Onko kaikkien lääkkeitten kohdalla niin, että tulee halvemmaksi ottaa mahdollisimman paljon yhdellä kertaa (omavastuut huomioiden)? Jos näin on, miksi lääkärit kirjoittavat 20 kpl:een pakkauksia (esim. unilääkkeet)?
Hinnoista...
yksi
4333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rauhoittavia ja unilääkkeitä harvemmin kirjoitellaan hevosen annoksia, koska niihin aina voi liittyä väärinkäytön riski molemmakin potilaalla.
siis monellakin
kun käyttö on jatkunut vuosia ja toleranssi pysynyt samana?
lienee kiinni siitäkin,miten tiivis on lääkärikontakti.
Itselläni on paniikkihäiriö,masennus ja yli 15v jatkuneet (tutkittu on!) univaikeudet.
Käyn noin kerran kuukaudessa lääkärini vastaanotolla,sama lääkäri viimeiset 11v ja esim. mainituista unilääkkeistä,joka kerta kun resepti niille kirjoitetaan,kirjoitetaan se sadalle kappaleelle.
Vaihtelen lääkkeitä,välillä saan nukutuksi Tenoxilla,välillä pienellä määrällä Remeronia,välillä Ataraxilla jne.
Pyrin välttämään joka iltaista uni-tai nukahtamislääkkeen ottoa,toleranssi ei kasva,eikä näin ollen riippuvaisuuskaan.
Ja tulee todellakin edullisemmaksi ostaa esim. 100 kpl Stilnocteja (esimerkkinä!) kuin 30 kpl samaa lääkettä.
Mielestäni kaiken A ja O on hyvä,toimiva lääkärisuhde.
Itse käyn yksityisellä sektorilla,joten vaihdoksiakaan ei ole,saman lääkärin potilaana koko ajan.