Loppuuko elämä pääkaupunkiseutuun, johon Kirkkonummi ankkuroi neljän junansa avulla?
Tampere on viimeinen saareke, jota kutsumme sivilisaatioksi.
Puhuvat vielä että Itä-Keskus olisi Suomen ensimmäinen kaupunki.
Turku on hienoinen tukijalka pääkaupunkiseudun pystyssä pysymisekseen. Muuten olisi erittäin ikävää ajaa vain Tamperelle ja takaisin. Nyt on olemassa asutuskeskusten kolmio, joiden välimatkat ovat about 160km.
Mutta kaikki muu ei enää mahdu käsityskykyyn. Oikeastaan Tampere ja Turku olisi leikattavissa. Pääkaupunkiseutua voi verrata vastasyntyneeseen vauvaan, joka ei osaa puhua, eikä kävellä. Häntä valvotaan tiuhaan ja rintaruokitaan. (Oletan että Suomessa vauvoja yhä rintaruokitaan eikä jätetä lasten tarhaan).
Pohjoinen kituu verisenä yksin loputtomassa Rasismin paineessa. Pohjoinen ei selviää. Rasismin luoteja lentää Etelä-Suomeen, että väliajoin joku herää pahaksi rasistikseen jopa Kirkkonummessa, vaikka pääkaupunkiseudun läheisyys rikastuttaa virrassa kellujaa.
Pohjoinen on kuin kojootti, joka syö kaiken edestä. Oulu on pelottava paikka, jossa näkymätön pyssy koskettaa kylmästi jokaista tulokasta ja vanhaa.
Pohjoisessa aika voi pysähtyä pahasti yli 50 vuotta taaksepäin. Tätä on vaikeaa uskoa. Pohjoisen ihmisen ihminen on tottunut puhumaan samoilla käsitteillä kuin Etelä Suomessa puhutaan, koska aika monella on televisio ja tietokone, jotta leksikooni menisi perille, mutta emme yhtään puhu samoista asioista Pohjoisen kanssa. Pohjoisessa on eletään jälkeen. Pitää varata reserviaikaa kun puhuu Pohjoisen kanssa.
Siellä voi yllättyä, että mistä puhumme ja puhumme siitä, mistä on puhuttu jo ajat sitten. Asia on vakavaa, sillä sen mukaan arvioidaan toisia - niiden realiteettien mukaan, mitkä ovat vallallaan.
Pohjoinen ja Etelä ovat eri maata Suomessa
RihmanovichDelinsky
0
83
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1021534Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2181012- 124859
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42761- 8749
- 65736