Raamatun mukaan Jumala on kaikkivaltias, kaikkitietävä ja pyhä. Hän tekee aina sen, sen mikä on oikein. Jumala ei pysty valehtelemaan. Hän ei voi tehdä syntiä. Hän on aina uskollinen. Mistä tiedämme että Jumala on oikeudenmukainen? Kirjoitusten mukaan Jumala on kirjoittanut lakinsa sydämeemme omantuntomme kautta
MILLAINEN ON JUMALA?
PäivänAihe
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Amen
Miksi kaikkitietävä ja kaikkivaltias tappaa lapsia syöpäosastolla tai sallii muita uskontoja?
Voisiko kaikkivaltias tehdä itsestään kopion? (voi koska on kaikkivaltias)
Voisiko kaikkivaltias kopio hävittää alkuperäisen kaikkivaltiaan?
Kristillinen Jumala samoin kuin kaikki muutkin Jumalat ovat ihmisten pelkotiloissaan keksittyjä voimafantasioita. Pelastuskeinoja elämässään, toisinkuin ajattelette se pelastus ei koske "kuolemanjälkeistä elämää" vaan kyseessä on mielen keino pehmentää elämän realiteettejä.
Tähän tapaan:
- "Nyt tuo Isäntä ruoskii meitä orjia ja raiskaa orjavaimoani mutta kun kuolee niin Jumala päästää meidät Paratiisiin ja Isäntä joutuu Helvettiin. Vanhoissa tarinoissa kerrotaan niin. Siksi jaksan seuraavaan päivään."
Mitä kamaa vedät???
Niinhän sitä opetetaan uskonnossa ,että älä mene itse kostamaan vääryyttä ,anna Jumalan kostaa. Eikös se löytyne myös Raamatusta. Luotetaan että Jumala on elävä ja oikeudenmukainen.
Kiitos veli....amen!
Tässä vähän pyhän jumalan oikeudenmukaisia käskyjä:
Ja Herra sanoi hänelle:
"Kulkekaa hänen perässään kaupungin halki ja tappakaa säälittä, ketään säästämättä.Tappakaa vanhukset ja nuoret miehet, neidot, naiset ja lapset, tappakaa heidät viimeistä myöten. Saastuttakaa temppelirakennus, surmatkaa ihmisiä esipihat täyteen. Menkää sen jälkeen kaupunkiin ja tappakaa siellä.”
Ja Herra sanoi Moosekselle: "Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vasten aurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois."
"Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: sitokaa miekka vyöllenne, kulkekaa edestakaisin leirin halki portilta portille ja tappakaa jokainen, jonka kohtaatte, olkoonpa vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen." Leevin heimon miehet tekivät Mooseksen käskyn mukaisesti, ja kansasta sai sinä päivänä surmansa noin kolmetuhatta miestä.
Ja siitäpä vain sitten epätoivoisesti selittelemään, miksi naisten ja lasten silmitön joukkomurhaaminen, ihmisten seivästäminen paaluihin sekä oman veljen, ystävän ja omisen sukulaisten tappaminen on pyhää ja oikeudenmukaista.
Se on sitä perkelettä koko touhu!
Aloittaja löytänee oman jumalansa katsomalla peiliin.
Väärin.
Se löytyy Raamatusta!
Jumala asustaa vain uskovaisten aivoissa ja on siis sellainen, millaiseksi kukin uskovainen hänet päänuppinsa pimeillä syrjäkujilla kuvittelee. Hämmästyttävän usein Jumalan ajatukset ja mielipiteet näyttävät käyvän yksiin häneen uskovan käsitysten kanssa...
Ei-uskovaisen näkökulmasta Jumalan olemuksen pohtiminen on suunnilleen yhtä järkevää kuin vertailla eri luutamallejen lento-ominaisuuksia tai käydä keskustelua erilaisten lohikäärmeiden liekkien lämpötiloista.
Jumala on olematon mielikuvitustuote. Jumala lakkaa olemasta, jos siihen ei uskota.
Sinulla on valheelliset asenteet!