Outoa että Suomessa on lyhyessä

ajassa paljastunut korruptioita ja skandaaleja yritysmaailmassa kuten Nokian renkaat,Tilkurila, Patria ym ym Kuka vuotaa näitä tietoja ja kuka hyötyy että Suomi näkyy mediassa ympäri maailmaa.Pitää tuoda positiivisia asioita Suomesta
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alexader Stubbidokin haukkuu Suomea ulkomaisille medioille ”Suomi on Euroopan sairas mies”, ja tahallaan tietoisesti vie Suomikuvaa alaspäin.

SSS ajaa Suomea alas, sillä Suomen pohjoismainen hyvinvointivaltio oli parhaimmillaan maailman kehittynein yhteiskuntajärjestys, ja siksi tietenkin kauhea uhka autoritaarisille järjestelmille mm. kapitalistisille valtioille. Oikeisto kokomustien ja kepun sekä rkp:n johdolla on hyvinvointivaltiota ajanut alas jo 12 vuotta, myyden mm. pilkkahintaan Suomen luonnolliset monopolit, luonnonvaroja ym. sekä purkaen hyvinvointipalveluita ja infraa, lisäksi velkaannuttanut maatamme 103 miljardin euron valtiovelalla, joka on kokonaisuudessaan otettu porvaripuolueiden ollessa päähallituspuolueena. Valtiovelan otolla on katettu vain ja ainoastaan hyväosaisten, pääomapiirien, elinkeinoelämän, omistajien veroaleita. Jokainenhan on nähnyt että valtiovelan kasvun aikana hyvinvointipalveluita ja infraa ollaan alasajettu porvarien johdolla suunnitelmallisesti, tavoitteena luoda yövartijavaltio hyvinvointivaltion sijaan.
http://hirvasnoro.blogspot.fi/2008/05/vasemmistoenemmist-1958-ja-tylisten.html
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3302513-kun-arkistosta-tyolaisten-joukkovoima-synnytti-sosiaaliturvan

-
SSS ja EK - Miksei yrittäjyys kannata Suomessa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14100455/sss-ja-ek---miksei-yrittajyys-kannata-suomessa
-
1. Suomessa yksi EU:n alhaisimmista yritysten yhteisöverokannoista 20%.
"– Kataisen hallituksen kaudella yritysveroprosenttia alennettiin 26 prosentista 20 prosenttiin ja nykyisellään se on läntisen Euroopan alhaisimpia, Stubb toteaa".
-
2. Suomen pääomaverotus n. 5,5 miljardia euroa vuodessa alle EU-keskitason.
http://tietotrenditblogi.stat.fi/paaomaverojen-osuus-on-suomessa-eu-keskiarvoa-pienempi/
-
3. Suomen varallisuuteen ja omistamiseen kohdistuva verotus huomattavasti alle EU-keskitason
http://yle.fi/uutiset/tilastot_osoittavat_suomessa_jo_nyt_alhainen_yritys-_ja_paaomavero/6561684

Äänestä

Stubido on vain käsikassarana Bilderbergien tiukassa nahkanuorassa. Vähän kun vetaisee, niin Stubb vinkuu...

Äänestä
  • Tyranneja vastaa on aina taisteltava, ei saa olla orjuuden suosija, sillä alistettu ei uskalla puolustaa vapauttaan. Meille on annettu laki ja oikeus, joka horjuu, heiluu, eikä toteudu. On oltava taistelussa pimeyden valtaa vastaan. Lisättävä totuuden valoa. Kukistettava nuo despootit. Sillä heillekin tulee hetki jolloin joutuvat sanomaan " Tästä en pidä" Kansa edustajat ovat unohtaneet että hoidat valittiin puolustamaan kansaa. Jokainen johtaja on palvelija siinä mihin hänet on valittu.

    Äänestä

Paljastukset lisääntyvät maailmanlaajuisesti kun varjohallitusten valta murenee.

Äänestä

Ai Suomi näkyy mediassa maailmanlaajuisesti?

Viimeksi täällä Suomesta uutisoitiin kun oli se kansalaispalkkahuhu.

Muuten aikas hiljaista, ei teidän tekemiset planeetan vastapuolta kiinnosta. Renkaatkin on ihan vesilasijuttu siellä, nokian kumeja kun ei täällä myydä, tuskin muuallakaan rajojen ulkopuolella. Bridgestonet tai Goodyearit ne olla pitää, käyhemmät menee tietty Toyoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomibest kirjoitti:

ajassa paljastunut korruptioita ja skandaaleja yritysmaailmassa kuten Nokian renkaat,Tilkurila, Patria ym ym Kuka vuotaa näitä tietoja ja kuka hyötyy että Suomi näkyy mediassa ympäri maailmaa.Pitää tuoda positiivisia asioita Suomesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu