Onko byroslavia tappanut orastavat menestystarinat ?
"Miljardöörin taival alkoi autotallista
Torstai 3.3.2016 klo 06.10
Hammashoitoteknologialla Forbesin maailman rikkaimpien listalle nousseen suomalaisen Heikki Kyöstilän ura on ollut huikea menestystarina."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016030321208741_uu.shtml
Miksi autotallifirmoja ei enään synny ?
20
84
Vastaukset
- Tuhkatkinpesästä
Valtava byrkokratia ja ahne verottaja pilkunfiilaamisellaan vie loputkin yrittämisenhalun. Byrokratian osaaminen on yrityksen pystyssäpitämisen kannalta tärkeämpää kuin itse tuote.
- Loma-ke
Tukirahahakemusten täyttely on yrityksissä tärkemäpää kuin myytävä palvelu tai tuote.
- fiskaal
Jo ALV-velvollisuuden alarajakin on naurettavan pieni Suomessa, ettei firmaa kannata kasvattaa...
- joustoa
on saatava jopa alakohtaisesti,pienyrittäjyys kun on monesti kuin ajankulua ilman kauppaa. kaikille em. ei sovi ja paikkakunnittain myös suuria eroja tuloksesta.
- nykyäänautonsäilyttäjä
autotalli on auton säilyttämistä varten. autotallissa ei saa suorittaa mitään yritystoimintaa.
- Tolkun-maa
Kyllä näin on, kerros- ja rivitalossa lähtetee ilmoitus isännöitsijälle jos joku alkaa tallissaan puuhastelemaan. Työttömän ollessa kyseessä lähtee ilmoitus työvoimaviranomaisille. Eläkeläisen puuhastelusta ilmoitetaan eläkkeen maksajalle. Ja kaikista vielä varmuudeksi ilmoitus verottajalle.
- tolkutonta
Tolkun-maa kirjoitti:
Kyllä näin on, kerros- ja rivitalossa lähtetee ilmoitus isännöitsijälle jos joku alkaa tallissaan puuhastelemaan. Työttömän ollessa kyseessä lähtee ilmoitus työvoimaviranomaisille. Eläkeläisen puuhastelusta ilmoitetaan eläkkeen maksajalle. Ja kaikista vielä varmuudeksi ilmoitus verottajalle.
Kyllä se noin on. Ilmiantokanavien kehittämien on ollut tärkeämpää kuin yritysideoiden syntyminen ja niiden tukeminen.
- ei_niin
kyttääjät ja kateelliset osaamattomat naapurit ilmottaa heti kaikkialle jos joku jotain tallissaan värkkää. auto kyllä tarkenee kartanollakin.
- Tuulenhuuhtomaperse
Yksityisen ihmisen perse aukeaa jo kättelyssä velvollisuuksiensa johdosta.
- seolijoskusse
Nuo on todella "menneen talven lumia", silloin oli kysyntää ja kasvua. Mitä nykyään on, ei mitään ja kaikki tuotteet tehdään jossain Kiinassa. Turha tuollaista on hehkuttaa, lapsille kerrottavat sadut ovat nykyisin uskottavampia.
- VUwXZLLw
Yrittäjällä on sama käytäntö kuin työntekijälläkin. Veroa maksetaan mikäli tuloja on.
Arvonlisävero on läpi virtaavaa rahaa. Myynnin arvonlisäveroista saa vähentää ostojen arvonlisäverot.
Verottaja hakee yritykset usein konkurssiin siksi että verovelkaa on helppo tehdä. Yrittäjä pyrkii maksamaan kaikki muut maksut ettei tule maksuhäiriömerkintöjä. Lopulta verottaja kyllästyy ja hakee saataviaan konkurssin kautta.
Suurin syy välttää yrityksen perustamista on putoaminen sosiaaliturvan ulkopuolelle.- kummallista-
on, mamut ei juuri tipu tai jos tippuu,niille on aina heti valmiina yhteiskunnan asentamat nostoraput tai -hissit uuteen loisyritys viritelmään. kantaväki poljetaan heti suohon jos ei onnistu maksamaan veroja ja maksuja kaikkialle.
näin suomi toimii.
- tolkkuahommaa
Liian säädeltyä kaikki tekeminen. Vaikka jokainen yritys teettääkin valmisteluvaiheessa ns. "autotallityötä".
- 55BNhojs
Suuri osa ongelmista tulee siitä kun yritetään kiertää veroja. Tuossa naapurissakin mies käy autokauppa omalla (vaimon) pihallaan ja veroja välttääkseen väärällä nimellä ettei vain verottaja huomaa.
- 897345345
Hyvä aloitus.
Ainakin yksi syy miksi pienen firman perustaminen Suomessa
on hyvin hankalaa on se että kaikki maksaa Suomessa niin prrrusti:
niin asuminen, ruoka, polttoaineet, sähköt yms.
Hyvällekkään idealle ei jää aikaa kypsyä, kehittyä, jalostua: kaikki haluaa
vain valmista rahaa.
Ja miksiköhän helv?
Eikö yhteiskunnan kannattaisi pikemminkin maksaa sellaiselle
joka perustaa yrityksen ja näin katoaa esim. työkkärin tilastoista?
Lainaa taas ei kannata ottaa, riski Suomessa on aivan liian suuri.
Ja varsinkin valtion "erityisrahoituslaitos" Finnvera, joka pienyrittäjiä
rahoitusansoihin houkuttelee: on viho viimeinen vaihtoehto.
Korot onkin kovia, sanovat lainoja yksipuolisesti irti ja lisäävät
kymmeniä tuhansia "kulusaatavia" muutamalla kirjeellä ja alkavat
putsata yrittäjää jo etukäteen kartoitettujen kuvioiden mukaan. - pröö
Osaksi syy on kultuurissa jossa arvostetaan kesätyön tekiöitä ja CV loton voittajia kaiken maailman mansikan poimioita, enemmän kuin ihmisiä jotka oikeasti vetävät hihat ylös ja kuukausi vuosi kaupalla tekevät töitä ja pohtivat miten saisi firman rahasammon pystyyn, ja kun ei tällasta arvosteta niin ei siihen sitten ole porukkaa, vaan arvostetaan kaiken maaiman tositev tähtiä, hillojen poimioita, iki-opiskelia-maistereita.
Nyt kannattaa olla ihminen joka ei mieti "lotto voittoja" joita voi voitaa CV-lotosta tai hae vertais ryhmiensä kunnioitusta jatkuvalla ulkomaan lomailulla ja höpöhöpö-tutkinoilla, vaan keskittää taitonsa ja aikansa oman "sammon" valmistukseen - keksiminen_ei_kannata
Saivatko Nokialla miljoonia euroja/markkoja ne ihmiset, jotka oikeasti tekivät ne tärkeimmät innovaatiot. Kyllä ne rahat taisivat mennä pomoille ja johtajille plus konsulteille, jotka keksivät ne johdon optiojärjestelmät.
- Missävika
Olen pohtinut että voisiko Suomessa syntyä Facbookin,snapchatin,Whatsupin kaltaisia rahasampoja ja olen varma että ei ikinä. Vain USA:ssa tämänkaltaiset Stev Jobsit sekä kumppanit voivat kukoistaa.
- HankkeitaOn
Syntyyhän niitä - eikä rahoituskaan tee tiukkaa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Joukkorahoitus - SuomiOnKommareiden
Se on laitonta. Toimintaa ei saa harjoittaa autotallissa. Se ei täytä työsuojelumääräyksiä. Autotalleissa ei saa myöskään pitää toimitiloja, ilman taloyhtiön lupaa tai omakotitalossa on tehtävä muutos tilan käyttötarkoitukseen. Lisäksi et saa harjoittaa toimintaa ilman lakisääteisiä vakuutuksia ja ilmoituksia viranomaisille. Jos siitä huolimatta olet niin tyhmä, että aloitat, niin sinut ja perheenjäsenesi katsotaan yrittäjiksi. Se muuttaa kaikki etuudet ja verotuksen. Esim päivätyösi voi muuttua lisätyöksi ja verotus nousee. Koko perheeltä menee kaikki sosiaaliset tuet poikki, mikäli epäonnistut, koska olet yrittäjä. Myös lapsilta menee esim. opintotuki ja mahdollinen laina poikki. Työttömyyskorvausta ei tule, koska työllistät itsesi, vaikka tuloja ei tulisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406