Vasemmiston kannatus suurempi kuin vuosikymmeneen

tuntemattomatsotilaat

Hallituspuolueiden yhteiskannatus on nyt romahtanut alemmas kuin kertaakaan aikaisemmin. Se on enää 46,6 % ja Oppositiopuolueiden noussut kirkkaasti suuremmaksi 50,9 %.

Huhtikuun vaaleissa luvut olivat vielä hallituspuolueille plussaa 57,0 % – 40,5 %. Nyt hallituspuolueiden 16,5 % johtoasema on ensin kokonaan sulanut ja sen jälkeen jäätynyt miinusmerkkiseksi 4,3 % miinusta.

Sosiaalidemokraattien kannatus ja vasemmistopuolueiden yhteiskannatus on nyt suurempi, kuin missään Taloustutkimuksen kannatuskyselyssä vuoden 2007 tammikuun jälkeen. Siis melkein vuosikymmeneen.

Vasemmistoliiton kannatus on nyt suurempi, kuin missään Taloustutkimuksen kannatuskyselyssä vuoden 2014 heinäkuun jälkeen. Vasemmistoliiton ja Perussuomalaisten ero vaaleissa oli 10,6 %, nyt se on 0,1 %.

Poliittisten suurryhmien kannatus uusimman kannatuskyselyn mukaan:
Vasemmisto 42,5 % (Sosdem Vihr Vas)
Oikeisto 29,8 % (Kok Pers Krist)
Keskusta 25,2 % (Kesk Ruots)

Taloustutkimuksen puoluekannatuskyselyt 2006 – 2016:
http://data.yle.fi/dokumentit/Uutiset/YLE_puoluekannatus_0302_0103_2016.pdf

42

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pilkkuville

      Mitä sitten vaalit on vasta 3 vuoden päästä.

      • Sitävaanettä

        Ylpeys käy lankeemuksen edellä. Hallitus voi koska tahansa kaatua.


      • Kukaveilapion

        Niin kaatuu jos on kaatuakseen ,Sipilä jos on sitä mieltä että vaikka jopa huomenna ,ei tämän maan asiat parane hallitusta vaihtamalla ,saisimme takuulla huononmman tilalle . Reilut kolme vuotta ja taas on uudet vaalit ,ja opposito räksyttää että tämä istuva hallitus pitäisi kaataa. No oikeastaan näissä keskusteluissa tulee lasten hiekkalaatikko leikit mieleen ,kuka vei lapion tapaan hheh


      • tuntemattomatsotilaat

        Hallituksen kaaduttua uutta ei synny ilman ennenaikaisia vaaleja. Niissä Vasemmisto saa nykykehityksen valossa yli puolet paikoista.


      • felixsteiner
        tuntemattomatsotilaat kirjoitti:

        Hallituksen kaaduttua uutta ei synny ilman ennenaikaisia vaaleja. Niissä Vasemmisto saa nykykehityksen valossa yli puolet paikoista.

        Milloin keskusta on laskettu vasemmistopuolueeksi onhan npiden kannatsulukemienkin mukaan suomessa tulevissakin vaaleissa selkeä oikeistoenemmistö 55%


    • 1100000110011

      Ensi vuonna on kuntavaalit joten ei pidä tuudittautua vain audinpenkille ķöllöttämään. Persuille ja muille porvareille on kyyti kylmää kunnissa,se on hyvä se...

    • Karihaarasta

      Pohjoisen kepukunnissa tulee uusi kuri ja järjestys.

      • tuntemattomatsotilaat

        Lapin mies ja nainen ei koskaan ole äänestänyt kokoomusta eikä demareita.


      • Maksaja
        tuntemattomatsotilaat kirjoitti:

        Lapin mies ja nainen ei koskaan ole äänestänyt kokoomusta eikä demareita.

        Lapissa ovatkin maan kaheleimmat. Parempi, että muodostaisivat oman valtionsa.


    • tuntemattomatsotilaat

      Tämän viikon gallup oli vasta esimakua tulevasta.

    • Järkkäri

      Mielenosoitus Senaatintorilla 12.3. kello 14.

      Kutsumme mukaan kaikkia eri tavoin Leikkaushallituksen politiikasta kärsineitä.

      http://joukkovoima.com

      • Järkkäri

    • tuntemattomatsotilaat

      Nykyisessä poliittisessa tilanteessa oikeistohallituksen uskottavuus huolehtia isänmaan asioista on täysin murentunut.

      Tämän tunnustaa nyt myös sivistysporvariston poliittinen kolumnisti Jyrki Vesikansa, joka päättää Iltalehden pääkirjoituksensa suosittelemalla Vasemmistoliiton keskeisiä tavoitteita: Leikkauspolitiikan korvaavaa elvytyspolitiikkaa, rohkeita investointilainoja työllisyydenhoitoon, epäoikeudenmukaisten leikkausten perumista ja uusia vaaleja:

      Pääkirjoitus päättyy seuraaviin sanoihin: "Reaalinen kilpailukyky on ensisijaista, mutta hetkessä ei luoda ylivoimaisia tuotteita, saati loistavia yritysjohtajia. Tasapainottamisen rinnalla on elvytettävä. Lainaa infra- ja muihin investointeihin saa halvalla. Koulutusleikkauksista on tingittävä. Ennenaikaiset vaalitkin ovat nyt mahdolliset. "

      Lue koko Jyrki Vesikansan pääkirjoitus Iltalehdestä: http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016030421218839_pk.shtml

    • tuntemattomatsotilaat

      Sipilän on aika tunnustaa tosiasiat.

    • tuntemattomatsotilaat

      Vasemmiston yhteiskannatus paikkamäärissä hipoo jo nyt yksinkertaista enemmistöä ja hallituksen kompuroidessa kadunreunaa tämä kehitys edelleen kiihtyy.

      Lähivuosina oikeisto-vasemmistoa ajankohtaisemmaksi poliittiseksi linjakysymykseksi nousevat uusvasemmiston ja konservatiivisen vasemmiston väliset keskinäiset voimasuhteet.

      Viimemainitussa vertailussa Vasemmistoliiton (nykyiseltä nimeltään) ja Vihreän liiton punavihreä yhteistyö jo nyt haastaisi konservatiivisen vasemmiston. Kumman tahansa näistä blokeista kannatuksen nouseminen 25 % tasolle on realistista jo piankin.

    • tuntemattomatsotilaat

      Nostan tämän hallituksen asemaakin koskevan ajankohtaisen uutisen näyteikkunaan.

    • Siivooja

      Siivooja Kangas: Pysykää lujina hallituksen leikkauksia vastaan!

      https://www.youtube.com/watch?v=S2gnLU9YMSU

      Yksinhuoltaja Reinilä: Oikeus ihmisarvoiseen elämään kuuluu kaikille!

      https://www.youtube.com/watch?v=e4KugGPF5sM&ebc=ANyPxKpmPh7-a9V0s4WES7qoxA-3uyNMRrIlGcRBTMM7hemYOZDqUTzuhwEX5P0Q88XhPF73Ja5uFjMotmqO_Ar3lOKQ9EYRxg

      Vammaisaktivisti Kettunen: Me halutaan jumalauta elää täyspäiväistä elämää!

      https://www.youtube.com/watch?v=0maIgwk0hlY&ebc=ANyPxKqbH1nUDydQqlpLa7Gedd09bXtZx_RzANQowogPnXWEZW6m_WYLri4kpd0ub-BmKtgK4K051NJfaIR3qVCUHuC7Kj8QXg

      Eläkeläinen Valo: Sinun ei kannata mielistellä enää päivääkään. Joten lähde mukaan.

      https://www.youtube.com/watch?v=dFjENnNFCOk&ebc=ANyPxKrILPQyyw8I0RtOJpcYD8vaQ-BX0K5sL9MLKUqeDO7GZWPNV8_hs_wIO3iuNt0oSk_QvkRaG-WaVrk7W5Wc4M9V8Iv6vQ

    • 10100101010

      Tämän hallituksen olisi aika lähteä!!
      Maahan uudet vaalit!!Ammattitaitoinen ulkoministeri ja valtionvarainministeri välittömästi näiden kahden tontun tilalle. Opetus-,oikeus-ja pääministeri myös pikaisesti vaihtoon!!Molemmat porvaripuolueet pitkäksi aikaan oppositioon ja kepulit saa jatkaa mutta kevyimmillä salkuilla.
      Hoidetaan suomi kuntoon,oikeasti!!!

      • tuntemattomatsotilaat

        Parin-kolmen viikon jälkeen kannatuskyselyissä näkyy meneilläänoleva mielenosoitusviikko ja "kilpailukykysopimus".


      • Karstatpois

        Vielä kun demareit puolitetaan ja vasureit tuplataan.


    • tuntemattomatsotilaat

      Nostetaan tämä näyteikkunaan. Leikkaushallitus on tärvellyt oman kannatuksensa vuosikymmeniksi.

    • Vuonna2015

      Update.

    • Uudetvaalit

      Maailma muuttuu kun sitä muutetaan.

    • Järkkäri

      Nostetaan tämä tärkeä asia esille nyt asialistalla olevien päätösten vastavoiman kasvaessa koko maassa.

    • Bikinityttö

      Oikeistohallituksen kannatuksen puoliintumisaika? Paljonko veikkaatte?

    • tuntemattomatsotilaat

      Mielenkiintoista nähdä, miten viimeaikainen mielenosoitusaalto vaikuttaa kannatuskehitykseen hallituksen ja opposition välillä. Tämä nähdään muutaman viikon sisään pienellä viiveellä.

    • Järkkäri

      Nostetaan tämä koko vuoden jatkunut suuntaus esille keskustelussa.

    • Faari.40

      Vanhemmiten sitä viisastuu. Kokemus opettaa. Nuorissa on tulevaisuus.

    • Mummomökistä

      Viisastuu jos viisastuu ... Siinä olet oikeessa että nuorissa on tulevaisuus :)

    • felixsteiner

      Nyky hallituksen toimesta on saatu orastava nousu aikaan esim rakennusala on vahvistumassa aika lailla . Anetaampa nykyhalitukselle aikaa niin näämepä sit. Huonompaan ei ainakaan voi mennä mitä oli edellinen Kataisen/Urpilaisen hallitus olivat kiinostuneita vain EY asioista oman maan asiat oli sivuseikka.

      • Edellä

        Herra SSS-upseerille valittaen todettava, että rakennusalan työttömyyskassan päivärahahakemusten määrä on kyllä kasvanut huomattavasti ja hakemusten käsittelytilanne on ruuhkautunut ja tämä aiheuttaa pidentyviä odotusaikoja päivärahan maksuihin.

        http://rakennusliitto.fi/category/tyottomyys


    • tuntemattomatsotilaat

      Jo ikärakenteeseen liittyvän luonnollisen kehityksen seurauksena Vasemmistoliiton kannatus tulee ohittamaan SDP:n.

    • vihreätvassarit

      vihreät ja vasemmisto homottivat itsensä pihalle ja suomen suohon,nyt ikevät hallitukseen.

    • HALLITUSKAATUU

      JOUKKOVOIMAA FASISTIHALLITUSTA VASTAAN!

    • Fazerinreissumies

      Hallitus vaihtoon.

      Uudet vaalit.

      Sipilä erotetaan kepun johdosta.

      Stubb erotetaan kokoomuksen johdosta.

      Soini eläkkeelle.

      SUOMI NOUSUUN NÄILLÄ KUNNON EVÄILLÄ

      • gtxlr

        Oikein, uusi hallitus valtaan ja sitten vaan peukku suuhun ja peiton alle, kyllä mörkö siitä katoaa Rinteen mallilla!


      • HALLITUSKAATUU

        Isänmaan puolesta!


    • Järkkäri

      Meillä on nyt toisen kerran toisen maailmansodan jälkeen Oikeistohallitus.

      Ensimmäinen vei meidät EU:hun. Tämä toinen yrittää viedä meidät NATO:on

    • tuntemattomatsotilaat

      Hyvä yhteenveto. Irrationaalit ainekset ovat Suomessa päässeet valtaan kerran neljännesvuosisadassa.

    • etsillee

      Ei olla menemässä natoon eikä meiltä nyt loikata, me tehdään työtä asioiden eteen, ei loikita pakoon niinkuin edellisen hallituksen vasen ja vihreä siipi, raukat ei pysy kyydissa ne hyppää pois ja saavat pysyä pois, kukaan ei kaipaa.

      • Edellä

        Hallitus kaatuu. Se on nyt jo palasina. Joka hallituspuolue lisäksi sisäisesti murenina.


    • tuntemattomatsotilaat

      Trendi on selkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9277
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8153
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      5977
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2437
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2146
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1789
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1727
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1561
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1517
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1410
    Aihe