Ja pomot ajelee vain mersuilla...hehhheeee
lappajärviset teitä kustaan silmään
ääliöt
22130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Bemari ois ollut myös hyvä valinta.
Vanhalla Ladallako pitäs ajaa,jotta oltas tyytyväisiä?
No jos yhteiskunta maksaa niin sitä parempaa merkkiä ja mallia.
No jos kerran lompsa ei ole lyönnis niin sitten ajetaan Ladalla. Luuserit vain ajaa työnantajan/veronmaksajien rahoittamalla autolla.
Ketä kiinnostaa?????? Ajan itsekin!!!!!!!!! Se on vain AUTO, ei sen kummenpaa, ei luulisi aiheuttavan kateutta.
Minä ajan Mersulla, katumaasturi kaikilla mausteilla mitä löytyy. MUTTA!!!!! Minä maksan ihan omilla rahoilla sen. Seuraava Mersu on Eemeli 350 neliveto, automaattivaihteinen kaikilla herkuilla mitä löytyy. Edelleen maksan ihan itse kalliin autoni. Koko elämäni olen ollut yrittäjä ja maksanut sairaasti veroja jotka nyt paasataan matuihin ja häikäilemättömien toimitusjohtajien autoihin. Luulin että nuo verorahat mitä maksoin menisi oman maan hyväksi mutta sitten tuli SIPILÄ joka halusi terroristeja tänne. Alas koko KEPU ja Sipilä vielä alemmas.
Sä oot sen maksanut itse. Se on eri asia kun verovaroilla ostettu auto. Totta kai kaikki ottaisi kalliin auton jos verovaroilla saisi ilmaiseksi.
Katsokaapa tätä yllä olevaa kirjoitusta. Ei taatusti ole kenenkään yrittäjän kirjoitus, yksikään menestyvä yrittäjä ei kirjoittaisi noin. Ja vielä, yhdelläkään "menestyvällä" lappajärveläis-yrittäjällä ei ole ko. autoa ja muut eivät Lappajärvi palstaa lue. Joten mene poika ruuvaamaan pihalle Almeeraasi tai avolava volkkariasi. Käske äitylin niistää ensin vaikka nenäsi.
Mummot kutoo villasukkia, perheenäidit hyysää vaatteita vastaanottokeskukseen ja tulevat vapaaehtoiseksi töihin ilman palkkaa. Kaikki tämä pitäisi kustantantaa rahoilla joita kivitippu saa valtiolta! Se rahamäärä on niin suuri, että johtajalle on voitu ostaa tuliterä mersukin! Osalla pakolaisista on rahaa matkassa enemmän kuin osalla teistä tulee ikinä olemaan pankkitilillä. Ei boi muuta sanoa, että moni nauraa tälle suomalaisten typeryydelle ja lujasti...
Älkää nyt hyvät ihmiset viekä enään Kivitippuun mitään. Viekää ne suomalaisille lapsiperheille, työttömille ja eläkeläisille. SILLÄ HE TARVITSEVAT APUA.
Suksilla tienataan taivasosuuksia. ....
Ollaan niin hyviä ihmisiä.
Kyllä tämä on täysin hölmöläisten hommaa pkle!
Kunnat velvoitetaan kohta järjestämään koulutusta kaikille alle 25 vuotiaille. Kaikki heistä kun ei osaa lukea eikä kirjoittaa, tästä se lähtee kohta kaikki kustannukset on kuntien varassa. Ei voi enää Tervokaan huudella "maahanmuutto ei maksa sentin senttiä koska valtio maksaa"
Näillä kavereilla suomi lähtee kovaan nousuun...heeehhhhhhheeeeer
88-vuotiaan naisen tytär kertoo Helsingin Sanomissa julkaistussa mielipidekirjoituksessa, että Kuopio on alkanut veloittaa turvapuhelimen käytöstä yöllä.
Palvelukodissa asuvan asiakkaan turvapuhelimen käytöstä velvoitetaan kymmenen euroa kerralta, kun hoitaja saapuu paikalle turvapuhelimella kutsuttuna.
Tytär kertoo, että hänen äitinsä tarvitsee kroonisen virtsatietulehduksen vuoksi apua 4-5 kertaa yössä.
- Turvapuhelimen käytöstä syntyviä maksuja voi siis kertyä jopa 50 euroa yhdeltä yöltä. Tämä tekee 1 500 euroa kuukaudessa. Äitini eläke on 1 800 euroa kuukaudessa, tytär kertoo.
Hän ihmettelee, miksi yöhoitajan kuukausipalkka ja työtyölisä ei riitä korvaamaan kuluja.
- Nämä ylimääräiset maksut johtavat siihen, että vanhukset makaavat vaipoissa koko yön, kun ei raskita maksaa turvapuhelimella pyydettävää apua. Se johtaa myös siihen, että asiakkaat jättävät soittamatta, kun kipu rinnassa yltyy ja tarvittaisiin nitroja. Sen jälkeen ei sitten enää soitetakaan, tytär kirjoittaa.
Oletko törmännyt vastaavaan ylihinnoitteluun palvelukodeissa? Kerro tarinasi ja jätä myös yhteystietosi, jos toimittajamme voi haastatella sinua.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016022021149746_uu.shtml
LUKEKAA KOMMENTIT PERÄSTÄ NÄIN SUOMEN VANHUKSIA KOHDELLÄÄN JA MATUUJA HYYSÄTÄÄN KUIN PIENIÄ LAPSIA JA KAIKKI MAKSETAAN KÄNNYKÖISTÄ JA KULUISTA LÄHTIEN VIELÄ MAKSETÄÄN HYYSÄYKSEN PÄÄLLE PÄIVÄRAHAA VOI HELEKUTTI SENTÄÄN TÄTÄ
NUORISSA-ON-TULEVAISUUS SINISILIMÄÄSTÄ LÄSSYTTÄJÄÄ
Kauhavan vastaanottokeskuksessa on 350 asiakaspaikkaa ja se sai ensimmäiset asiakkaansa syyskuun lopulla. Keskimääräisellä 300 asukkaan majoitusasteella Kauhavan vastaanottokeskuksessa vuorokausihinnaksi tuli 85 euroa per vuorokausi.
Seinäjoen vastaanottokeskus avattiin lokakuun lopulla ja sen kustannukset olivat viime vuonna lähes puoli miljoonaa euroa. Seinäjoellakin todellinen kustannus asukasta kohden on tuplaten maahanmuuttoviraston kertomaan 40 euroa vuorokaudessa.
Lappajärven vastaanottokeskuksen kustannukset olivat 1,3 miljoonaa euroa. Näillä tuloilla saatiin turvattua ainakin konkurssikypsän kylpylän toimitusjohtajan työsuhde-mersu.
Jallu Kalevi
http://mvlehti.net/2016/02/20/matujen-kustannukset-85-euroa-vuorokaudessa-kauhavan-vokssa/
Muistakaa katsoa kommentit juttun perästä järkeviä niitä, mitä kansa kertoo.
Matuja ja niiden perseenpyyhkijöitä tässä maassa kyllä hyysätään. Kun on pakolaisbisneksistä kyse, niin ei ole budjetilla ylärajaa.
Haistakaa Kepulaiset helevetti huilu. Maksakaa itse pakolaispelleilynne helevetin konnat.
Ei tarvitte kovin kovaa kusettaa. Sen verran on vähä silimähän kustavia, osa jopa yks silimääsiä salavettuja persuja.
Ens viikolla Kivitippuun sijoitetaan myös turvapaikkapoloisille silmäiloa, Jukka Vihriälän ja kepusäätiöiden taidenäyttely, jonka RAY kustantaa.
Me keskustalaiset haluamme että nämä sotaorvot poloioiset kotiutuisivat hyvin, taide rauhoittaa.
Pelekona tietysti on jotta hyö karkaavat tipusta kasvukeskuksiin, kyllä uutta anomusta on kokoajan vetämässä maahantuloviratossa, jotta härpäkkää tänne vaan lisää, koko ajan tippua korjataan ovia vaihetaan seiniä klammataan ja huonekaluja hankitaan yläpitoa tarvitaan melskeisessä touhussa joo -toisaalta työtäkin tarvitaan se pitää paikat vetreinä.
Näin ruattis
Toisin sanoen, 5 vuotta sitten tulleista töissä oli vain 18 %, ja 10 vuotta sitten tulleista töissä kävi vain 36 %.
Naisten kohdalla luvut ovat vielä hurjempia. 91 % naisista oli työttöminä viiden vuoden maassaolon jälkeen, eli vain 9 % kävi töissä.
Tilanne Malmön osalta pahenee joka vuosi. Kunnassa lasketaan, että Malmöön tulee uusia asukkaita, toisin sanoen turvapaikanhakijoita, jotka ovat saaneet oleskeluluvan, noin 7000 asukasta joka vuosi ainakin vuoteen 2019 asti.
http://mvlehti.net/2016/02/21/vain-18-malmon-pakolaisista-kay-toissa-5-vuoden-maassaolon-jalkeen/
Mikä on seuraava yritys mikä kuppauksen kohteena Lappajärvellä.
Oliskohan jo löydetty :)