http://www.avaruus.fi/uutiset/astrobiologia/maailmankaikkeus-laajenee-juuri-oikealla-nopeudella-elamalle.html
Syyn ja seurauksen suhdetta voi pohtia. Jos maailmankaikkeus olisi jotenkin toisenlainen, siinä olisi arvattavasti kehittynyt jotakin toisenlaista elämää. Jyri varmaan hehettelee, että kylläpä evokit taas ovat menneet halpaan... Mark5 kait ilmoittaa, että Jumala on suunnitellut maailmankaikkeuden juuri sellaiseksi kuin pitikin... TheBible saattaa soveltaa epigenetiikkaa tähänkin...
Juuri sopivalla nopeudella
4
<50
Vastaukset
- tieteenharrastaja
Wikin kertomus gammapurkauksista ei nähdäkseni ihan täsmää tuohon uutiseen:
"All GRBs observed to date have occurred well outside the Milky Way galaxy and have been harmless to Earth. However, if a GRB were to occur within the Milky Way, and its emission were beamed straight towards Earth, the effects could be devastating for the planet."
Toisessa galaksissa sattuva purkaus olisi tuon mukaan aina Maalle harmiton. Asiaa ei näyttäisi juuri muuttavan sekään, että galaksit olisivat merkittävästi tiheämmässä:
"For example, if WR 104, at a distance of 8,000 light-years, were to hit Earth with a burst of 10 seconds duration, its gamma rays could deplete about 25 percent of the world's ozone layer. This would result in mass extinction, food chain depletion, and starvation. The side of Earth facing the GRB would receive potentially lethal radiation exposure, which can cause radiation sickness in the short term, and, in the long term, results in serious impacts to life due to ozone layer depletion.[8]"
Vasta, jos naapurigalaksimme etäisyys olisi yli 300 kertaa nykyistä pienempi, vaara maapallolle olisi edellä kuvatun suuruinen. Silloin eivät galaksit kuitenkaan olisi enää erillisiä, vaan yhteen sulautuneet. Vaara pienenee etäisyyden neliössä purkauskeilan laajnemisen vuoksi, ja muistaakseni yli 30´000 valovuoden etäisyydestä omankin galaksimme Maahan osuva gammapurkaus ei olisi enää supertappaja.
"Currently, orbiting satellites detect on average approximately one GRB per day. The closest observed GRB as of March 2014 was GRB 980425, located 40Mpc[100] (130 million light years) away.."
Tähtien tiheyden ollessa nykyistä suurempi, riski tietenkin kasvaisi. Koska gravitaatio kuitenkin estää galaksin sisäisen avaruuden laajenemisen, ei artikkelin lähtöoletus vaikuta asiaan lainkaan.
Uskon vedelleen TA-lehden asiantuntemukseen ja tutkin kyllä, miten artikkeli on perusteltu ja mitä siitä seuraavissa lehdissä sanotaan.- pigpugpui
>Uskon edelleen TA-lehden asiantuntemukseen ja tutkin kyllä, miten artikkeli on perusteltu ja mitä siitä seuraavissa lehdissä sanotaan.
Tossa oli käytetty lähteenä Sciencen juttua. Siitä saat varmaan tarpeellisen selville.
http://www.sciencemag.org/news/2016/02/conditions-life-may-hinge-how-fast-universe-expanding - IlkimyksenUutispalvelu
Arvelinkin että TH osaa kommentoida asiantuntemuksella. Kiitän!
- tieteenharrastaja
pigpugpui kirjoitti:
>Uskon edelleen TA-lehden asiantuntemukseen ja tutkin kyllä, miten artikkeli on perusteltu ja mitä siitä seuraavissa lehdissä sanotaan.
Tossa oli käytetty lähteenä Sciencen juttua. Siitä saat varmaan tarpeellisen selville.
http://www.sciencemag.org/news/2016/02/conditions-life-may-hinge-how-fast-universe-expandingKiitos linkistä. Kysymässäni kohtaa Science ei tuonut uutta; TA oli referoinut asian varsin tarkoin. Kskustelu Sciencen artikkelin perässä hakautui tiiviisti kosmisen hienosäädön tuttuihin argumentteihin. Kukaan ei jäänyt pohtimaan, millä Hubble-vakion arvolla nykyinen gammasädekuvio olisi olennaisesti pahempi elämälle kuin nyt, eikä pelkästään lykkäisi sen syntymistä ja kasvua tuonnemmaksi.
Tuo 8000 valovuoden esimerkki omasta galaksistamme on siis ainoa niin suuri tähti, että voisi tuottaa gammapurkauksellaan merkittävän vahingon Maalle. Hyvä uutinen on, ettei sen akseli osoita meihin eikä lähellekään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410