Tehosiko Putinin käsky? – Turvapaikanhakijoiden tulo Itä-Lapin kautta taukosi
Pohjois-Suomi 2.3.2016 10:40 | Päivitetty 2.3.2016 10:45
STT
Lapin itärajan rajanylityspaikoille ei eilen saapunut yhtään turvapaikanhakijaa, kertoo Rajavartiolaitos.
Kyseessä on tänä vuonna ensimmäinen päivä, jona turvapaikanhakijoita ei saapunut itärajalle. Viime viikolla siellä haki turvapaikkaa runsaat sata henkeä ja toissa viikolla noin 150.
Venäjän presidentti Vladimir Putin antoi viime viikolla turvallisuuspalvelu FSB:lle käskyn, että sen täytyy kontrolloida tiukemmin maahanpyrkijöiden liikkumista.
Putin sanoi tapaamisessa FSB:n kanssa, että on tarpeen vahvistaa otetta sekä Venäjällä että Venäjän alueen kautta Eurooppaan kulkevista pakolaisvirroista.
Tehosiko Putinin käsky? -turvapaikanhakijoiden tul
10
<50
Vastaukset
- rgtgtyreg
Lapin turvisvirrasta kirjoitettiin pitkään että kyseessä on rikollisliigojen toiminta. Putin siis yhtäkkiä lopetti rikollisuuden parilla sanalla!
Nytpä selvisi todeksi se mitä natokiimaiset ovat pitkään väittäneet: Venäjällä mafia ja valtio ovat yksi ja sama ja kummisetä on Putin. No kaikki vaikuttaa kaikkeen Venäjälle on tärkeää saada ydinvoimalan rakennus käyntiin täydellä vauhdilla. Venäjälle toimiva rajayhteistyö Suomen kanssa on kannattavaa, kun 70 vuotta se on toiminut hyvin miksi pilata hyvää asiaa. Että silleen.
- Putin.toimii
Laittomat matut suuri uhka venäjän ja suomen turvallisuudelle ennalta torjua terroristeja
Tuli juuri Tv uutisista Venäjältä tullut vuoden alusta asti yli tuhat henkilöä ja nyt ei tule yhtään. Edes joku raja alkaa pitämään nuo pakoloiset takanaan. Että silleen.
- 456
Montako on tullut Ruotsista? Kymmeniätuhansia ja rajat edelleen apposenauki. Miksi vain Venäjältä tulleet on ongelma mutta lännestä ei? Tässä on jotain perin kummallista. OK, on olemassa Schengen mutta kuka sitä enää noudattaa muut kuin pieni Suomi.
No kyllä ne ovat lännestäkin tulleet ongelma ihan samalla tavalla. Eli nyt Suomeen on tullut viime Elokuusta asti Ruotsista ja Venäjältä reilusti yli 35000 pakoloista.
Ihan samalla lailla voidaan vaatia rajoja kiinni Lännen ja Etelän suuntaan Suomesta. Eiköhän sen " Suomen EU kilttiys " ole nyt aika lopettaa ja heti. Että silleen.
- EKtyövoimahelpotus
Kohta alkaa Ruotsin rajalla vaiko kesän alussa.
No eikös siellä Euroopassa ole jotakin 130000 pakoloista tiellä tietymättömillä ?
Niitä kun alkaa pukata taas Torniosta yli rajan ja Sipilä on vastassa lapsia käsi ojossa. Että silleen.
- putinia.ei.kuunnella
Pakolaisvirta on hiipunut Putinista huolimatta, ei Putinin ansiosta.
- ToivotaanParastaPelätään
Kyllä Putin on vahva johtaja ja satavarmasti virta ehtyy, jos hän sanoo niin. Tämähän ei vielä varmasti tarkoita sitä Mutta se on varmaa, ette hyttynenkään pääse Venäjän rajan yli huomaamatta eikä nämäkään nyt tulleet käyttäneet muuta kuin rajanylityspaikkojen kautta.
Ei ole Venäjänkään edun mukaista suunnata rallia sitä kautta tänne. Tavallaan Venäjän meille epätoivotut toimet ajaa meitä kohti NATOa. Vähitellen on kansan mielipiteet lieventyneet liittymiseen päin juuri Venäjän toimista johtuen.
Kummatkin maat ollaa taloudellisessa kusessa toisistamme riippumatta EU:n sanktioiden myötä. Me ollaan vaan yksi kiristysvyö, jota puristetaan kuivaksi joka taholta.
Jotenkin tuntuu, että pakko tapahtua jotain merkittävää ja positiivista, vaikkei äkkiä siltä näytäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial211800Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3471514Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221118- 1421116
- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4969Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928