Yhteiskuntasopimus

AkanUkko

Yhteiskuntasopimus lisää työpaikkoja sanoo Sipilä, mutta ei uskalla antaa siitä takuita.

Olisi ollut yksinkertaista siirtää työnantajamaksuja työntekijöille vain niissä firmoissa, jotka luovat oikeasti uusia työpaikkoja, muilta perittäisiin nuo maksut vähän korotettuna. Näin olisi saatu porkkanaa toteutta tuo työllisyyslupaus.

Nyhän tilanne on se, että työnantaja saneeraa porukka pihalle enenemässä määrin ja käärii nuo työntekijöille siirretyt maksut omiin voittoihinsa. Niinhän tapahtui alvin muutoksen kohdalla. Työttömien määrä vain lisääntyi. Ja niin tulee lisääntymään nytkin.

Kaikki nykyhallituksen "ponnistelut" työllisyyden parantamiseksi on johtaneet työttömyyden lisääntymiseen. Työttömyyshän on todella lisääntynyt rajusti tämän hallituskauden aikana ja tulee lisääntymään edelleen.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EdesUnissa

      Minä en ymmärrä juuri mitään näistä hallituksen toimista Suomen parantamiseksi, ja uskon olevani aika hyväkin makrotaloustieteessä.
      Sekä SOTE uudistus että tämä yhteiskuntasopimus ovat aivan huuhaata, vaikka molemmissa on hyviäkin elementtejä.
      SOTE uudistuksen hyvä puoli on tehostaa terveydenhuoltoa. Sen huono puoli on että tehdään uusi himmeli päälle, joka vain sotkee uudistumisen mahdollisuuksia. SOTE muutokset avaavat nimenomaan yksityisille palveluntuottajille mahdollisuuden julkisessa terveydenhuollossa, ja se on ehdottomasti huono asia. Ne tulevat voittamaan muutoksessa koska ovat nopealiikkeisiä, mutta seurauksena tulee olemaan kustannustason nousu.
      YHTEISKUNTASOPIMUKSEN hyvä puoli oli leikata julkisen sektorin pitkiä lomia, jotta alat olisivat vertailukelpoisia. Sen sijaan siinä täysin jäi purkamatta virkamiesten työsuojat ja muut edut, vaikka yksityiseltä puolelta haettiin paikallista sopimista ja joustoja. Unohdettiin että Suomen heikkous on julkinen sektori, ei yksityinen. Kokonaisuutena yhteiskuntasopimuksen anti työttömyydestä kärsivälle Suomelle on mitätön. Se tuottavuusloikka josta puhutaan on minulle hämärän peitossa. Ei tuottavuutta saada siten että lasketaan palkkoja, vaan pitää keskittyä tuloihin. Minä puhuisin enemmänkin sisäisestä devalvaatiosta tässä yhteiskuntasopimuksen yhteydessä. Mutta devalvaation, myös sisäisen, hyöty kohdistuu vientiteollisuuteen.
      Se ei ole Suomen ongelma-ala, sillä Euron lasku on aiheuttanut jo ulkoisen devalvaation.
      YHTEISKUNTASOPIMUS on askel Thatcherismiä kohdin. Se luo levottoman yhteiskunnan joka kärsii kroonisesta valtion vaihtotaseen vajeesta. Sopimuksen suurin arvo on siinä että osoitetaan että kykenemme yhdessä sopimaan suunnasta ja toimenpiteistä. (Vaikkakin katson että suunta ei ole harkittu)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9266
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8120
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      163
      5945
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2428
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2142
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1781
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1725
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1525
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1502
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1406
    Aihe