Talkootien jumikset ovat nykyään pettymys, siellä ei enää ole minkäänlaista todellista ylistystä. Mikä seurakuntaa oikein vaivaa. Sehän on ollut niin mukana Hengen uudistuksen virrassa mutta nyt tuntuu jumiksissa kaikki vaan seisoo paikallaan ja meno on kuin ev-lutissa. Sanotaan että siellä on kodikas ilmapiiri mutta ei vaan pidä enää paikkansa.. jollakin taitaa olla pallo hukassa, harmin paikka, tää on tosiaan pettymys kun on saanut kokea tuolla Talkootiellä monesti niin hyviä Jumalan kohtaamisen hetkiä.
ei enää ylistystä Vantaan vapaakirkossa
4
279
Vastaukset
- Ei-mieltä-ylennä
No eipä ole täällä Kymessäkään, Ei ylistyslauluja. Kun eräs yli 80-vuotias eläkeläispariskunta saa päättää säestyksestä. Hengelliset laulut eivät ole Pyhää henkeä ylistäviä vaan valitus virsiä ja sitä ankeaa epävireistä pianon pimputusta kun kuuntelee ajattelen mitä täällä teen? Ei tempaa mukaansa ja kaikilla on apea mieli. Seurakunnan pastori on antanut vanhuksille vapaat kädet laulattaa vaikka hautajaisvirsiä.
- Hmmmmm
Mitä "Hengen uudistusta" tarkoitat?
- Jeesus-tule-sydämeeni
Taisi tarkoittaa uudelleen Pyhällä Hengellä täyttymistä ja uskon elämän uudistusta.
- hentulus
Sitä joka on saanut jopa Evlut kirkossa aikaan ihmeitä. Ei sen puoleen etteikö tavan ison kirkon jumikset ole edelleenkin kuolleita seremonioita. Mutta: Hengen Uudistuksen myötä evlut kirkossakin on ylistys-ja rukousjumiksia, joissa voi kokea Pyhän Hengen läsnäoloa ja rukousvastauksia. Todistuspuheenvuoroja sairaiden parantumisista. Ihmisten elämä muuttuu, joku pääsee vapaaksi huumeista viinasta jne. Ilkka Puhakkaa, Marko Huhtalaa kehiin! Vaan taitaapa olla turha odottaa Talkootien ankkalammikkoon sellaista elämää, seurakunnan touhu on mennyt oman navan kaivelemiseksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522045
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3271250Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.901107- 113938
- 35918
- 63875
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31849Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21785Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58769Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711