Olen nuori yläkouluikäinen ja pelkään, että mulla on aivokalvon tulehdus tai joku sellainen. Kuumetta ei oo eikä huono olokaan. Ruoka ei maistu niin hyvin kuin yleensä ja vähän ehkä väsyttää, mut sit on vielä vähän tosi mietoa päänsäryä ja yhessä vaiheessa hieman myös korvakipua. Niska on ollu vähän kipeä jnd. Mut pystyn laittaa leuan alas ja muutenkaa päänsärky ja noi ei tunnu välillä ollenkaan. Levossa lievittyy vielä enemmän ja yleiskunto ok, eli jaksan juostakin, eikä nuhaa oikeestaan ole. Silti pelkään, kun tuo niska ja pääkipu, sekä väsymys on ollu useemman päivän (jotai 3d), vaikka pystynki menee kouluun. Kannataaks vielä huolestua ja lepäänkö vaan? Yhtenä päivänä olin ilman pipoa noin 20min ja korviin alko sattuu, joten voisko johtua ihan vaa siitä? En oo vielä sanonu vanhemmille, koska en oo mitenkää nii kipee, mut vähän huolissaan. Olisko toi virusperänen aivotulehdus vai jotain muuta? Eikö yleensä se bakteeriperänen ala pahenemaan nopeemmin kuin 3d mennessä? Ja ehkä vähän yskää on ollu, mut sitäki siis tosi vähän. Ja kipu ei ole ollut kovaa.
Kannattaako huolestua?
huolissaann
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Et enää kirjoittelisi mitään jos kyseessä olisi aivokalvontulehdus tms. Kun ei ole tuon suurempia oireita, kyseessä ei liene tällä hetkellä jylläävä influenssa vaan sinulla voi olla lievä nuhakuume. Ehkäpä se pipottomuus käynnisti sairauden, tartunnan olet saanut kavereilta tai vaikka bussissa.
Tuskin on, jos ei oo kuumettakaan ja kyllä sinulla varmasti vähän huonompi olo olisi. AK-tulehukseen kuuluu bakteeriperäisenä esimerkiksi tajunnan alentuminen ja yleiskunnon romahdus eli ei kuulosta ainakaan siltä. Erilaiset kivut kuuluu ihan normiflunssaankin. Virusperäisenä aivokalvontulehdus on lievempi. Jos huolestuttaa niin mee lääkäriin.
Mene käymään lääkärissä.