sisulla töitä 50v suomessa

ei-mitään

Aamusta iltamyöhään, mitä jäi käteen.

4

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsuudenvammaisuus

      Mietis uudelleen.
      Ihan aikuisten oikeasti, harva työ on elämään sisältöä ja onnellisuutta tuovaa toimintaa. [ No Jukka Virtanen on poikeus, {ei halua pois elämästä kun täällä on niin kivaa.}]
      Itse synnyn perheseen kuudentena lapsena, jälkeeni syntyi vielä neljä.
      Yhtäkään lasta eivät vanhemmat haluneet, siihen aikaan vaan ei ollut ehkäisyjä...
      Poikia oli neljä, heistä kuoli kolme; syntyessään ja alle 2 viikoisena vauvana.
      Äiti sanoi; kaikki tytöt antasin, jos saisi edes yhden pojista takaisin.
      Maatalo ja kauppapuutarha, kun tytöt kasvoivat piiat rengit ja puurarhuri sanotiin irti, koska palkkatyötä ei tarvita.
      Heti oli tehty selväksi mihinkään kouluun ei ole asiaa, jos ei kansakolu- ja kansalaiskoulu ole suritettu, ennenkuin lakisääteinen opiskelu ikä 16v. on täynnä ei ole mitään asiaa tilan rajojen ulkopuolelle.
      Isä oli seksuaalisesti kieroon kasvanut, jatkuva varuillaan olo sekä karkuun juokseminen oli arkipäivää. Toki ainoa hyväksi käyttö jota ei tapahtunut oli juuri se ettei isä saanut lihaa pilloon kun pidin varani.
      Päätin kuitenkin kuolla 19v. ja tein itsemurha yrityksen 1.2.1967 klo 13.00.
      Siitä lähti elämä elettäväksi: Lääkärit kertoivat etteivät vanhemmat omista lapsiaan. Jokainen saa valita missä on töissä, on olemassa työajat, vapaapäivät, sekä oikeus työtään vastaavaan palkaan.
      Sitä taistoa jonka jouduin käymään läpi, vielä alaikäisenä silloin 21 täysi-ikäinen, en toivo kenellekään.
      Minulla on muistona Riisitaudin runtelema luusto oli alle 2v. kun sen ainoana lapsi katraasta sairasti. Minun jälkeeni 1v.3kk. syntyi ainoana eloon jäänyt poika äiti unohti jopa ruokkia tyttön toiveissa oli jospa se siitä kuolisi. Terveystäti oli melkein avustanut äitiä tässä toiveessa, antamalla rokoteen niin että oli henki lähteä. Äiti huomasi ettei minulla ollutkaan henkivakutusta kun vaari maksoi sen vain kolmelle vanhimmalle ja kuoli kun minä olin vasta 3kk ikäinen.

      Olen tuloillani köyhyysrajan alla, rasvakouran ansaitsemalla työeläkkeellä, joka takaa ettei mitään tukia saa. Suhteessa nykyiseen toimeentulotukeen oli palkani pienempi ja työtä tehtiin 48-45-40 tunti viikossa.

      Mitä tarkoitat tuolla: Mitä jäi käteen Ei mitään?
      Minulla on kaksi aikuista lasta ja kaksi lapsenlasta, kaveri ja tuttavapiiri heitä ympäri Suomea. Oma asunto, pieni 56 neliötä mutta oma.
      Kävin hautaamassa isän, äidin hautajaisiin en mennyt, kotikylään ei tarvitse pitää enää kulisseja yllä ja asun aivan muualla.

    • taivastentekijät
    • ihmisliekki

      Luin artikelin
      "Muuten reippaalle tytölle äiti oli hirvittävän tärkeä, esimerkiksi yöt Riina nukkui äidin vieressä. Siksi Sanna ei ollut äärettömän ihmeissään, kun Riina ilmoitti, ettei haluaisi lähteä Harrille hoitoon.

      Se mikä äidin yllätti, oli tytön saama raivokohtaus, kun Harri tuli hakemaan tätä autollaan. Riina huusi ja tarrautui äitiinsä." Tyhmä tyttö olisi pitänyt kertoa äidille Harrisetä kuvaa mun vagina ja tökkii sinne penistään kuvaa toimia. Lapsi on aivoinvalidi turha kuvitella kenenkään ymmärtävän ettei Riina tykää sedän peniksestä.
      "– Hän ei sanonut mitään syytä raivoamiselleen ja aiemmin hän oli tykännyt olla Harrin luona kylässä. Siksi Riina lähti Harrille hoitoon kohtauksesta huolimatta. "

      KYLLÄ se on tämä Riina itse syypää tapahtumiin jolla nyt on järkytetty äiti-Sanna parkaa äidin elämä on nyt pilalla kun ystävä petti luottamuksen.

      " Viimeisen kerran Riina lähti Harrille kylään syysloman ajaksi lokakuussa, taas hirveän huudon säestämänä." " – Kun Riina tuli Harrin luota kotiin, hän oli ihan valkoinen, hiljainen ja väsyneen näköinen, aivan kuin hän ei olisi nukkunut kunnolla. " nokkela äiti huomasi ettei tyttö ole nukkunut. VOIN kertoa alapää oli varmasti mustelmilla ja arka tyttö ei olisi antanut edes äidin koskea siihen.

      Millä lapsi puhuu?
      Mikä tuska ja hätä, Harrin tehdessä törkeyksiään, kun äiti lähetti minut tänne eikä todella auta minua.


      Hyvä ettei äidin nimeä kerrota löytäisi edestää tavalla tai toisella.

    • sisulletöihin

      on noita sisulla töissä vieläkin, tekevät myös armeijalle kulkuvälineitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      978
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe