Uskovaisten lapsista jossain elämän vaiheessa jumala astuu näyttämölle. Vaikeuksia elämässä on todennäköisempää uskovaisella kun ateistilla. Vaikeudet vain tulee kaikkien maksettaviksi.
jumala periytyy uskovaisten aivosoluissa
jotaintehtäväpikaisesti
1165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Uskonharha saadaan kitkettyä pois ottamalla uskovaisten lasten huostaanotolla.
Palautetaan ne sitten täysi-ikäisinä ja jos hörhöilevät myöhemmässä elämässään, otetaan niidenkin lapset huostaan.
Muuten ei tuota pahaa kierrettä saada poikki, psykologinen raiskaaminen alkaa jo imeväiskasteesta ja/tai päivittäisellä pelottelulla mielikuvitusjeesuksesta ja -saatanasta.
Harha tarkoittaa hallusinaatiota eli aistiharhaa, illuusiota eli havaintoharhaa tai harhaluuloa eli ajatusharhaa. Krooniset harhat liitetään skitsofreniaan. Tilastotiede tutkii mm. uskovien ja ateistien määrää ja eroavuuksia. Huostaanotossa taas sovelletaan
lakia, jos kodin olosuhteet tai lapsen oma käyttäytyminen uhkaavat vaarantaa vakavasti lapsen terveyttä tai kehitystä.
Jos avohuollon toimenpiteet ovat riittämättömiä tai eivät ole mahdollisia, tai jos huostaanoton arvioidaan olevan lapsen edun mukainen toimenpide. Mikään em. mainituista ei toteudu esimerkissäsi. Tunneperäinen ateismi puolestaan ei ole rationaalista ajattelua eli ns. järjenkäyttöä
Ateismi perustuu nimenomaan järjen käyttöön. Meillä voi toki olla muita harhoja, mutta ainakaan emme perusta näkemystämme maailmasta taikuuteen, kuten uskonharhaiset poikkeuksetta tekevät.
Katsotaan kuinka sinun hörhöilysi on vaikuttanut lapsiisi. Ihmisen täytyy olla tosi hörhö, jos luulee kaiken syntyneen sattumalta. Eräskin astronautti kävi kuussa ja sanoi ettei Jumalaa ole, kun ei ikkunasta näkynyt. Pieni on heidän maailmansa, sinne ei mahdu kuin Darwinin olettamukset.
Näin ateistina sanon, että voihan niitä jumalia olla vaikka miljardi, kukaan vaan ei ole todistanut niiden olemassaoloa eikä niihin usko perustu kuin perinteeseen tai kirjoihin. Joten miksi pyrkiä sen perusteella pyrkiä pilaamaan vääränlaisten(itsestä erilaisten) ihmisten onnellisuutta?
Jumalat ovat vain meemikohinaa pystyapinoiden alkukantaisissa aivoissa. Ihmisen henkinen kehitytaso tulee ottamaan harppauksia teknologian kehityksen myötä, ja satuolennoista hallusinoivat taikauskoiset apinan aivot jäävät historiaan.
Entäpä jos.......?
Nuoren aikuisen "tehdasasetukset" palautettaisiin vaikka kuusitoistavuotiaana, niin häipysikö samalla myös jumalharhat?
Minulle jumal`harhat tulivat vahvoina vasta 16 vuotiaana. Olisiko se osasyynä siihen, että kykenin myös irroittutumaan tunnustettuani viimein reilusti yli kolmekymppisenä olleeni väärässä dogmaattisine uskontoineni? Toki ääriväittämiä epäilin jo paljon aikaisemminkin, mutta irtautumisprosessi oli pitkä ja loiva, toisin kuin äkkijyrkkä uskoontuloni.
Jos olisin kasvanut pienestä pitäen tiukassa uskonnollisessa yhteisössä, olisi irtaantuminen ollut varmasti paljon vaikeampaa. Lisäksi uskon, että olisin vieläkin sosiaalinen tapakristitty, jos asuisin samalla seudulla kuin nuoruusaikani ja tuttavapiirini muodostuisi suurelta osin nuoruusaikani kavereista. En osaa vieläkään nähdä ihmisten uskonnollisuutta sellaisena mörkönä kuin osa ateisteista tuntuisi sen kokevan. Joitain ääriuskonnollisuuden ilmiöitä pidän kyllä hyvinkin vastenmielisinä.
Kotini oli "uskontoneutraali" ja jumaluuksien jalanjälkiä ei meillä ollut.
Kävin riparin vuonna 1962 koska silloin se tavallaan kuului kuvaan.
Ehkä eräs seikka joka vaikutti valintoihini oli kirjallisuus. Olen ollut "toistaiseksi" lukufriikki ja luulen, että maailmanpiirini muodostui sitä kautta.
Toki aikaa myöten kriittisyys on lisääntynyt ja ehkä olen humoristinen pragmaatikko.
Uskonto kun se tulee dogmiksi ja uskotaan ääritapauksessa lähes kaikki mitä sanassa sanotaan on kauhistus.
Katsotaan kuinka sinun uskoJeesus-hörhöilysi on vaikuttanut lapsiisi. Ihmisen täytyy olla tosi hörhö, jos luulee kaiken syntyneen Jumalan luomanaa. Eräskin astronautti kävi kuussa ja sanoi ettei Jumalaa ole, kun ei ikkunasta näkynyt, ja tämä on totta!
Pieni on uskovaisten maailmansa, sinne ei mahdu kuin oman Jumalansa on olemassa olettamukset. Muita vihataan, soditaan ja mainostetaan kiveshikeä omaa Jeesustaan kaikille
Tässä muuten teille suoraa(realiaikaista) live-web-kuvaa vuodelta 1996. Päivittyy viiden minutin välein sanotaan. Uskotko tänään olevan vuosi 1996, kristitty veli, kun tämä linkki sen meille todistaa kuin Raamattu ikään!
https://web.archive.org/web/19961111164925/http://www.mtv3.fi/camera/index.html
"jumala periytyy uskovaisten aivosoluissa"
Tosin se periytyy heidän peräsuolessaan. Sitten he lykkäävät paskaansa kilvan yhdessä tuubakuorossa.