niskavedosta

onko niskaveto sama asia kuin ns.yöraudat? miksi niskavetoa käytetään rautojen poiston jälkeen, siis mikä on sen tarkoitus?
275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niskaveto on yksi niistä oikomiskojeista, mitä öisin käytetään. Sillä voidaa levittä ylähammaskaarta tai tehdä tilaa tai pitää tietyt hampaat paikallaan etteivät lähde vaeltamaan (tilan säilytys). Vaikea sanoa mistä tarkalleen on tässä tilanteessa kyse, kun vaihtoehtoja on monia. Kannattaa kysyä hoitavalta hammaslääkäriltä.

Äänestä

Mulla on niskaveto. Joudun pitämään sitä 12-16 tuntia päivässä. Ei oo yhtään kiva

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niskavedosta kirjoitti:

onko niskaveto sama asia kuin ns.yöraudat? miksi niskavetoa käytetään rautojen poiston jälkeen, siis mikä on sen tarkoitus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu