Ajatuskin yksinäisestä elämästä tuntuu sietämätömältä.Haluaisin,että olisi yksi sydänystävä,jonka kanssa jakaa arkisia murheita.Saada jutella jonkun kanssa,kutsua kahville.Mulla oli yksi ystävä,mutta se vitun huora katsoi ettei tartte mua.No,ollaan yksin sit loppuikä,niinhän mä oon ollut jo vuosia.Toivu tässä sit vuosia kestäneestä masennuksesta.Mä en jaksais elää.Töihin jaksan raahautua,sit meneeki loppupäivä varrotessa nukkumaanpääsyä.Tällänen elämä ei ole elämisen arvoista.
Vastaukset 9
- napsu_
No täältä löytyy ystäviä, jos vaan kerrot minkälaista kaveria etsit?
- Mäenjaksaelää
Hei,kiitos napsu:)Ei musta taida olla kellekkään mitään iloa.En pysty enkä uskalla enää ehkä ystävystyä kenenkään kanssa.Liian monta kertaa tullut hylätyksi ja haukutuksi.Ehkä mussa on jotain vikaa,miksi muuten kaikki ystävyyssuhteet kuivuu kokoon,jossen itse ole se aktiivinen osapuoli.On tullut tässä vuosien mittaan huomatuksi,että mua ei taideta kaivata.Olisi hienoa olla jollekin se paras ystävä ja tärkeä.Mut en ikinä enää aio luottaa kehenkään.Oon väsynyt,kyllästynyt ja rikki.Koska olen päättänyt olla yrittämättä hankkia ystäviä,mun täytyis yrittää hyväksyä tää tilanne.En oo viä siinä vaiheessa,ensin pitää käydä kait läpi ne perinteiset,eli viha,katkeruus,masennus,haikeus,sit tulee mun kohdalla yleensä neutraalius,eli jonkin asteinen hyväksyminen.Kiitos kun sain oksentaa pahaa oloani.
- Justsaying123
Minä en kyllä haluaisi olla sellaisen ystävä, joka haukkuu vitun huoraksi eri teille lähtenyttä ystäväänsä.
- pistisilmään
en mäkään
- yksinäinen-40
Olen ollut 20 vuotta yksin siitä saakka kun armeijan suoritin ja pääsin pois.
ei kukanaole niin hullu että alkaisi kaveriksi tai haluaisi tutustua mieheen joka on olut näin kauan yksin. - Ykinonly
Ykin 50 vuotta
- Erimieltä
Yksinäisyys ei itsessään tapa ketään . Sinä vain jotenkin perustat elämäsi unelmalle "rakkaudesta" tai "sydänystävästä", mitä ei oikeasti ole olemassakaan. Todellisuudessa kuitenkin siinä käy niin että nainen hakee sinusta/muista miehestä lähinnä nousua elintasoonsa sinun rahoillasi ja omaisuudellasi.
Miehet vain kasvatetaan/aivopestään kaikin keinoin uskomaan tarinaan "rakkaudesta", että miehestä saataisiin kaikki mahdollinen hyöty irti ja mahdollisimman pitkään ennen miehen kuolemaa. Mitä vähemmän mies työskentelee/elää vain itselleen niin sen parempi ja näin mies pääsee mahdollisimman vähän vain itse hyötymään/nauttimaan omasta elämästään. Aivopesun lisäksi miehiä vastaan käytetään usein myös erilaisia AD hominem hyökkäyksiä ja häpäisykieliä (englanniksi anti male shaming language). - maailmaanmahtuu
Olemme erilaisia. Joku ei halua olla yksin ja toinen taas ei halua seurustella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1652160
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta4111582Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.1801135Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.279774- 278675
- 33651
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12651- 191593
- 95568
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen22557