Luin järkyttyneenä Irakilaisten palautuksesta kotimaahansa!
Tämän päivän uutisissa kerrotaan, että Irakilainen tuomioistuin on langettanut kuolemantuomiot 40 miehelle!
Mihin Suomen päättäjiltä on kadonnut kunnioitus ihmisarvoista elämää kohtaan ja kuinka ihminen, joka hakee Suomesta turvapaikkaa voidaan palauttaa maahan jossa heitä voi odottaa kuolemantuomio?
Turvapaikanhakijoiden palautus Irakiin
40
387
Vastaukset
- Make767676
Ympäri maailmaa hyvin monissa maissa on käytössä kuolemanrangaistus, ja aivan hyvin sinne voidaan palauttaa. Suomi ja monet muut maat eivät tosin palauta silloin, jos KYSEISTÄ henkilöä uhkaa kuolemanrangaistus tai muu epäinhimillinen kohtelu. Näissähän on iso ero. Irakiin voidaan palauttaa ja moni palaa sinne vapaaehtoisesti.
- järkyttynyt
Järkyttävää, että Suomessa Forsassa hoivattiin samoja Isis terroristejä.
Järkyttävää että päänroikottaja turhapaikanhakija hengaili Yle:n pakolais illassa.
Jätkyttää, että kymmeniä Suomalaisia tyttöjä on tullut raiskatuksi mamujen toimesta.
Järkyttää, että valtio ei pysty enään huolehtimaan omasta kansastaan, koska mamubisnes on niin kallis ja turhapaikanhakijat kävi lomailemassa.
Järkyttävää.........
- Jariptter
Suvakki karjanubergille:
Tuomiot tulivat kesäkuussa 2014 tapahtuneesta Camp Speicherin joukkomurhasta Tikritissä. Terroristijärjestö Isis surmasi tuolloin arviolta 1 500-1 700 Irakin ilmavoimien kadettia.- hang_them_high
Niinpä! Aloittaja suvakin (järkyttynyt sellainen) mielestä nämäkin kaikki 40 olisi pitänyt tuoda Suomeen tuomittaviksi 1700 kadetin teloituksista ja päiden leikkaamisista. Täällä nämä barbaariraakalaiset olisivat saaneet istua vankihotellissa 10-16 vuotta, jonka jälkeen kela-gold käteen ja baanalle vapaina ilahduttamaan suomalaista kulttuuria. Ei jumalauta, kuinka jotkut ihmiset ovat pihalla maailman menosta!
- nurinpäin
Keppihevosmimmit,pellepartio ja Kyllikit Irakiin suojelemaan palautettuja,ettei riekkumiset mene aivan hukkaan.
- historiantuntemus
Ei SUOMESSAKAAN silitetä sotilaskarkureiden päitä SODAN aikana!
Kannattaisi lukea hieman historiaa ennen kuin laukoo päättömyyksiä.... - Gogkyg
Joukkomurhasta on aiemmin langetettu kuolemantuomio 24 miehelle. Irak on myös kertonut, että samasta joukkomurhasta epäillään noin 600 Isis-taistelijaa.
Näiden epäiltyjen joukossa on kaksi irakilaisveljestä, jotka saapuivat Suomeen turvapaikanhakijoina viime syyskuussa. Poliisi pidätti tuolloin 23-vuotiaat kaksoset epäiltynä terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhasta.
Voi Katja, mene ihmeessä perässä Irakiin pelastamaan nämä surusilmät!
Saatat saada palkkioksi isis taistelijan lemmenpamppua...- great.thing
Suomen jääkäritkin olivat kerran turvapaikanhakijoita.
”Tiedän, ettei historia toista itseään, mutta pakolaisuutta on mielenkiintoista tutkia. Onkohan Suomessa taas sellainen tilanne, että seitsemänkymmenen vuoden päästä lapsenlapsemme eivät voi siitä silmiin katsoen puhua?”, Tervo pohtii.
”Kun kirjoitin, että Suomessa on 700 000 rasistia, sanottiin, että vedän asioita hatusta. En vedä. Tieto on peräisin Taloustutkimus Oy:n tutkimuksesta. Suomessa yksinkertaisesti ajatellaan, ettei täällä saisi olla erivärisiä ihmisiä.”
”Koko keskustelu liikkuu tasolla: Ovatko pakolaiset meille uhka vai uhka?”, Tervo ironisoi.
Valtion laitosten tutkimukset ja raportit turvapaikanhakijoiden lähtömaiden turvallisuudesta herättävät hänessä suorastaan järkyttynyttä ihmetystä.
”Kun maahanmuuttovirasto tutkii Irakin tilannetta, se toteaa, että koska siellä tapetaan vuodessa enää 14 000 ihmistä, turvallisuustilanne on itse asiassa parantunut, ja ihmisiä voi hyvin lähettää takaisin.”
Mitähän tapahtuisi, jos tänne saapuisi enemmän turvapaikanhakijoita Syyriasta, Tervo kysyy ja vastaa: ”Varmaan huomattaisiin pian, että ihmisoikeustilanne on sielläkin kovasti parantunut!” - 5657446464
great.thing kirjoitti:
Suomen jääkäritkin olivat kerran turvapaikanhakijoita.
”Tiedän, ettei historia toista itseään, mutta pakolaisuutta on mielenkiintoista tutkia. Onkohan Suomessa taas sellainen tilanne, että seitsemänkymmenen vuoden päästä lapsenlapsemme eivät voi siitä silmiin katsoen puhua?”, Tervo pohtii.
”Kun kirjoitin, että Suomessa on 700 000 rasistia, sanottiin, että vedän asioita hatusta. En vedä. Tieto on peräisin Taloustutkimus Oy:n tutkimuksesta. Suomessa yksinkertaisesti ajatellaan, ettei täällä saisi olla erivärisiä ihmisiä.”
”Koko keskustelu liikkuu tasolla: Ovatko pakolaiset meille uhka vai uhka?”, Tervo ironisoi.
Valtion laitosten tutkimukset ja raportit turvapaikanhakijoiden lähtömaiden turvallisuudesta herättävät hänessä suorastaan järkyttynyttä ihmetystä.
”Kun maahanmuuttovirasto tutkii Irakin tilannetta, se toteaa, että koska siellä tapetaan vuodessa enää 14 000 ihmistä, turvallisuustilanne on itse asiassa parantunut, ja ihmisiä voi hyvin lähettää takaisin.”
Mitähän tapahtuisi, jos tänne saapuisi enemmän turvapaikanhakijoita Syyriasta, Tervo kysyy ja vastaa: ”Varmaan huomattaisiin pian, että ihmisoikeustilanne on sielläkin kovasti parantunut!”Ihonvärillä ei ole mitään väliä, vaan kun tulevat tänne tätsylläpitoon. Mikään ei kelpaa, halutaa kaikkea viimisen päälle. Työhön kun tulevat, sitä vastaan ei ole kellään mitään, luulisin. Vaan näitä, jopille kustannetaan kaikki. Otetaan suomalaisen mummon kädestä leipä ja annetaan se näille matuille, herkkupäällisineen! Eihän noiden tarvitse maksaa täällä yhtään mitään, se on se miksi näitä tulijoita ollaan vastaan. Ja todellakin olen seurannut tilanteita, oikeat pakolaiset ovat ihan muualla...leireillä...monellako noilla leireillä olet nähnyt älykännykät kädessä? Onko ne siellä adidas- verkkareissa? Kyllä nämä ovat sitä vaurasta sakkia, kun on tullut...eikun takaisin....ja noi murhaajat palautettava heti!
- totuuskomissio
5657446464 kirjoitti:
Ihonvärillä ei ole mitään väliä, vaan kun tulevat tänne tätsylläpitoon. Mikään ei kelpaa, halutaa kaikkea viimisen päälle. Työhön kun tulevat, sitä vastaan ei ole kellään mitään, luulisin. Vaan näitä, jopille kustannetaan kaikki. Otetaan suomalaisen mummon kädestä leipä ja annetaan se näille matuille, herkkupäällisineen! Eihän noiden tarvitse maksaa täällä yhtään mitään, se on se miksi näitä tulijoita ollaan vastaan. Ja todellakin olen seurannut tilanteita, oikeat pakolaiset ovat ihan muualla...leireillä...monellako noilla leireillä olet nähnyt älykännykät kädessä? Onko ne siellä adidas- verkkareissa? Kyllä nämä ovat sitä vaurasta sakkia, kun on tullut...eikun takaisin....ja noi murhaajat palautettava heti!
Hämeen poliisi kertoo olevansa yhteydessä villeihin somekirjoittajiin aina, jos saa heitä selville.
– Kyllä on jouduttu puuttumaan somekeskusteluihin ja jopa tiedottamaan. Seuraamme niitä tiiviisti. Huhut vain tuppaavat vahvistumaan ihmisten mielissä, harmittelee Martti Hirvonen, rikosylikomisario Hämeen poliisilaitoksesta.
Poliisia on syytetty tapausten pimittämisestä, varsinkin jos tilastot ovat liian "kauniit".
– Uskottavuuttamme on kyseenalaistettu, kertooko poliisi kaiken, mitä on tapahtunut, vähättelemmekö asioita, Arto Karnaranta Oulun poliisista kertoo.
Poliisi korostaa, että rikoksia jää aina pimentoon, mutta turvapaikanhakijoiden rikoksista ilmoitusherkkyys on suuri verrattuna kantasuomalaisten rikoksiin.
– Silloin kun on epäilys, että turvapaikanhakija on syyllistynyt rikokseen, meillä on käsitys, että siitä aika herkästi poliisille ilmoitetaan. Mikä on hyvä juttu, sanoo komisario Petri Launiainen Länsi-Uudenmaan poliisista.
– Perättömän ilmoituksen tekijä taas saattaa itse syyllistyä rikokseen, hän huomauttaa.
- kaikenlaisia
Tämä on trolli, mutta kyllä kai tuollaisia terroristin ymmärtäjiä on aivan liikaa, ei kai tässä tilanteessa oltaisi muuten. Suomessa vanhuksia kohdellaan kaltoin yhtään ei maahantunkeutumispoliitikkaa kanttavien keskuudessa hetkeuta ollenkaan.
- totuustulessa
Onhan se kova isku kun joutuu tajuaan että noin 17 veet onkin päänkatkojia ja rynnäkkökivääriammattilaisia tappajia eikä niitä ruskeesilmäsiä kivoja sänkipartoja joita on kiva hyysätä!
- kulux
Nii in ja rahaakin kuluu palautuksiin,paljon halvempaa ampua jo täällä.
- SmuglariPetti
Kuulitkos tomppeli aloittaja , että kaikki lähtivät vapaaehtoisesti ?
Olisiko heidät pitänyt pitää väkisin Suomessa, kun ihmissalakuljettajien lupaukset eivät olleetkaan tosia ?
Esim. kaikilla Bagdadista tulleilla olivat ensimmäiset kolme kysymystä:
1. Saako turvapaikan viikossa ?
2. Saako perheenyhdistämisen kahdessa viikossa ?
3. Maksaako Suomen valtio kaikille kuukausittaista perustuloa ? - 05050
Juuri nuo sotarikolliset pitäisi karkottaa kotimaahansa, riippumatta siitä mikä kohtalo heitä siellä odottaa. Ei se käy päinsä että he pääsevät rikosten tekemisestä kuin koira veräjästä. Muutaman vuoden maksettu loma suomalaisessa vankilassa. Saddamillekin varmaan olisi pitänyt antaa turvapaikka Suomesta Kuwaitin sodan aikana, vai mitä?
- trollimikätrolli
Hyvä katja! Nyt nuo 40 ei varmaan yritä tulla uudestaan eikä ole tönimässä naisia,lapsia ja kristittyjä lautalta mereen.Maahan kehittyy varmaan sinun mielestä,kun sen rakentajat jättää teinivaimot muiden raikattaviksi ja lähtevät itse loisimaan muualle.
- KRIITIKK0
Hyvä nikki sulla. Trollihan sinä tosiaan olet. Pidä toi.
- naivitsuomalaiset
Kuolemaantuomitut terroristit tulevat jäämään Suomeen kärsimään rangaistusta. Kuolemantuomion Irakissa saavia ei palauteta Irakiin, he istuvat varmaan maksimissaan 6 vuotta Suomen vankilassa kun saavat tietysti paljousalennuksen samasta rikoksesta ja ensikertalaisena istuvat vain puolet tuomiosta.
Kuuden vuoden jälkeen voivatkin sitten palata Euroopan pääkaupunkeihin räjäyttelemään ihan rauhassa. Ja kai 6 vuoden maassa olon jälkeen jo Suomen kansalaisuuskin myönnetään, varmaan lakikin jo määrää. Samahan se on onko vankilassa vai vapaana. Sitten Suomen passilla pääsee vaikka minne. - tarkkanavaaleissa
Olen tähän saakka maksanut korkeita veroja mielelläni, koska tiedän, että nimenomaan köyhät hyötyvät ilmaisesta koulutuksesta ym ilmaispalveluista ja tuista.
Mutta nyt ylläpidetään verotuksella kaukaisen maan sotilaita ja rikollisia lojumassa Suomessa, verorahat kerätään kovaa työtä tekeviltä suomalaisilta.
Ensi vaaleissa on tarkkaan tentattava ehdokkailta, mihin he aikovat Suomen verorahat käyttää.- eioleuskomista
Kaikki hallituspuolueet sanoivat ennen vaaleja, opiskelijoilta, eläkeläisiltä, lapsiperheiltä ja työttömiltä ei leikata senttiäkään ja kuinkas kävi vaalien jälkeen? Juuri heiltä leikattiin.
Ketä äänestät kun valehdella voi mielin määrin ja valtaan päästyä vaihtaa mielipiteen päinvastaiseksi.
- rajoittamatonHyöty
Ainakin osaan sanoa sen, että 'irakilainen' kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
- voipilukenuterehtyä
Saattaa mennä Suomessa sekaisin kun ulkomailla kirjoitetaan isolla kansalaisuus ja nuoret ovat niin kielitaitoisia.
- rajoitettu.hyöty
Ja hyöty isolla..? Taisi mennä koulunkäynti sinunkin osalta hukkaan..
- jonoksi_asti
Mitäpä niitä sinne turhaa palauttelemaan jos on sillä kuolemantuomio, sehän voidaan hoitaa täälläkin, varmaankin löytyy halukkaita siihenkin iloon kotijoukoistakin.
Säästyisi paljon matkakuluissa ja kuoppiahan Suomesta löytyy. - AlexUbergood
Moni suvakki suomalaisnainen on mennyt naimisiin irakilaisen kanssa.
Varmistamatta, että montako lapsivaimoa kotimaassa odottaa.
No ainakin naista odottaa surkea kohtalo. For sure! - salamleikum
Wittu kun tulisi sisällissota. Saisi ampua kaikki ählämit ja suvakit!
- olehyvävaan
Mielipiteesi on rekisteröity. Kiitoksia!
- Mahumetti
Irakilaiset pakoloisethan lähtivät vapaaehtoisesti takaisin "petyttyään Suomeen".
Nämä siis olivat kuukausitolkulla täällä elätettävänä ja sitten vielä veronmaksajien rahoilla matkustavat "pettyneinä" takaisin.
Suomen valtion pitää heti aloittaa perusteettomasti maksamiensa elatus-, "kotoutus-"ja palautuskulujen takaisinperintä. Kun noilta pakoloisilta ei kuitenkaan mitään koskaan tulla saamaan, on takaisinperintävaatimus esitettävä Iranin valtiolle, joka sitten yrittäköön periä saatavansa omilta loisiltaan.
Tätä paskajengiä on siis noin puolet Suomeen tulleesta porukasta eli yli 15000 pakoloista loisii täällä veronmaksajien piikkiin.- tai.no.sama.se
Ei varmaan Iranin valtio kovin mielellään ala maksumieheksi..
- RahakastaPuuhaa
Eikös Suomi ollut ojentanut näille palaaville tuhatta viittäsataa euroa, jotta voivat kotiutua kotimaahansa?
Mutta jep, itse halusivat lähteä. Ne kaikki muuthan jäävätkin sitten tänne, saivat sitten myönteisen päätöksen tai eivät. Suomella ei ole palautussopimusta Irakin kanssa, eikä Irak ota vastaan pakkopalautuksia. Ruotsilla on palautussopimus Irakin kanssa, mutta sekään ei ole saanut poistettua kielteisen päätöksen saaneita maastaan. Junes Lokka on sanonut keskustelleensa poliisin kanssa näistä palautuksista ja poliisi oli sanonut, ettei näitä mihinkään palauteta. Poliisihan on valitellut resurssipulaa, niin löytyisikö niitä resursseja sitten juosta ympäriinsä ja etsiä kantojen alta jotain hiipparia, joka pitäisi potkia pois maasta, ja sitten kun näitä on vielä tuhansia? Saattaapi olla, että tuossa kesällä polliisien resursseja syövät muunlaiset tapaukset.
- nääs
Kaikkiin turvallisiin maihin lasku ilmaisturistien elättämisestä.
- maassamaantavalla
Ne oli tehneet rikoksia, tottakai rangaistaan. Niin USAssakin. Oli onni etteivät notkuesaan Suomessa kerenneet päitä katkoa.
- Jkiuyttt
Mitähän nämä kriminaalit ovat tehneet, varmaan aiheesta tuomiot
- pedoislami
Mitähän nämä villielukan tasolla olevat ählämterroristit ovat tehneet,pedouskonnossaaan viillelleet tyttöjä/raiskanneet näitä,kunniamurhanneet?Mitähän näille pitäisi tehdä muutakuin lyijyä savunahkaan!
- sarfioaf
Sano se niille 40 miehelle.
Iteppä valintansa tekivät? - typeräkatjanyberg
Kerro kaikille aloittaja, miten tämän aiot selittää:
http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/e-library/docs/pdf/final_report_relocation_of_refugees_en.pdf - Eiköniinkatja
Palauttakaan Somalit Irakiin ja Irakilaiset Somaliaan.
Eihän ne korkeesti sivistyneinä maina voi kieltäytyä pakolaisten vastaanotosta.
Katja välittäjäksi.- tai.jotain
Jos kaksi kulttuuria rikastuttavaa kansakuntaa sekoitetaan keskenään, niistä molemmista tulisi sikarikkaita. Se ei sovi meidän vasemmistolaisten oikeustajuun. Velkarahalla elävä Suomi on paras sekoitusalusta. Kaikki on sen jälkeen keskirikkaita.
- backback
Se on kuule ihan sama, mitä niille tapahtui, kaikki Suomessa siipeilevät irakkilaiset takasin Irakiin, omapa on maansa. Turha täältä on rahaa tulla hakemaan
- AnonyymiUUSI
Voihan olla että karkotus onnistuu jos Irakin viranomaiset lupaavat ettei kuolemantuomioita panna täytäntöön. Haluaisin nähdä jätkien naamat, kun
hikikarpaloita pukkaa otsalle. Sekö oli syy, että heiluivat kuvaten Supon luona.
Paskanaamat tiesivät mitä on tulossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki882924Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from812399Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752228Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä262197Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71716Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue121475- 831267
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81140- 691097
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191054