sisulla töitä 50v suomessa

ei-mitään

Aamusta iltamyöhään, mitä jäi käteen.

4

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsuudenvammaisuus

      Mietis uudelleen.
      Ihan aikuisten oikeasti, harva työ on elämään sisältöä ja onnellisuutta tuovaa toimintaa. [ No Jukka Virtanen on poikeus, {ei halua pois elämästä kun täällä on niin kivaa.}]
      Itse synnyn perheseen kuudentena lapsena, jälkeeni syntyi vielä neljä.
      Yhtäkään lasta eivät vanhemmat haluneet, siihen aikaan vaan ei ollut ehkäisyjä...
      Poikia oli neljä, heistä kuoli kolme; syntyessään ja alle 2 viikoisena vauvana.
      Äiti sanoi; kaikki tytöt antasin, jos saisi edes yhden pojista takaisin.
      Maatalo ja kauppapuutarha, kun tytöt kasvoivat piiat rengit ja puurarhuri sanotiin irti, koska palkkatyötä ei tarvita.
      Heti oli tehty selväksi mihinkään kouluun ei ole asiaa, jos ei kansakolu- ja kansalaiskoulu ole suritettu, ennenkuin lakisääteinen opiskelu ikä 16v. on täynnä ei ole mitään asiaa tilan rajojen ulkopuolelle.
      Isä oli seksuaalisesti kieroon kasvanut, jatkuva varuillaan olo sekä karkuun juokseminen oli arkipäivää. Toki ainoa hyväksi käyttö jota ei tapahtunut oli juuri se ettei isä saanut lihaa pilloon kun pidin varani.
      Päätin kuitenkin kuolla 19v. ja tein itsemurha yrityksen 1.2.1967 klo 13.00.
      Siitä lähti elämä elettäväksi: Lääkärit kertoivat etteivät vanhemmat omista lapsiaan. Jokainen saa valita missä on töissä, on olemassa työajat, vapaapäivät, sekä oikeus työtään vastaavaan palkaan.
      Sitä taistoa jonka jouduin käymään läpi, vielä alaikäisenä silloin 21 täysi-ikäinen, en toivo kenellekään.
      Minulla on muistona Riisitaudin runtelema luusto oli alle 2v. kun sen ainoana lapsi katraasta sairasti. Minun jälkeeni 1v.3kk. syntyi ainoana eloon jäänyt poika äiti unohti jopa ruokkia tyttön toiveissa oli jospa se siitä kuolisi. Terveystäti oli melkein avustanut äitiä tässä toiveessa, antamalla rokoteen niin että oli henki lähteä. Äiti huomasi ettei minulla ollutkaan henkivakutusta kun vaari maksoi sen vain kolmelle vanhimmalle ja kuoli kun minä olin vasta 3kk ikäinen.

      Olen tuloillani köyhyysrajan alla, rasvakouran ansaitsemalla työeläkkeellä, joka takaa ettei mitään tukia saa. Suhteessa nykyiseen toimeentulotukeen oli palkani pienempi ja työtä tehtiin 48-45-40 tunti viikossa.

      Mitä tarkoitat tuolla: Mitä jäi käteen Ei mitään?
      Minulla on kaksi aikuista lasta ja kaksi lapsenlasta, kaveri ja tuttavapiiri heitä ympäri Suomea. Oma asunto, pieni 56 neliötä mutta oma.
      Kävin hautaamassa isän, äidin hautajaisiin en mennyt, kotikylään ei tarvitse pitää enää kulisseja yllä ja asun aivan muualla.

    • taivastentekijät
    • ihmisliekki

      Luin artikelin
      "Muuten reippaalle tytölle äiti oli hirvittävän tärkeä, esimerkiksi yöt Riina nukkui äidin vieressä. Siksi Sanna ei ollut äärettömän ihmeissään, kun Riina ilmoitti, ettei haluaisi lähteä Harrille hoitoon.

      Se mikä äidin yllätti, oli tytön saama raivokohtaus, kun Harri tuli hakemaan tätä autollaan. Riina huusi ja tarrautui äitiinsä." Tyhmä tyttö olisi pitänyt kertoa äidille Harrisetä kuvaa mun vagina ja tökkii sinne penistään kuvaa toimia. Lapsi on aivoinvalidi turha kuvitella kenenkään ymmärtävän ettei Riina tykää sedän peniksestä.
      "– Hän ei sanonut mitään syytä raivoamiselleen ja aiemmin hän oli tykännyt olla Harrin luona kylässä. Siksi Riina lähti Harrille hoitoon kohtauksesta huolimatta. "

      KYLLÄ se on tämä Riina itse syypää tapahtumiin jolla nyt on järkytetty äiti-Sanna parkaa äidin elämä on nyt pilalla kun ystävä petti luottamuksen.

      " Viimeisen kerran Riina lähti Harrille kylään syysloman ajaksi lokakuussa, taas hirveän huudon säestämänä." " – Kun Riina tuli Harrin luota kotiin, hän oli ihan valkoinen, hiljainen ja väsyneen näköinen, aivan kuin hän ei olisi nukkunut kunnolla. " nokkela äiti huomasi ettei tyttö ole nukkunut. VOIN kertoa alapää oli varmasti mustelmilla ja arka tyttö ei olisi antanut edes äidin koskea siihen.

      Millä lapsi puhuu?
      Mikä tuska ja hätä, Harrin tehdessä törkeyksiään, kun äiti lähetti minut tänne eikä todella auta minua.


      Hyvä ettei äidin nimeä kerrota löytäisi edestää tavalla tai toisella.

    • sisulletöihin

      on noita sisulla töissä vieläkin, tekevät myös armeijalle kulkuvälineitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe