Koko, resoluutio, paneeli?
Minkälainen näyttö kuvankäsittelyyn
9
3164
Vastaukset
Tuollainen 24 tuumainen ja vaikuttaa sopivalta http://i50.photobucket.com/albums/f328/Laredon/Naumlyttouml.jpg
On useampiakin mutta tuo toimii hienosi https://www.verkkokauppa.com/fi/product/63854/gqdvv/HP-Z24nq-24-IPS-LED-nayttoMyös 27 tuumainen HP näyttö löytyy ja tuo on minulle sopiva kuvankäsittelyyn https://www.youtube.com/watch?v=D6AJi_4Phdk
Nyt nuo 2 HP näyttöä käytössä ja kaapisssa muistaakseni 3kpl vanhempia näyttöjä jotka ajattelin viedä kierrätykseen
Oli näyttö mikä tahansa niin kuvankäsittely-monitori on säädettävä kohdalleen vaikka tuollaisilla laitteilla muuten ollaan vasta puolitiessä matkalla onnistuneeseen kuvankäsittelyyn https://www.verkkokauppa.com/fi/search?q=kalibrointilaiteNokia Lumia 1020 kaveriksi http://i50.photobucket.com/albums/f328/Laredon/HP Display.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=2U0dB_SAfPs
http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press_kits/2015/2015CES/Z27s27.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=WFUcLZr1XIs
Ei mulla muuta- Kuvantekijä
Tuo on hyvä näyttö, minullakin on samanlainen https://www.verkkokauppa.com/fi/product/62480/ggsbf/HP-Z27s-27-IPS-LED-naytto
- paljon_vaihtoehtoja
Olen juuri ollut myös uutta näyttöä hankkimassa, kun vanhassa 24-tuumaisessa ei tahdo pinta-ala riittää sujuvaan Lightroom-käyttöön. Pitäisi päivittää myös TN-paneeli IPS:ään.
Itselleni selvitellyt asioita:
- Koko: 25-32 tuumaa. Pitäisi olla siis nykyistä isompi. Mietin jopa 32-tuumaista VA-paneelilla varustettua mallia, mutta taitaa olla jo vähän turhan iso. Macbookissa olen käyttänyt sen verran tarkkaa resoluutiota, ettei 25-tuumainen ole toisaalta aivan poissuljettu. Paras olisi oikeastaan 28-30" mutta valikoima heikko. Kahden monitorin systeemiin en halua siirtyä.
- Resoluutio: 2560x1440. Tämä on käytännössä ainoa järkevä vaihtoehto. 2560x1600 olisi etenkin MFT-järkkärin tai pokkarin 4:3-kuville vielä parempi, mutta kohtuuhintaan ei saatavilla. 4K:lla tekstit menee liian pieniksi ja skaalauksesta tulee väkisinkin ongelmia.
- Paneeli: Mieluiten jokin IPS-tyyppinen, mutta VA saattaa olla käypä myös.
Monia eri vaihtoehtoja harkittuani tilasin tarjouksesta Asus MG279 -pelinäytön. Vaikka se onkin suunnattu PC-pelaajille, niin pitäisi toimia hyvin myös kuvankäsittelyssä. Kun vaan saisi yksikön, jossa ei olisi roskia lasin takana. Se on Made in China. Pitää varautua vaihtamaan moneen kertaan. Laadunvalvonta on aivan uskomattoman huonoa.
Tsekattavia muita malleja: Asus PB278Q, BenQ GW2765HT, Dell U2715H (tai selvästi halvempi 25" U2515H). Melkein jo tilasin 32-tuumaisen BenQ BL3200PT, joka ei olisi edes 27-tuumaista kalliimpi, mutta on se vaan sittenkin liian iso ja IPS on kuvankäsittelyyn varmempi valinta. Hintaa noilla on n. 400-550 euroa.- Prokuristi
Koko ja resoluutio eivät ole yksinään mikään kriteeri.
Ei pelkällä koolla tee mitään, jos vekotin on joku halpis-BenQ. Värien tarkkuus, väriavaruuden laajuus, valistuksen tasaisuus ja kontrasti ovat vielä tärkeämpiä. Valitettavasti hinta pompsahtaa 3-10 kertaiseksi, kun oikeita kuvankäsittelymonitoreita aletaan tosissaan etsiä. Eikä tämä ole elitismiä, vaan valitettava totuus. Kannattaa etsiskellä testejä netistä.
Töissä käytössä on 24" Eizo jonka mallinumeroa en muista, mutta lie maksanut jokunen vuosi sitten noin 4000€. Kotona on 27" halvemman mallisarjan kuvankäsittely-Eizo (noin 1700€), joka sekin on melkoisen hyvä ja johon voi hyvin luottaa, ainakin kun vertaa sillä säädetyistä kuvista tehtyihin näyttelyprintteihin. Vaakaresoluutiot noissa ovat 1600 ja 2560 pikseliä, kumpikin riittää hyvin Lightroomille, isompi tietysti paremmin. - paljon_vaihtoehtoja
Prokuristi kirjoitti:
Koko ja resoluutio eivät ole yksinään mikään kriteeri.
Ei pelkällä koolla tee mitään, jos vekotin on joku halpis-BenQ. Värien tarkkuus, väriavaruuden laajuus, valistuksen tasaisuus ja kontrasti ovat vielä tärkeämpiä. Valitettavasti hinta pompsahtaa 3-10 kertaiseksi, kun oikeita kuvankäsittelymonitoreita aletaan tosissaan etsiä. Eikä tämä ole elitismiä, vaan valitettava totuus. Kannattaa etsiskellä testejä netistä.
Töissä käytössä on 24" Eizo jonka mallinumeroa en muista, mutta lie maksanut jokunen vuosi sitten noin 4000€. Kotona on 27" halvemman mallisarjan kuvankäsittely-Eizo (noin 1700€), joka sekin on melkoisen hyvä ja johon voi hyvin luottaa, ainakin kun vertaa sillä säädetyistä kuvista tehtyihin näyttelyprintteihin. Vaakaresoluutiot noissa ovat 1600 ja 2560 pikseliä, kumpikin riittää hyvin Lightroomille, isompi tietysti paremmin."Koko ja resoluutio eivät ole yksinään mikään kriteeri."
No ei yksinään tietenkään, mutta _ensimmäiset_ muuttujat, jotka näytöstä pitää tietää. Noista voi sitten päätellä pikselikoon, mittailla sopivaa katseluetäisyyttä jne. Markkinoilla on nykyään paljon 27-tuumaisia FullHD-näyttöjä, joissa pikselikoko menee mielestäni tarpeettoman isoksi, mutta toisaalta myös samankokoisia 4K-näyttöjä, joihin sekaantumalla kerjää ongelmia.
Foorumista ja kysymyksestä päättelin, ettei tässä nyt varsinaista Kuvankäsittelymonitoria haettu. Että pysytellään nyt vaan näissä 8-bittisissä... Ei sekoiteta aloittelijan päätä tarpeettomasti, eihän? - Prokuristi
Jos ketjun aloittaja nimeää ketjun "Minkälainen näyttö kuvankäsittelyyn", niin minulle tulee sellainen vaikutelma, että tässä haetaan kuvankäsittelymonitoria. Eikös vain. Silloin lienee sopivaa mainita myös muista asiaan vaikuttavista tekijöistä kuin pelkästään vekottimen koosta ja pikseleitten määrästä. Jos monitori näyttää värit väärin, puutteellisesti ja epätasaisesti, niin pahapa sillä on kuvia säädellä siten, että ne näyttävät hyvältä keskimäärin muissakin laitteissa ja/tai tulostettuna.
- Canonisti_minäkin
Helppo ratkaisu on hankkia 27" iMac. Siinä on kaikki yhdessä paketissa. Ainoa heikkous on, ettei näyttöä voi kahdentaa 5K:sena tällä hetkellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825087Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813646SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun223057SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt532677SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412306Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032243Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292107Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922049Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers71645