeasti uskovat, että kirkko on tarvittaessa valmis luopumaan tiloistaan islamin vuoksi."-

    Entäs sitten? Mitä se haittaisi, vaikka kirkko antaisikin tiloja muslimeille? Ja kun tuo tilojen antaminen on niin suuri pelko, niin siitä ei saisi tehdä pilaa, jotta nuo pelokkaat eivät loukkaantuisi? Millä oikeudella noin absurdin pelon omistajat edes kehtaavat nostaa oman pekonsa jalustalle ja vaatia muita toimimaan heidän pelkonsa rajoittamana?

    Minä en nähnyt yhtäkään kommenttia missään, jossa myyttinen suvakkien joukko olisi kehunut tuota 'päätöstä' ja sanonut, miten upealla tavalla islamisaatio etenee ja miten upeasti monikulttuurisuus nakertaa suomalaisuuden perusteita. Ja tähän on syynsä: ensinnäkin suvakeiksi kutsutut ihmiset eivät ole niin tyhmiä, että heihin uppoaa trollaus noin helposti ja toiseksi sellaista monikulttuurisuuteen saati islamiin täysin kritiikittä suhtautuvaa suvakkien ihmisryhmää ei edes ole olemassa.

    Mutta Rajat Kiinni- joukko sekä muut rasistit ovat totta ja he ovat olemassa, ihan oikeita ihmisiä.

    Enkä minä ihmettele, miten nuo MV:n älyllisesti rapauttamat ihmiskohtalot uskovat kaiken, mitä lukevat, sillä ne peloilla politiikkaa tekevät kyyniset mulkut Halla-ahosta lähtien, ovat aprillaneet heitä jo monta vuotta jokaisena vuoden päivänä ja jokaisena vuoden tuntina. Kyllä tuo kuolleiden sielujen harrastama aivopesu jättää jälkensä ja siksi krooninen trollaus onkin muuttunut Syvän Joen todellisuudeksi."



    Lue lisää: http://www.jorieskolin.com/news/jihadistit-ovat-jo-taalla-rajatkiinni/

    Kyllä sinä aikamoisessa kuplassa elät itsekin, jos et tosiaan tiedä missä oikeasti mennään ! Lue ja opi:
    http://realitysocial.net/index.php/fi/reality/blog/entry/2016/03/paneurooppalainen-uusi-ihmisrotu

    Äänestä


  • antirasisti kirjoitti:

    Kyllä sinä aikamoisessa kuplassa tosiaan elät. Ei pidä uskoa kaikkea roskaa mitä internetissä on.

    miksi sitten nielet kaiken paskan, minkä äärivasemmisto sinulle syöttää?

    Äänestä

  • HyvätRajakit kirjoitti:

    "Mikä on tämä kansa ja mikä on tämä maa, jossa elää näin harhainen joukko ihmisiä, joille viittauskin islamiin edes vitsinä on mahdotonta käsitellä? Mikä on tämä todellisuudesta vakavasti vieraantunut joukko, joka suhtautuu islamin uskoon kuin pedofiliaan ja vielä kehtaa reagoida sen mukaisesti? Ja vielä julkisesti? Milloin meillä Suomessa tuollainen pelkokuona muuttui mielipiteeksi, joka pitää sanoa ääneen ja vaatia muita vielä jotenkin kunnioittamaan sitä ja ottamaan se tosissaan?

    Hyvät ihmiset. Hyvät Rajat Kiinni- joukkio. Minusta teidän kannattaisi oppia tästä jotakin.

    Sillä tuo reagointi aprillipilaan osoittaa sen, että te elätte harhoissa. Oikeasti. Kenellekään todellisuuteen rationaalisesti suhtautuvaan ihmiseen tuo pila ei mennyt läpi, sillä se on niin selvästi pilaa ja parodiaa. Tuossa pilassa nerokkaasti parodioidaan Rajat Kiinni- joukkion sekä muiden islamkammoisten ihmisten absurdeja pelkoja.

    Ja nuo reagoinnit vain todistavat nuo pelot todella olemassaoleviksi, sillä miten kukaan muuten voisi olla kauhuissaan siitä, että johonkin tulisi moskeija:

    -"Pila on siksi huono, että monet oikeasti uskovat, että kirkko on tarvittaessa valmis luopumaan tiloistaan islamin vuoksi."-

    Entäs sitten? Mitä se haittaisi, vaikka kirkko antaisikin tiloja muslimeille? Ja kun tuo tilojen antaminen on niin suuri pelko, niin siitä ei saisi tehdä pilaa, jotta nuo pelokkaat eivät loukkaantuisi? Millä oikeudella noin absurdin pelon omistajat edes kehtaavat nostaa oman pekonsa jalustalle ja vaatia muita toimimaan heidän pelkonsa rajoittamana?

    Minä en nähnyt yhtäkään kommenttia missään, jossa myyttinen suvakkien joukko olisi kehunut tuota 'päätöstä' ja sanonut, miten upealla tavalla islamisaatio etenee ja miten upeasti monikulttuurisuus nakertaa suomalaisuuden perusteita. Ja tähän on syynsä: ensinnäkin suvakeiksi kutsutut ihmiset eivät ole niin tyhmiä, että heihin uppoaa trollaus noin helposti ja toiseksi sellaista monikulttuurisuuteen saati islamiin täysin kritiikittä suhtautuvaa suvakkien ihmisryhmää ei edes ole olemassa.

    Mutta Rajat Kiinni- joukko sekä muut rasistit ovat totta ja he ovat olemassa, ihan oikeita ihmisiä.

    Enkä minä ihmettele, miten nuo MV:n älyllisesti rapauttamat ihmiskohtalot uskovat kaiken, mitä lukevat, sillä ne peloilla politiikkaa tekevät kyyniset mulkut Halla-ahosta lähtien, ovat aprillaneet heitä jo monta vuotta jokaisena vuoden päivänä ja jokaisena vuoden tuntina. Kyllä tuo kuolleiden sielujen harrastama aivopesu jättää jälkensä ja siksi krooninen trollaus onkin muuttunut Syvän Joen todellisuudeksi."



    Lue lisää: http://www.jorieskolin.com/news/jihadistit-ovat-jo-taalla-rajatkiinni/

    "Tuossa pilassa nerokkaasti parodioidaan Rajat Kiinni- joukkion sekä muiden islamkammoisten ihmisten absurdeja pelkoja."

    Mitä ovat nämä islamiin kohdistuvat 'absurdit pelot', joista Pöpi-Jori horisee? Onko Paskolin tosiaan jo niin irrallaan todellisuudesta, ettei näe Eurooppan tunkeutuneiden muslimien käyttäytymisessä mitään huolestuttavaa? Meneekö teiltä suvakkikulttilaisilta tosiaan vielä Pariisin ja Brysselin terrori-iskujen sekä uudenvuodenyön tapahtumien jälkeen yli hilseen, miksi tolkun ihmiset ovat huolissaan islamin leviämisestä Euroopassa?

    "ensinnäkin suvakeiksi kutsutut ihmiset eivät ole niin tyhmiä, että heihin uppoaa trollaus noin helposti"

    Melko ironista, että kaikista maailman ihmisistä juuri Jori Eskolin kirjoittaa näin - äärivasemmistolainen hörhö, joka on omilla Facebook-sivustoillaan levittänyt lukemattomia kertoja joko vääristeltyjä tai täysin valheellisia tarinoita 'rasismista'.

    Merkille pantavaa on sekin, että siinä missä suvakkien vihaama MV pyytää aina julkisesti anteeksi, kun jokin sen jutuista on osoittautunut virheelliseksi, suvakit itse eivät ikinä tee näin. Esimerkiksi Eskolin itse ei vieläkään ole korjannut omilla sivustoillaan olevaa, Eskilstunan moskeijapaloa käsittelevää aivopieruaan, josta hän yritti syyllistää hallitsemattomaan maahanmuuttoon krittisesti suhtautuvia suomalaisia, vaikka palo sai alkunsa muslimien omasta huolimattomasta sähkölaitteiden käsittelystä.

    "toiseksi sellaista monikulttuurisuuteen saati islamiin täysin kritiikittä suhtautuvaa suvakkien ihmisryhmää ei edes ole olemassa."

    Sellaisia ihmisiä löytyy paljonkin mm. Jori Eskolinin omasta äärivasemmistolaisesta lahkosta. Totta puhuen juuri Eskolin itse on hyvä esimerkki tällaisesta monikulttuurisuuteen ja islamiin täysin kriitittömästi suhtautuvasta mulkerosta, joka tuomitsee kaikki harhaisen unelmansa kanssa eri mieltä olevat suoralta kädeltä rasisteiksi tai fasisteiksi.

    Äänestä

  • Kysymys_kuuluu kirjoitti:

    "Tuossa pilassa nerokkaasti parodioidaan Rajat Kiinni- joukkion sekä muiden islamkammoisten ihmisten absurdeja pelkoja."

    Mitä ovat nämä islamiin kohdistuvat 'absurdit pelot', joista Pöpi-Jori horisee? Onko Paskolin tosiaan jo niin irrallaan todellisuudesta, ettei näe Eurooppan tunkeutuneiden muslimien käyttäytymisessä mitään huolestuttavaa? Meneekö teiltä suvakkikulttilaisilta tosiaan vielä Pariisin ja Brysselin terrori-iskujen sekä uudenvuodenyön tapahtumien jälkeen yli hilseen, miksi tolkun ihmiset ovat huolissaan islamin leviämisestä Euroopassa?

    "ensinnäkin suvakeiksi kutsutut ihmiset eivät ole niin tyhmiä, että heihin uppoaa trollaus noin helposti"

    Melko ironista, että kaikista maailman ihmisistä juuri Jori Eskolin kirjoittaa näin - äärivasemmistolainen hörhö, joka on omilla Facebook-sivustoillaan levittänyt lukemattomia kertoja joko vääristeltyjä tai täysin valheellisia tarinoita 'rasismista'.

    Merkille pantavaa on sekin, että siinä missä suvakkien vihaama MV pyytää aina julkisesti anteeksi, kun jokin sen jutuista on osoittautunut virheelliseksi, suvakit itse eivät ikinä tee näin. Esimerkiksi Eskolin itse ei vieläkään ole korjannut omilla sivustoillaan olevaa, Eskilstunan moskeijapaloa käsittelevää aivopieruaan, josta hän yritti syyllistää hallitsemattomaan maahanmuuttoon krittisesti suhtautuvia suomalaisia, vaikka palo sai alkunsa muslimien omasta huolimattomasta sähkölaitteiden käsittelystä.

    "toiseksi sellaista monikulttuurisuuteen saati islamiin täysin kritiikittä suhtautuvaa suvakkien ihmisryhmää ei edes ole olemassa."

    Sellaisia ihmisiä löytyy paljonkin mm. Jori Eskolinin omasta äärivasemmistolaisesta lahkosta. Totta puhuen juuri Eskolin itse on hyvä esimerkki tällaisesta monikulttuurisuuteen ja islamiin täysin kriitittömästi suhtautuvasta mulkerosta, joka tuomitsee kaikki harhaisen unelmansa kanssa eri mieltä olevat suoralta kädeltä rasisteiksi tai fasisteiksi.

    Jori tuomitsee vain rasistit rasisteiksi.

    Äänestä

  • nope- kirjoitti:

    Jori tuomitsee vain rasistit rasisteiksi.

    Jori tuomitsee kaikki äärivasemmiston kanssa eri mieltä olevat rasisteiksi.

    Äänestä

  • korjaus kirjoitti:

    Jori tuomitsee kaikki äärivasemmiston kanssa eri mieltä olevat rasisteiksi.

    Noinhan tuo juuri menee.

    rasisti = henkilö, joka on punavihreiden kanssa eri mieltä.

    suvaitsevainen = eri mieltä olevia silmittömästi vihaava ihminen.

    Punavihreät haluavat Pohjois-Korean ja olla sen johdossa. Kaikilta eri mieltä olevilta saa rasismikortin avulla riistää ihmisoikeudet.

    Äänestä

  • hdffdhf43y4y3y34y4 kirjoitti:

    Noinhan tuo juuri menee.

    rasisti = henkilö, joka on punavihreiden kanssa eri mieltä.

    suvaitsevainen = eri mieltä olevia silmittömästi vihaava ihminen.

    Punavihreät haluavat Pohjois-Korean ja olla sen johdossa. Kaikilta eri mieltä olevilta saa rasismikortin avulla riistää ihmisoikeudet.

    Facebookissa kerää tällä hetkellä osallistujia tapahtuma nimeltä ”Eroa Suomen Hallitus mielenosoitus 06.05.2016”. Tämän tekstin kirjoitushetkellä tapahtuma on kerännyt yli 12 000 kutsuttua ja yli 1000 osallistujaa. Tapahtuma on ilmeisesti luotu 6. huhtikuuta, eli osallistujat on haalittu päivässä. Tapahtuman seinälle kiinnitetyssä kuvaustekstissä lukee lyhyesti ”Vaadimme Hallituksen pikaista eroamista tehtävistään. Kansa on kyllästynyt jatkuviin leikkauksiin sekä nykyisen Hallituksen sanelupolitiikkaan sekä todennut sen olevan kykenemätön hoitamaan sille asetettuja luottamustehtäviä.”

    Hallituksen kurjistamispolitiikkaan kyllästyneet ihmiset ovat varmasti mielissään, kun mielenosoitus järjestetään. Tähän nimenomaiseen mielenilmaukseen osallistumista kannattaa kuitenkin harkita tarkkaan. Facebook-tapahtuman luoja Sami Martikainen ei nimittäin ainoastaan järjestä mielenosoituksia. Hän myös keskustelee aktiivisesti Rajat kiinni! -ryhmässä, levittää maahanmuuttovihamielistä materiaalia ja perustelee Suomen EU-eron vaatimista islamin torjumisella. Tapahtuma on myös jaettu Rajat kiinni! -ryhmään yhteensä kuusi kertaa. Alla on kolme kuvankaappausta hänen kirjoittelustaan, jossa yhdessä muun muassa Martikainen sanoo ”ihmisten saaneen tarpeekseen” linkatessaan videon, jossa kuvauksen mukaan ammutaan muslimeita Burmassa.

    Äänestä

Tännehhän halutaan niitä mamuja niin että tulee ahdasta. Seksuaalisesti ja sosiaalisesti puutteessa elävät suvakit niitä tänne haluaa itsensä takia, eli ovat itsekeskeisiä paskakasoja, tajuamatta seuraamuksia tai välittämättä niistä.

Äänestä

Suvakki ei välitä edes omien lastensa tulevaisuudesta. Talous ei kestä yhtään enempää työkyvyttömiä ja -haluttomia loisia kuin mitä oma kansa tuottaa. Tyttöjen tulevaisuus on Suomessa ankea, kun aggressiiviset, ahdistelevat matumiehet ajavat heidät pois julkisilta paikoilta piiloon koteihin. Terrorismi tulee myös Suomeen matujen mukana. Mutta suvakkia ei kiinnosta. Järkyttävintä on, että talouskurista saarnaavat oikeistopoliikot ovat itse kaikkein pahimpia suvakkeja.

Äänestä
  • Eihän niitä tyttöjä muut ahdistele kuin FB-huhujen perässä ravaavat Odinin rajakit.

    Äänestä

  • antirasisti kirjoitti:

    Eihän niitä tyttöjä muut ahdistele kuin FB-huhujen perässä ravaavat Odinin rajakit.

    et voisi enää selvemmin ilmaista, että yrität suojella seksuaalirikoksiin syyllistyneitä maahantunkeutujia.

    Äänestä

  • Itse_asiassa kirjoitti:

    et voisi enää selvemmin ilmaista, että yrität suojella seksuaalirikoksiin syyllistyneitä maahantunkeutujia.

    haluaisin suojella vain viattomia lapsia. Koulussa ei ole ketään seksuaalirikoksiin syyllistyneitä. Odinin soltuista en tiedä mihin kaikkeen he ovat syyllistyneet, en yllättyisi seksuaalirikoksistakaan. Muuten: mikset käytä omaa nikkiäsi, muttaneiti?

    Äänestä

  • Itse_asiassa kirjoitti:

    haluaisin suojella vain viattomia lapsia. Koulussa ei ole ketään seksuaalirikoksiin syyllistyneitä. Odinin soltuista en tiedä mihin kaikkeen he ovat syyllistyneet, en yllättyisi seksuaalirikoksistakaan. Muuten: mikset käytä omaa nikkiäsi, muttaneiti?

    altistat viattomia lapsia vaaraan yrittämällä suojella seksuaalirikoksiin syyllistyneitä ulkomaalaisia väittämällä, että he eivät muka ahdistele tyttöjä. Miksi ihmeessä kiistät sen, mikä on mitattavaa ja dokumentoitua todellisuutta? Onko sinulla kenties oma lehmä ojassa?

    Äänestä

  • Itse_asiassa kirjoitti:

    altistat viattomia lapsia vaaraan yrittämällä suojella seksuaalirikoksiin syyllistyneitä ulkomaalaisia väittämällä, että he eivät muka ahdistele tyttöjä. Miksi ihmeessä kiistät sen, mikä on mitattavaa ja dokumentoitua todellisuutta? Onko sinulla kenties oma lehmä ojassa?

    voisit vilauttaa niitä dokumentteja jotka osoittavat ne koulupojat raiskaajiksi.

    Äänestä

  • Itse_asiassa kirjoitti:

    voisit vilauttaa niitä dokumentteja jotka osoittavat ne koulupojat raiskaajiksi.

    Ahaa, niitä ei sitten löytynyt. Enpä voi sanoa yllättyneeni.

    Äänestä

Suomi itse syyllinen,kuin ei suletä raja. Jos haluatte ostaa internetin kautta lippu Venäjältä,sielä on kysymys,onko teillä passi tai pakolaispaperi? Aiksemmin ei ollut tälläistä. Se tarkoitus,jokainen voi tulla Suomeen,jos on pakolaispaperi. Heitä ei vaikea tehdä. maksa jotain ja ssinä olet pakolainen.

Äänestä
  • Hei virolainen, olet hiukan myöhässä. Suomeen ei ole saapunut kuukauteen pakolaisia Venäjän suunnalta. Sen sijaan maaliskuussa tuli noin 400 viron, ruotsin ja saksan kautta.

    Äänestä

Virolaiset, tanskalaiset, norjalaiset, unkarilaiset, kroaatit, itävaltalaiset jne, kaikki ovat fiksumpia kuin me suomalaiset. Kaikki muut ovat sulkeneet rajansa. Merkel on umpityhmä, mutta Saksan kansa ei ole. 90% saksalaista vastustaa matuja. Suomessa vastustajien määrä ei ole tiedossa, koska hallitus on kieltänyt kaikki kyselyt.

Äänestä

Suomella olisi oikeus sulkea muut paitsi venäjän rajaa. Sitä ei voi tehdä koska "tällä tienataan" eikä vaikeata arvata ketkä.

Äänestä

Kas, tosi hieno idea. Jospa Ruotsikin olisi ymmärtänyt 1960-70 -luvuilla sulkea rajansa lähes 400.000 suomalaiselta. Mutta, kuten hyvin tiedämme, autotehtaissa töitä, ahkerille suomalaisille! Joilla ei töitä Suomessa. - Rajat suljetaan, silloin kun - halutaan, ja "mun mielen mukaan". Näinpä.

Äänestä

Poliisihallituksen mukaan turvapaikanhakijoiden majoitustiloihin kohdistui viime vuoden loppupuolella 15 iskua tai muuta tekoa, jotka poliisi kirjasi tuhotyöksi, törkeäksi tuhotyöksi, törkeäksi vahingonteoksi tai niiden yrityksiksi.

Lisäksi on ollut lievempiä tapauksia, joissa on ollut kyse esimerkiksi häiriköinnistä tai ilotulitteiden ampumisesta.

Tänä vuonna iskujen määrä on vähentynyt huomattavasti, mutta ne eivät ole loppuneet kokonaan.

25-vuotiaan miehen epäillään heittäneen viisi polttopulloa vastaanottokeskuksen oveen helmikuussa

Petäjävedellä.

Äänestä

Kreikassa on jo uusi rajapoliisi,"pakolaiset" ovat asettaneet tiesulun, ja kyselevät rekkakuskeilla papereita. Ruotsiin tulossa ollut hedelmärekka joutui kääntymään takaisin ja menemään eri tietä ulkomaille.

Kyllä kannattaa viimeiselläkin n senteillä hyysätä maahanmuuttajat tyytyväisiksi,että eivät vihastu. Tai sitten ei pitäisi laskea maahan.


Migrants set up road blocks and force Greek residents to show THEIR ID before blocking them from using roads

Migrants are blocking the border between Greece and Macedonia
They are seen refusing to allow Greek citizens to pass at Idomeni
The migrants are protesting because they cannot travel through the border
Greek figures estimate there are 10,000 people at the refugee camp
See more news on the migrant crisis at www.dailymail.co.uk/migrantcrisis






Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3549953/Migrants-block-Greek-citizens-passing-border-Macedonia.html#ixzz46O6TYam0
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hungryman kirjoitti:

Mitä Suomi pelkää, rajat on auki ainoana ulkorajamaana EU:ssa kaikkiin suuntiin, paha vuoto! Venäjä kunnioittaa Norjaa, Venäjälle puhuu vain kova kovaa vastaan, ja tässä Suomi osoittaa taas lepsuilua, pelkuruutta. Miksi olemme pohjoismaistakin aina se viimeiilija, kohta Ruotsikin ehtii n kun me fundeerataan vaan. Saamattomuutta. Mitä pahaa pelkäämme, jos Venäjärajat suljettaisiin pakolaisilta Norjan tapaan (on muuten pohjoismaa) tai Tanskan tapaan? Nyt näytämme heikoilta Venäjän suuntaan. Mihin kadonut suomalaisten poliitiikkojen rohkeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu