http://www.talouselama.fi/uutiset/kaksipainen-verottaja-hirvittaa-yrityksia-6305167
"Prosessin kustannukset nimittäin jäävät yleensä verovelvollisen maksettavaksi siinäkin tapauksessa, että hän voittaa jutun.'
"Prosessin kustannukset nimittäin jäävät yleensä verovelvollisen maksettavaksi siinäkin tapauksessa, että hän voittaa jutun.'
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yksityishenkilönä jouduin verottajamafian pyöritykseen. Avioeroon liittynyt ositus. Minulle siirtyi kesäpaikka, jonka myin. Puolen hehtaarin kiinteistölle oli itse rakennettu kaksi rakennusta luvallisesti. Kuitit oli tallessa.
Verottaja ei hyväksynyt hankintahintaa ja räpsäytti julman myyntivoittoveron. Hain määräaikaista ulosoton kieltoa ja valitusprosessi alkoi. Kahteen kertaan asia palautettiin kunnan verovirastoon. Lainaa pidin varalle, josta juoksi korkea korko viiden vuoden ajan. Veroasiamies teki ehdotuksen, mutta en hyväksynyt. Ja taas valituskierre käynnistyi.
Eräs erittäin korkea taso varmaankin kuuli ja muisti (?), kun päivittelin asiaa seurueessa julkisella paikalla. Päätös tuli yllättäen viikon sisällä. Olisiko nostettu pinkan pohjalta? Sain jopa veronpalautusta, mutta korkea korko varalainalle oli juossut koko ajan.
Olisinko saanut jotain vahingonkorvausta? En jaksanut edes selvittää. Henkistä kärsimystä ja ajanhukkaa ei korvaa mikään.
Samaa tekevät nämä ns PURKAAMOT KILVELLISIÄ AUTOJA OSTETAAN VAKUUTUSYHTIÖLTÄ SITTEN MYYDÄÄN VÄHÄN AJETTUNA ETEENPÄIN EI JÄÄ MERKINTÖJÄ REKISTERI OTTEESEEN TÄTÄ ON TEHTY JO 80 LUVULTA SAAKKA VOI OLLLA ALV VEROT MUUT MAKSUT JÄÄNEET PERIMÄTTÄ
satoja ladoja myyty venäjälle suomen valtio maksoi alvn myyjälle vaikka autoa ostaessa alv oli 0 MYYJÄT SAI ILMAISTA RAHAA SATOJA TUHANSIA