Tässä hyvä sarja siitä mitä mormonit uskovat. Seuraa nuoren naisen kuvaa klikatessasi muita mihin mormonit uskovat. Listassa paljon väärää tietoa, siis katso What mormons beieve sarjaa.
https://www.youtube.com/watch?v=J7rIAiJTho4
https://www.youtube.com/watch?v=J7rIAiJTho4
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsoin pari videota. Ihmetytti yhdessä videossa kuinka tämä nainen naureskeli ajatukselle että mormonit saisivat oman planeetan ja kuinka jotkut uskovat että mormonit noin opettaisivat.
Ainakin presidentti Kimball aikoinaan opetti että korotetut jumalat saisivat omat maailmansa joihin voisivat lähettää omat henkilapsensa. Seuraava lainaus yleiskonfferessin pappeuskokouksen puheesta vuodelta 1975
"Brethren, 225,000 of you are here tonight. I suppose 225,000 of you may become gods. There seems to be plenty of space out there in the universe. And the Lord has proved that he knows how to do it. I think he could make, or probably have us help make, worlds for all of us, for every one of us 225,000."
https://www.lds.org/ensign/1975/11/the-privilege-of-holding-the-priesthood?lang=eng
On totta ettei tuosta nyt kovin usein puhuttu, mutta kyllä se aikoinaan oli ihan tiedossa että korotetut olennot saavat henkilapsia ja heillä on omat maailmansa minne lähettää lapsensa koeteltaviksi samalla tavalla kuin mitä me nyt käymme läpi. Onko tosiaan tämä oppi muutettu?
En muuten usko tippaakaan ettäkö tuo olisi muutettu. Tarkistin mitä nykyisissä kirkon oppikirjoissa puhutaan korotuksesta.
Korotukseen pääseville annetaan mm. seuraava lupaus:
"He saavat kaiken, mitä taivaallisella Isällämme ja Jeesuksella Kristuksella on – kaiken vallan, kirkkauden, herruuden ja tiedon
(ks. OL 132:19–20). Presidentti Joseph Fielding Smith on
kirjoittanut: ”Isä on luvannut Pojan kautta, että kaikki, mitä
Hänellä on, tullaan antamaan niille, jotka ovat kuuliaisia Hänen
käskyilleen. He tulevat kasvamaan viisaudessa, tiedossa ja
voimassa, saaden armoa armon päälle, kunnes täyden päivän
täyteys tulee aukenemaan heille.”
"Korotus on iankaikkista elämää, sellaista elämää, jota Jumala elää.
Hän elää suuressa kirkkaudessa. Hän on täydellinen. Hänellä on
kaikki tieto ja kaikki viisaus. Hän on henkilasten Isä. Hän on luoja.
Meistä voi tulla taivaallisen Isämme kaltaisia. Sitä on korotus."
Lainaukset kirjasta"Evankeliumin periaatteet" luvusta 47 "Korotus"
https://www.lds.org/bc/content/shared/content/finnish/pdf/language-materials/06195_fin.pdf?lang=fin
"Hän on henkilasten Isä. Hän on luoja. Meistä voi tulla taivaallisen Isämme kaltaisia. Sitä on korotus." Eli korotetut MAP-miehet saavat henkilapsia, voivat luoda maailman lapsilleen etc.
Miksiköhän se nuori nainen ei kertonut totuutta asiasta? Kyllä jumalilla on omat maailmansa.