Kun ei vaan tarttis töitä tehdä.
liitonVetelät
1868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
tyypillinen liitonjuoppohan tossa kuvassa on.
Sinullapa on harvinaisen perusteltu mielipide. Taidat kuulua sivistyneistöön, vai peräti maalais-aateliin?
Uho ja pätemisen tarve vie järjenkin näiltä liiton junteilta.
Mulle kaikki ja heti, muitten ei niin väliä.
Mitä järkeä heillä muka on ollut? Oikein Palatsi heillä on Helsingin parhaimmalla paikalla, merinäkymällä vielä ja millä rahalla kaikki tämä? Duunarien selkänahasta revityllä rahalla !
Tavallinen pohjalainen pienviljelijä se varmaankin on. Katkeruudesta omaa saamattomuuttaan kohtaan tuossa vaan yrittää syitä löytää kun muut menestyy.
Heti kun saan talon maksettua, niin lopetan työt ja kuppaan kaikki mahdolliset tuet valtiolta. Enkä todellakaan tee muuta kuin pimeitä hommia. Niin kovasti valtio halveksii duunaria nykyään. En ole orja.
Niin, sellaisiahan te ootte, ettekä te muutu muuta kuin nälänhädän saattelemana.
Tosin, et varmaan ymmärrä sitäkään, ettei nämä halvatkorot jatku kovinkaan pitkään? Luulen, että maksat kämppääsi vielä 60v.
Taitaa duunari halveksia valtiota ja muita kansalaisia.
Duunari halveksii niitä kansalaisia jotka eivät tiedä paskaakaan työelämän pelisäännöistä, mutta kritiikkiä silti riittää.
Katsokaas jutun kakkoskuvasta kun on sätkä kädessä ja KULTAA sormissa!
http://yle.fi/uutiset/kovan_kannin_riipaissut_voikkaan_tehtaan_ikoni_on_viela_10_vuoden_jalkeen_merkitty_mies__moni_tyokaveri_ei_tervehdi_vielakaan/8716414
No niin, katsottu on. Mitä tuon pitäisi kertoa?
Rahvaasta työntekijästä ja varakkaasta.
Mikä tekee varastomiehestä varakkaan? pari sormusta sormessako?
Paperiliitto ja poskettomat palkat, ihmekkös toi, kun tehtaita suljetaan.
Voi jesus miten tuokin urbaanilegenda on uponnut tosiasioita tietämättömälle. Olkoot paperiliitto tai mikä tahansa muu niin varastomiehen palkalla ei leveää elämää vietetä. Poskettomat palkat siellä on vaan ylimmällä johdolla.
35 000-47 000€/ vuosi oli paperityöläisen vuosipalkka v.2005 jolloin Suomen paperituotannon alamäki sitten alkoi, jokainen voi tehdä omat johtopäätöksensä miksi?
Juu tuosta voi tosiaan tehdä selkeän johtopäätöksen. Ainakaan ruohonjuuritason duunarin palkoista johtuen ei se alamäki alkanut. Mutta olisikohan paperin kysynnän raju väheneminen maailmalla vaikuttanut jotakin asiaan.
Työntekijät voi olla töissä vaikka 84 tuntia viikossa.
Se ei silti lisää kysyntää tai myyntiä tai firman kannattavuutta.
Työntekijöitä silti tarvitaan vähemmän ja työttömyys kasvaa.
Eikös se oikeasti mene näin?