Hieman Suomesta

Venäläinen turist ihailee Suomesta. Mikä kaunis ja hieno maa, miksi Suomalaiset ovat saaneet sen eikä venäläisiä, se on epäreilua.
Kysymys, Miksi Suomalaisilla on hieno Suomi ja Venäläisillä Venäjä ja se on epäreilua. Venäläisetkin haluavat sama elin taso kun Suomessa.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei siinä ole mitään epäreilua tai ihmeellistä! Vauraus kasvaa vain ahkeruudella ja työllä!

Jos valtion bruttotuloistt menee merkittävä osa ydinsukellusveneisiin, ohjuksiin ja muuhun sotakalustoon niin kansa pysyy köyhänä!

Äänestä
  • Sen takia olemmekin kaatumassa, olemme liian laiskoja ja nykyään kotona makaamisestakin maksetaan.

    Äänestä

  • Olen kanssasi samaa mieltä myös tasaverosta, eli pitäisi tulla myös suomeen, vain silloin ahkeruus palkitaa. Nyt ahkeruutta ei palkita ja se valitettavasti näkyy myös työssä käyvien määrässä. Miksi mennä töihin, jos pärjää ilmankin systemiin on saatava muutos, alle 30vuotialle maks 2kk minkään laista työttömyys korvausta ja yli 50vuotiaalle voisi maksaa 6kk ja sen jälkeen jotain työtä pitäisi alkaa tekemään.
    Ei 20-30-luvulla syntyneetkään saaneet suomea rakentaessaan mitään tukia vaan jouduttiin töihin jos aikoi elää. Nyt kaikki tuntuu olevan niin saatanan laiskoja paskoja yhteiskunnan elättejä, jotka vain kitisevät luokittelevat töitä.

    Äänestä

  • OletOikeassa kirjoitti:

    Sen takia olemmekin kaatumassa, olemme liian laiskoja ja nykyään kotona makaamisestakin maksetaan.

    Totta!
    Onneksi ovat päättäjät senkin huomanneet.
    Päättäjien toimesta aletaan jatkossa Sosiaalitoimistoissa asioivailtakin katkasemaan sosiaalituki.

    Hienoa viimenkin! Että saahaan työtävieroksuvat riveihin....

    Äänestä

Venäläisillä on hyvä ratkaisu tämän pulman, Suomi on miehitettävä ja siitä sipuli.

Äänestä

Ei niin alhainen kansa kun suomalaiset, ansaitsee Suomen. Niin Zirinovski päättele, tänne muuttaa venäläiset eläkeläiset vetää ihana elämää. Miksi venäläiset eläkeläiset joutu tyytymään sadan euron eläkkeen, terveyshuolto on lähes olematon. Venäläisetkin eläkeläiset haluavat käydä Espanjassa ja Thaimaassa. Suomi kulu Venäjän!

Äänestä
  • HAHAHAHA! Haista sinä natottaja vittu kun ei sua usko edes oma äitis! Venäläistä et osaa näytellä edes venäjälippuun kääriytyneenä!

    Äänestä

Ei vauraus kasva sillä että varastetaan naapurin nauriit.

Äänestä

Kyllä varastettu halkoja palaa paremmin. Venäjän miehitetty alueella elämä heti kääntyy painajaiseksi. Se on Venäjä, ei sen kummempaa.

Äänestä

Venäjällähän se öljy ja Siperian luonnonrikkaudet ovat. Sekä hienot säveltäjät Tsaikovski ja Soshtakovitsh ja kirjailijat Dostojevski ja Tolstoi. Runoilija Pushkinia unohtamatta.

Pitäisi riittää ylpeydenaiheiksi. Mitä sen rinnalla on vaaleissa toteutuva demokratia ja kesämökki Suomessa?

Eikä Suomessa kaikilla ole kesämökkiä. Monen mielestä näitä plus demokratiaa, vaurautta, PISA-menestyvää koulutusjärjestelmää ja sosiaaliturvaa tärkeämpää olisi osallistua asevarustelukierteeseen.

Miksikö? No siks ku ne muutkin tai ainakin se yks joka myy niitä aseita...

Äänestä

Venäjällä on sotiminen ja tunkeutumiset vieraiden maiden alueilla! Pitäisi riittää ylpeydenaiheiksi

Suomi osallistuu ylen niukasti varustelukierteeseen. Käytämme reilusti alle 2 % BKT:stä 'varusteluun, kun esim. Itänaapurilla luku on 20-30 %!

Ja olet oikeassa! Venäjä lienee yksi suurimppia asemyyjiä!

Äänestä

VITUTTAAKO VASTAILLA TÄÄLLÄ OMIIN ALOITUKSIIN TEKEYTYEN ALOITUKSESSA PAKOSTAKIN VENÄLÄISEKSI JOS SUINKIN PÄÄSSÄ AIVOSOLU VINKSAHTAA TAAS NAUTITUN VIINAN VOIMASTA?!

Äänestä

Epäilysi eivät oile sinulle kunniaksi! EN OLE aloittaja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VenäläinenTuristiLomaili kirjoitti:

Venäläinen turist ihailee Suomesta. Mikä kaunis ja hieno maa, miksi Suomalaiset ovat saaneet sen eikä venäläisiä, se on epäreilua.
Kysymys, Miksi Suomalaisilla on hieno Suomi ja Venäläisillä Venäjä ja se on epäreilua. Venäläisetkin haluavat sama elin taso kun Suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu