A-Studion kansanviihdyttäjä ja venäjäfoobikko Susanna Päivärinta veti taas mutkat suoriksi toteamalla, että lauseessaan "Venäjä, josta kaikki suomalaiset ovat huolissaan". Eihän se tarkoita, että KAIKKI, jos kansan sekopäisin vähemmistö on suhteellisuudentajunsa menettänyt. Mutta sehän meneekin vajakkiporukalta yli ymmärryksen.
Yle sekoilee kanavallaan kuin me täällä S24:ssä
Jumankekka
1884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kah, persu ryssän trolli avasi ketjun
Jaahas. Vajakeilla on nettivartti hoitolaitoksessaan.
Varttiko teillä on vain?
Taidat olla joku venäjänpelossa hytisevä polakki-trolli, kun luetun ymmärtäminen noin tökkii.
Paljonko sinulle maksetaan rajan takaa?
Sinä taidat joutua trollaamaan ihan ilmatteeksi.
Ruplinako maksavat vai euroina?
Laita siihen webbikameran eteen teippi, ettei kaikki nää, kuinka pikkuveli vetää käteen, kun isoveli kirjottaa rohkeita =)
Ai teillä sielä FSB seuraa kameralla touhujanne :D
Me suomalaiset halveksimme ryssiä, joten avaajankin olisi syytä hävitä pilaamasta ilmastoamme hajullaan.
Halveksi sinä vaan. Se ei silti tarkoita kaikkia. Kun aika koittaa, niin katsotaanpa, kummat täältä saavat painua vittuun.
kyllä kaikki on huolissaan
äläpäs yleistä
Päivärinta taas kaakattaa omiaan!
Kyllä me rajan pettämisestä olemme huolissamme
enempi olisin mahdollisesta puolison pettämisestä huolissani
Venäjän kansan kärsimyksiä oligarkkien ikeen alla ajatellessa kyllä pelottaa.
Lipponen, Ahtisaari, Halonen ja Nato-rauhankumppanuus vuodesta 1997
19.2.2016 21:56 Toimi Kankaanniemi
hallitus Nato SDP
6 kommenttia
ilmoita asiaton viesti
Suomi liittyi Naton rauhankumppaniksi vuonna 1997. Päätöksen teki syksyllä 1996 pääministeri Paavo Lipponen, sdp, hallituksineen.
Tuolloin tasavallan presidentillä oli nykyistäkin vahvempi asema ulko- ja turvallisuuspolitiikassa. Presidenttinä oli Martti Ahtisaari. Lipponen kuitenkin johti, mutta Ahtisaari oli myös Nato-asiassa avainasemassa.
Ulkoministerinä oli Tarja Halonen, sdp.
Natoa lähennyttiin siis vahvasti sosialidemokraattisen "värisuoran" johdolla. Tuolla linjalla on edetty. Nato-yhteensopivuus oli kaikessa vahva tavoite alusta alkaen. USA on samalla tullut sotilaalliseksi pääkumppaniksemme.
Suomi on ollut siis Nato-kumppani 29 vuotta. Yhteys on tiivistynyt koko ajan.
Euroopan turvallisuustilanteen muuttuessa viime vuosina Suomen astelu yhä lähemmäksi Natoa on vauhdittunut. Nyt se alkaa olla 5. artiklaa lukuun ottamatta lähes täydellinen. Arvelen, että Lipposen, Ahtisaaren ja Halosen ajatus olikin edetä näin loppuun asti?
Suomi on nyt mukana 80 Nato-yhteistyöharjoituksessa vuodessa.
Nykyinen eduskunnan puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mika Kari, sd, on kritisoinut puolustusministeri Jussi Niinistöä, kun valiokunta ei ole saanut tietoja tulevista Nato-USA-harjoituksista Suomessa. Aiheellinen muistutus.
Mutta olisikohan varapuheenjohtaja Mika Karin syytä kuitenkin kääntyä myös Paavo Lipposen, Martti Ahtisaaren ja Tarja Halosen puoleen ja tiedustella heiltä, mitä suunnitelmia heillä oli vuonna 1996, kun rakensivat Nato-rauhankumppanuuden ja tiiviin yhteyden USA:aan kanssa. Heidän valitsemallaan tiellä Suomi nyt on.
Mikä on Sdp:n linja tänään - entä huomenna?