Aikuisille pakoloisille joilla on puutteita kirjoitustaidossa, kielitaidossa ja puutteita on myös " muussa sivistyksessä ". Tuollainen oli uutinen viittomakielisissä uutissa. Saapas nähdä onko tuo uutinen Ylen TV1 klo 17:00 normaali uutisissa ? Että silleen.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No sehän nyt on vähin, mitä tässä voidaan tehdä. Tuskin suomalaiset haluavat kustantaa lukutaidottomien irakilaisten työttömyyskorvauksia kymmeniä vuosia, vaan kaikki pitää tehdä, jotta hekin saadaan jossakin vaiheessa kelvollisiksi töihin.
Fakta on, että tuhansia matuja jää Suomeen; halutaan sitä tai ei.
No tietysi pitää opettaa niitä jotka ovat todella, sen avun tarpeessa. Mutta kiinnitti vain huomiota tuo uutissa ollut " puutteita muussa sivistyksessä " kohta.
Että silleen.
On ne koneinsinöörejä...
Niin, että on puutteita. Entäs sitten kun ei ole alkeellisntakaan tietoa ensinnakään siitä mitä tarkoitaa kirjoittaminen ja lukeminen. Pitääköhän nämä taidot opettaa vielä kullekin aluksi ihan omilla äidinkielillään, sikäli mikäli muistavat tai ovat kykeneviä päättämään edes siitä, mistä ovat alunperin tänne lähteneet?
Eipäs Ylen TV 1 klo 17:00 uutisissa maininneet sanallakaan tuota uutista.
Että silleen.
S...tanan suvakit saa opettaa partalapset lukemaan.
Niidenhän piti olla lääkareitä ja insinöörejä.
Niinhän ne ovat, eivät vaan osaa lukea.
Pitää antaa niile ajokortti ja kunnon auto, jotta pääsevät discoihin opiskelemaan
Maahantulijoista ei ole mitään muuta kuin haittaa, ja sen tietää erittäin hyvin myös juutalaiset jotka eivät Israeliin matuja kelpuuta, mutta Euroopassa ja Amerikassa ovat eturintamassa toivottamassa matut tervetulleiksi.
http://newobserveronline.com/jews-at-forefront-of-welcoming-invasion/
http://newobserveronline.com/jews-push-muslim-refugees-on-us-2/
http://newobserveronline.com/us-1216-rabbis-want-muslim-refugees/
http://newobserveronline.com/us-jews-want-muslim-refugees-but-not-in-israel/
"Muslimit ovat juutalaisten luonnollisia liittolaisia Euroopassa"
- rabbi Pinchas Goldschmidt https://www.youtube.com/watch?v=wb_4U2UJucE
http://www.joyofsatan.org/
http://josministries.prophpbb.com/