Aamusta iltamyöhään, mitä jäi käteen.
sisulla töitä 50v suomessa
4
238
Vastaukset
- lapsuudenvammaisuus
Mietis uudelleen.
Ihan aikuisten oikeasti, harva työ on elämään sisältöä ja onnellisuutta tuovaa toimintaa. [ No Jukka Virtanen on poikeus, {ei halua pois elämästä kun täällä on niin kivaa.}]
Itse synnyn perheseen kuudentena lapsena, jälkeeni syntyi vielä neljä.
Yhtäkään lasta eivät vanhemmat haluneet, siihen aikaan vaan ei ollut ehkäisyjä...
Poikia oli neljä, heistä kuoli kolme; syntyessään ja alle 2 viikoisena vauvana.
Äiti sanoi; kaikki tytöt antasin, jos saisi edes yhden pojista takaisin.
Maatalo ja kauppapuutarha, kun tytöt kasvoivat piiat rengit ja puurarhuri sanotiin irti, koska palkkatyötä ei tarvita.
Heti oli tehty selväksi mihinkään kouluun ei ole asiaa, jos ei kansakolu- ja kansalaiskoulu ole suritettu, ennenkuin lakisääteinen opiskelu ikä 16v. on täynnä ei ole mitään asiaa tilan rajojen ulkopuolelle.
Isä oli seksuaalisesti kieroon kasvanut, jatkuva varuillaan olo sekä karkuun juokseminen oli arkipäivää. Toki ainoa hyväksi käyttö jota ei tapahtunut oli juuri se ettei isä saanut lihaa pilloon kun pidin varani.
Päätin kuitenkin kuolla 19v. ja tein itsemurha yrityksen 1.2.1967 klo 13.00.
Siitä lähti elämä elettäväksi: Lääkärit kertoivat etteivät vanhemmat omista lapsiaan. Jokainen saa valita missä on töissä, on olemassa työajat, vapaapäivät, sekä oikeus työtään vastaavaan palkaan.
Sitä taistoa jonka jouduin käymään läpi, vielä alaikäisenä silloin 21 täysi-ikäinen, en toivo kenellekään.
Minulla on muistona Riisitaudin runtelema luusto oli alle 2v. kun sen ainoana lapsi katraasta sairasti. Minun jälkeeni 1v.3kk. syntyi ainoana eloon jäänyt poika äiti unohti jopa ruokkia tyttön toiveissa oli jospa se siitä kuolisi. Terveystäti oli melkein avustanut äitiä tässä toiveessa, antamalla rokoteen niin että oli henki lähteä. Äiti huomasi ettei minulla ollutkaan henkivakutusta kun vaari maksoi sen vain kolmelle vanhimmalle ja kuoli kun minä olin vasta 3kk ikäinen.
Olen tuloillani köyhyysrajan alla, rasvakouran ansaitsemalla työeläkkeellä, joka takaa ettei mitään tukia saa. Suhteessa nykyiseen toimeentulotukeen oli palkani pienempi ja työtä tehtiin 48-45-40 tunti viikossa.
Mitä tarkoitat tuolla: Mitä jäi käteen Ei mitään?
Minulla on kaksi aikuista lasta ja kaksi lapsenlasta, kaveri ja tuttavapiiri heitä ympäri Suomea. Oma asunto, pieni 56 neliötä mutta oma.
Kävin hautaamassa isän, äidin hautajaisiin en mennyt, kotikylään ei tarvitse pitää enää kulisseja yllä ja asun aivan muualla. - taivastentekijät
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/4-vuotiaan-toistuvat-raiskaukset-jarkyttivat-suomea-aiti-mtv-lle-luotin-mieheen-taysin/5820018 Äidillä oli helppoa ja huoletonta: lykätä tytär sille kuka sen nyt vaan otti. Somaliassa naiselta poistetaan Klitoriksen seksuaalisen nautinnon poistamiseksi tuolle eukolle pitäsi tehdä se ja happoa naamalle että näkisi todellisen minänsä peilistä.
- ihmisliekki
Luin artikelin
"Muuten reippaalle tytölle äiti oli hirvittävän tärkeä, esimerkiksi yöt Riina nukkui äidin vieressä. Siksi Sanna ei ollut äärettömän ihmeissään, kun Riina ilmoitti, ettei haluaisi lähteä Harrille hoitoon.
Se mikä äidin yllätti, oli tytön saama raivokohtaus, kun Harri tuli hakemaan tätä autollaan. Riina huusi ja tarrautui äitiinsä." Tyhmä tyttö olisi pitänyt kertoa äidille Harrisetä kuvaa mun vagina ja tökkii sinne penistään kuvaa toimia. Lapsi on aivoinvalidi turha kuvitella kenenkään ymmärtävän ettei Riina tykää sedän peniksestä.
"– Hän ei sanonut mitään syytä raivoamiselleen ja aiemmin hän oli tykännyt olla Harrin luona kylässä. Siksi Riina lähti Harrille hoitoon kohtauksesta huolimatta. "
KYLLÄ se on tämä Riina itse syypää tapahtumiin jolla nyt on järkytetty äiti-Sanna parkaa äidin elämä on nyt pilalla kun ystävä petti luottamuksen.
" Viimeisen kerran Riina lähti Harrille kylään syysloman ajaksi lokakuussa, taas hirveän huudon säestämänä." " – Kun Riina tuli Harrin luota kotiin, hän oli ihan valkoinen, hiljainen ja väsyneen näköinen, aivan kuin hän ei olisi nukkunut kunnolla. " nokkela äiti huomasi ettei tyttö ole nukkunut. VOIN kertoa alapää oli varmasti mustelmilla ja arka tyttö ei olisi antanut edes äidin koskea siihen.
Millä lapsi puhuu?
Mikä tuska ja hätä, Harrin tehdessä törkeyksiään, kun äiti lähetti minut tänne eikä todella auta minua.
Hyvä ettei äidin nimeä kerrota löytäisi edestää tavalla tai toisella. - sisulletöihin
on noita sisulla töissä vieläkin, tekevät myös armeijalle kulkuvälineitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3704324Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463755KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti982666Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105