suomalaiset?
Jos saa, niin oisko tarkistuksen paikka?
Ainakin parilla tavalla
Saako maahanmuuttajat samat lapsilisät kuin
12
2079
Vastaukset
- Tuntematonsotila
Saavat huomattavasti paremmat. Ja myös elatustuki tulee valtiolta täysimääräisenä. Koska jos perheessä on mies, niin se ei ole koskaan virallinen isä. Vaan oikea isä on tuntematon.
- 10-5
Maahanmuuttajat saavat myös harkinnanvaraisia tukia. Jokainen kunta saa maksaa maahanmuuttajille harkintansa mukaan mitä haluaa. Esimerkiksi Helsingin ja Kirkkonummen välisissä junissa ei yhdelläkään suomalaisäidillä ole niin kalliita lastenvaunuja, mitä pakolaisilla.
- Suomi_poika_maksaa_taas
Kyllä saa ja niitä lapsilisiä maksetaan kyllä virolaisten ja puolalaisten työntekijöiden kakaroille niiden kotimaahan!
- se_suuri_ero
Nuo Euroopan mamut sentään käyvät töissä ja maksavat veronsa!
- Halooonksvaloo
Miksi meidän silti pitäisi maksaa esimerkiksi Puolaan lapsilisiä? Tämäkin on taas näitä EU:n järjettömiä tulonsiirtoja, jotka suomalaiset veronmaksajat maksavat.
- rahakelpaa
Paljon paremmat ja vielä edut lisääntyvät, koska rkp:n, vihreiden, vasemmistoliiton ja demareiden naiset ovat halukkaita hankkimaan lapsia maahnmuuttajien kanssa ja menemään naimisiin.
- mamutusta_
he saavat paljon enemmän kuin normaali suomalainen veronmaksaja, hehän ovat meidän tax free kansalaisia, jotka menevät AINA meidän ohitsemme.
- yllättävä.leikkaus
Tottakai jokaikinen maahanmuuttaja saa ja tulee saamaan paremmat edut kuin kantasuomalaiset. Kurjaa vain, että tulevaisuudessa useamman sukupolven jälkeen heidän jälkeläisensä ilmeisesti luokitellaan kantasuomalaiseksi, joten lisät ja tuet tipahtaa. Ovatkohan ajatelleet sitä.
Heidän on kai mentävä taas jossain vaiheessa takaisin kotimaahansa ja sitten singahtaa suomeen hakemaan taas sitä korkeampaa elintasoa. Ei kannata heidänkään tulla kantasuomalaiseksi, huonosti käy. - muualla
Monellako nimellä ja eri henkilöllisyydellä voi suomessa hakea lapsilisää? Käykö sama kusetussysteemi koko euroopassa? Jos ei henkilöllisyyttä ja lasten lukumäärää voi mitenkään tarkistaa voi tulot kohota merkittäviksi. Kierrätetäänkö sossussa suvun lapsia. Ja kuinka monessa maassa. Olenkin ihmetellyt kun ovat niin kovia matkustamaan ja lomailemaan. Mutta niillä on olmeisesti monta tilipäivää kuukaudessa.
- poistaivähemmän
Oho...
jos saavat parempaa, niin sitten lapsilisien osuus ja määrä on noussut ...
ja sehän tarkoittaa että lapsilisiä / lapsi pitää laskea.
Varmaan aikoinaan viisaat ovat laskeneet että Suomessa on syntynyt n. 50 000 - 60 000 lasta vuodessa. Sen mukaan katsottu sopiva määrä lapsilisälle .
Nyt tulee lasten määrä eli jakajien määrä kasvamaan.
Lapsilisät pienemmiksi! - muualla
Saako nämä "ala-ikäiset" sotalapsetkin lapsilisät vaikka olisivat nelikymppisiä?
- Neljävaimoa
Maahanmuuttajat, Suomessa kirjoilla olevat saavat lapsilisää ihan samalla tavalla kuin kantasuomalaisetkin. Huomioon tulee ottaa kuitenkin se, että suomalaisnainen saa keskimäärin 1,6 lasta (toivottavasti suvakkikin osaa laskea mitä tämä tarkoittaa - ettet taas nolaisi itseäsi julkisesti, koska se on jo aika säälittävää) ja somalinainen 6,5 kertaa elämänsä aikana.
Suomalaisäiti ostaa lapsilisillä lapselle tavaroita, vaatteita ja ruokaa.
Somaliäiti menee heti raskaaksi tultuaan sossuun ja itkee siellä, että lapselle pitää saada leikkialusta, uudet lastenvaunut, uudet vaatteet jne. Ja kiva sossutäti antaa maksusitoumuksen, jolla sommuäiti ostaa Lastentarvikeliikkeestä kakaralle uudet tamineet.
Tämä ei ole kateutta vaan ihan selkeä fakta siitä että systeemimme on täysin mätä.
Sommuperheessä asuu yleensä vähintään yksi "täti" joka sikiää ilman miestä ja sommumies "eroilee" vähän väliä ja asuu itse postilokerossa.
Kyseessähän on puhtaasti kusetus, jolla saadaan vielä korotettu asumistuki ja yksinhuoltaja avustukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83313229Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2062853Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy592447Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1711510Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181299Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään541282Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14915- 59912
- 84847
- 20824