Moi! Olen syönyt unilääke Tenoxia 19 vuotta. Sitähän pitäis ohjeitten mukaan syödä vain pari viikkoa, mutta silti on Tenoxit 100 kpl:n purkissa. Ristiriitaista: 100 kpl kahdessa viikossa :D !!! Nyt tavislääkäri keksi, että edellytys siihen, että saan ajaa autoa, on että lopetan Tenoxit kokonaan. Olen nyt puolittanut 40mg 20mg:aan . Mitä tapahtuu jos heivaan sen kertaheitolla nyt pois. Onks kokemuksia. Mulle määrättiin Melatoniini 3mg unen syventämiseen, mutta niin rajut sivuoireet että lopetin parin viikon päästä: pahoja painajaisia, päänsärkyä, masennus ja ahdistus meni huipuunsa, vatsakipuja, ummetusta. Yks ystävä neuvoi terveyskaupasta Unikuu-nimisen rauhoittavan yrttipuristeen ja se on antanut hyvät unet.
Vieroitus lääkärin määräyksestä
Masis
568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No kokeile olla pari päivää ilman. Joko ei tule vieroitusoireita tai sitten tulee. Huom, nuo mainitsemasi painajaiset, päänsärky ja ahdistus ovat Tenoxin vieroitusoireita.
Älä hullussa heivaa sitä kertaheitolla pois. Mieti nyt, olet 19 vuotta totuttanut aivosi lääkkeisiin, sinulla ei ole hyvinvointisi kannalta muuta järkevää ajatusta kuin hidas lopetus, ellet halua kärsiä pahemmin. Lääkäreiltä tulee monesti ihan hullun nopeita lopetusohjeita, monesti hitaampi lopetus kannattaa ja siitä kannattaa sanoa lääkärillekin. Pienennät lääkitystä hiljalleen ja siihen rinnalle vaikka joku muu valmiste mahdollisesti. Tematsepaami on bentso ja bentsoista tulee vaikka mitä vieroitusoireita. Netti on pullollaan englanninkielisiä verkkosivuja,jossa ihmiset hakee vertaistukea bentsovieroitukseen, ja on vähän vastaavanlaisia oireita kuin sulla, joillakin tosin pahempiakin. Oon vähän vastaavanlaisessa tilanteessa eli Tenoxkoukussa, ei tosin oo vuottakaan koukkua vielä(silti aika pahaksi on yltynyt tämä riippuvuus) ainoa vaan että pelkään etten tule nukkumaan ilman Tenoxia. Välillä tulee uni 20 mg:lla, joskus joutuu napsimaan kaksikin. Lääkäri puhunut, että voisin kokeilla lopettaa, vaan ei tunnu siltä että voin. Voi niitä aikoja kun nukuin 1 mg:ssa melatoniinilla :(
"Stopping the medication abruptly can lead to withdrawal symptoms for those who have been on it for a long time. These symptoms may include nausea, vomiting, flushing, stomach cramps, nervousness, and shakiness.
To prevent these problems, your doctor may reduce the dose gradually. It’s also possible you will have trouble sleeping the first few nights after stopping temazepam. This is called rebound insomnia. This should go away after one to two nights. Should you experience withdrawal symptoms, consult a doctor right away."
http://www.everydayhealth.com/drugs/temazepam
Ole onnellinen, että Tenox on vaikuttanut sulla noin monta vuotta ja saat jollain yrttivalmisteella nukuttua. Mulla teho on heikentynyt jo niin paljon että 40:kään ei enää auta. Olen nukkunut kaksi yötä ihan minimaalisen määrän 40:llä, ei voi enää annosta nostaa enkä kyllä haluaiskaan. Huoh... Tiiä mihin sitä siirtys seuraavana tän elämän pilaavan unettomuuden kanssa. Ikävä aikaa, kun mulla meni vielä Mirtatsapiini ja nukuin 12 tuntia. Siihen päivätorkut päälle joskus, ja nukkuminen oli mukavaa. Eipä auttanut enää sekään.
Lääkäri haluais varmaan määrätä jonku neuroleptin seuraavana.
Jos olet ottanut pienempää annosta jo, niin nuo oireet joista kerroit ovat todellakin tenoxin vieroitusoireita, ei sen melatoniinin. Ja tästä jo arvaatkin että jos nyt lopetat kokonaan, niin nuo oireet moninkertaistuvat.
Jaa tenox viiteen osaan, ja ota neljä ''palaa'' kolmen viikon ajan. Apteekista saa leikkureita jolla paloitteleminen onnistuu ainakin jotenkuten. Sitten jätät taas yhden palan pois, aina kolmen viikon välein.
Joillekin olisi hyvä jos tuo kolme viikkoa olisi kuukausi. Minulle se oli hyvä aika, tosin helppoa ei ollut mutta kestin kyllä.
Jos haluat kokea helvetin, lopeta vaan seinään. Itse päätät. Mutta pidä huoli että tenoxia on jossain jäljellä sillä oireet ovat niin hirveät että konttaat ympäri asuntoa hakien tenoxeja että olo helpottuisi.
Paljon viisaampaa on vieroittua hitaasti.