En usko että liitot hyväksyvät Sipilän palkansaajien yksipuolista kiristystä. Eilen Sipilä peruutti jo lupaamansa verohelpotuksetkin.
Yleislakko tulee väistämättä
12
<50
Vastaukset
- realismi
hyväuskoisia hölmöjä tuntuu olevan vielä suomessa todellisuudessa ay pomot tekee kiltisti mitä herrat käskee...
- dlkjhgfs
Aloittaja on oikeassa. Yleislakko väistämätön koska Sipilän hallitus kurjistaa palknasaajia ja eläkeläisiä. Osakkeenomistajat ja maanomistajat vaurastuvat Sipilän hallituksen hellässä huomassa.
- kusetetut-suomalaiset
Koska kaikki paska täällä tuntuu kevyesti menevän läpi, epäilyttää, että "eräille" taidetaan maksaa "selän takana"....
- ldkjhgfs
Tuskin. Vaalit salaliittoteoriaa.
- JeesusPelastaa1
Stubb on ajanut riistoa alusta asti. Yhteiskuntasopimus on vain silmänlumetta. Stubb ajaa pakkolait joka tapauksessa läpi. Selityksiä on jo alkanut tippua kuten "valitettavasti sopimuksen sisältö ei riitä". Tämä oli aikomus jo ennen sopimusta mutta poliittisella taktikoinnilla annettiin liittojen "yrittää".
Katsokaa vaan että lisää selityksiä tippuu vähitellen kunhan asiat muka "etenee".
Jumala sanoi jo vuosi sitten "Minä annan tämän kansan tylyn miehen käsiin". Ja nyt se on vaan kestettävä koska ette halua tehdä parannusta pahuudestanne.
Jos kääntyisitte Jumalan puoleen anomaan syntejänne anteeksi tekisi Jumala pian lopun kansan riistosta ja auttaisi meitä!!- kerrankoettu
Yleislakotosta taitaakin olla jo 60 vuotta, ehkä nyt on sitten sekin vielä koettava.
Muistaakseni se oli 1956 vuonna ja lunta oli paljon ja kommarit olivat kiihkeällä päällä rikkurit ottivat turpiinsa. Että silleen.
- siinähä.lakkoilette
Siinähän lakkoilette, ehe ehe vaan, jäättehän siltäkin ajalta ilman suolarahhaa, ettekä sitä menetystä ikinä takasi saa, se hyöty lakkoilusta on.
Minä kyllä meinaan olla töissä, ja olenkin.- ifgfxz
Sulla tulee kuitenkin nenä kipeäksi.
- nauramme.vaan
Mitäs me eläkeläiset sitten teemme, katselemme ja nauramme kun kommarit ja solisalirantit lakkoilee ja raapii päätään, minne palkka meni.
- Työehtosopimustyöntulos
Kyllä se palkkakin siitä nousee ,mutta edut ei tukle takaisin jos niistä pikkuhiljaa vain luovutaan.Joskus täytyy nousta pitämään puoliaan. Kyllä ne lakot loppuu kun työnantaja puoli tulee vastaan. Lakot kirpaisee yhtäläill'ä tai oikeastaan kipeimmin Ek osapuoleen. Lakko on se viimesuijainen toimenpide jota Ek vähiten toivo ja tuosta syystä työntekijäpuolen yhtenäisyys asioissa on ei toivottu elementti,sillä työväestön voima riippuu tuosta yhteneväisyydestä ja se ,että se kykenee pitämään puoliaan,eikä ole riistettävissä miten sattuu.
Kaikki lomaedut ,seläkeet ym on ammattiliittojen ja tuon yhteneväisyyden tulos ,pitkän taipaleen aikana,jossa on niin työtaistelukeinoja ,etujen valvomiseksi ja oikeudenmukaisuuden saamiseksi jouduttu käyttämään.
Jo vuosia on kehitys työntekijän kannalta ollut pakkipäällä menemistä.Työmarkkinoille on kehittynyt epämääräisiä 0:lla työsopimuksia ja ihmisten palkkatasot ovat putoamaanpäin olleet jo jonkin aiokaa.Tuohon on johtanut ulkomaisen työvoiman tuonti,ulkomaisten urakoitsijoiden kautta ,yhtäläillä kuin harmaantyövoiman hallitsematon lisääntyminen. Joskus on aika seista pitäen kiinni asemastaan,että ei joudu seisomaan välistä leipäjonossa ja välistä jonossa ,jonottamassa töitä,joihin on ylitarjontaa ja alipalkkaus.
Elinkeinoelämä eli työnantaja puoli tukee tottakai paikallisisa sopimisia ja muita tuonkaltaisia toimia ,sillä ne ovat tuolta suunnalta märkä päiväuni. Työntekijän asemaa pyritään heikentämään tietoisesti ja työnantajan vahvistamaan,se on pelinhenki. Kaikkiin puolueellisesti tehtyihin kuyselyihin on syytä suhtautua noiltaosin kriittisesti.Tutkimuksiin joiden kautta nähdäkseni pyritään lähinnä vaikuttamaan yleiseen mielipiteeseen. Yhteiset yleiset keskitetyt pelisäännöt on luotu,kuten laki. Lakiakin useimmat noudtttavat,mutta se toimii yleisenä suojana ,niitä kohtaan,jotka eivät yhteisistä säännöistä ja moraalista piittaa. Sen enepää kuin lakejakaan ei ole syytä poistaa,ei ole syytä poistaa työelämän yhteisiä säännöksi/työehtosopimuksia ja jos tarve vaatii ,ett'ä niistä on pidettävä kiinni tai nitä pyritään murentamaan joltain taholta oli se taho Ek tai Hallitus on syytä ammattiliittojen ryhtyä keskitettyihun toimiin,niin pitkälti kuin tarve vaatii,vaikka se johtaisi yleislakkoon .Ja jos johtaa on työtätekevän väestön syytä seistä yhtenäisenä ammattiliittojen toimien takan jos haluavat tulevaisuudessa nauttia palkkoja ,joilla on itsensä elätettävissä ja tehdä kohtuullisia työpaiviä ,joissa jää aikaa joskus perheellekin,eikä työntekijät vaihdu heti jos tekijälle ei kaikki käy.
ei saavutetut edut ole taisteluitta tulleet,eikä ne myöskään kiinnipitämättä pysy. - wohgfvd
Yleislakkokevät koittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632172Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61826Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381334En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88960Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?196944Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21905Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39750- 19746
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93719