Jos taloudellisia kriteereitä käytetään niin suurinpiirteiden Venäjän kokoisia "suurvaltoja" ovat yksinään: Iso-Britannia, Hollanti, Saksa, Italia, Ranska, Espanja. Jotkut noista vähän isompia ja jotkut vähän pienempiä kuin Venäjä.
Venäjä suurvalta
Houdin
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo...et tiedä mitään Natotiltu! Venäjä on maailman luonnonrikkain valtio. Vielä itku tulee natottajille!
Suurvallaksi päästään GDP:llä (Bruttokate)! Ei sillä, mikä on maan alla!
"Suurvallaksi päästään GDP:llä (Bruttokate)!"
Varsinkin kun se perustuu muilta varastamiseen, kuten USA:lla.
USA on sotilasvaltio, jolla on lupa tappaa
Vain USA kykenee siirtämään massiivisia joukkokeskityksiä minne tahansa maailmassa. Tämä koneisto on asetettu turvaamaan omien kansalaisten tarpeet, mm. yli 20% koko maailman polttoaineista, vaikka heidän osuus väestöstä on vain n. 5% luokkaa. Voidaan sanoa, että amerikkalainen kuluttaa monin kerroin per capita kuin esim. nouseva kauko-itä. USA ei tule jäämään ilman öljyä, muut jakavat sen mitä heiltä jää.
...
Minusta nyt vaikuttaa siltä että oletkin kateellinen Usalle kun Venäjä ei ole kuin kärpäsen paska Usaan nähden.....
"Vain USA kykenee siirtämään massiivisia joukkokeskityksiä minne tahansa maailmassa."
Kuis? Venäläisiä sotilaita on runsas esiintymä Ukrainassa, Krimillä ja etenkin Syyriassa! Et sitten lue edes lehtiä?
Todellisuudessa juuri Venäjä on tämän päivän roistovaltio!
Venäjälle kuuluvat Baltian maat ja Suomi. Ne ovat olleet historiallisesti osa Venäjää!
Suomi ja Baltian maat ovat nousseet omin voimin jaloilleen, sopimusten mukainen yhteistyö naapurivaltioiden kanssa auttaa eteenpäin.
Venäjä ei nyt oikein ymmärrä, että naapureita ryöstämällä homma ei tule koskaan onnistumaan. Se aika on ollutta ja mennyttä. Orjayhteiskuntien aikaa, Venäjällähän se loppui kai viimeisenä Euroopassa, tarttunut kai jotenkin alitajuntaan.