Aiheen vierestä

esitetty.kysymys

Ei kuulu palstan aihepiiriin, mutta kysyn kuitenkin. Montako järkevää kommenttia löydätte seuraavasta keskustelusta:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001131358.html

Itse löysin ehkä 3-4, niissäkin melkoista asenteellisuutta. Tuollaistako on aikuisten ihmisten järkiperäinen keskustelu?

Mitä mieltä palstalaiset muuten ovat susista? Minun mielestäni sudet kuuluvat luontoon, jolkotellesaan lannoittavat marjamättäitä ulosteillaan.

18

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhgtrewer67890

      Raamatusta löytyy satoja hyviä asioita

      • ihan.samaa.mieltä

        No se on kyllä totta.



      • hgfdrewqwer5t

      • hgfdrewqwer5t kirjoitti:

        Mitä veliseni pelkäät, pelot ovat omassa päässäsi!

        Valitettavasti uskonharhaiset toteuttavat kalifaatissaan ihan samoja asioita kuin kristityt aikoinaan.
        http://www.evilbible.com

        Noitien polttaminen, inkvisitio ja pakkokäännytykset eivät ole abrahamilaisille uskonnoille ollenkaan vieraita.

        Nämä jumalan omat harhoissaan kuvittelevat olevansa jumalan kirveitä.

        Ehdottaisin kuitenkin kaikille uskonharhaisille suraavaa testiä.

        Me älyllisemmin ajattelevat ymmärrämme jumalan elävän vain ja ainoastaan kyseessä olevan jumalaan uskovan korvien välissä. Jos asia oikeasti on näin, ei sieltä korvien välistä voi tämä mielikuvitusjumala muuten vaikuttaa todelliseen maailmaan, kuin tuon asiqnomaisen uskovaisen toiminnan kautta.

        Jos nyt kaikki uskovaiset jättävät oman päänsisäisen jumalansa kehotuksista ja käskyistä huolimatta kommentoimatta tätä viestiä, en odota oikean olemattoman jumalan olevan kyvykäs vastaamaan minulle.


      • ihan.samaa.mieltä

        Vai onko sittenkään, ethän perustellut ainoatakaan niistä 100:sta!


    • Kuuluvat osaksi luontoa ylläpitämässä tasapainoa.

      • Hiippsteri

        Kummat olivat ensin täällä, sudet vai kdelliset?


      • arvelisin-vaan
        Hiippsteri kirjoitti:

        Kummat olivat ensin täällä, sudet vai kdelliset?

        Viimeisimmän jääkauden jälkeen varmaan aika tasatahtia molemmat, kummatkin riistan perässä. Sillkka oletus kyllä, ehkä agnolla tai jollain on ihan tutkimusviitettä asiaan. Hänen kirjahyllystään näkyy löytyvän yhtä jos toista mielenkiintoista.



    • Kuuluvat luontoon, mutta eivät pihapiireihin. Taajamien liepeiltä sudet pitäisi pyrkiä karkoittamaan. Kyllä Suomessa metsää riittää susillekin.

    • fda

      Varoittavia esimerkkejä näkee mitä tapahtuu kun kaikki pedot tapetaan, siinä on ihmisillekin huonot paikat edessä kun eivät pidä yllä luonnon herkkää tasapainoa.

    • PunahilkanIsoäiti

      Milloin susi viimeksi tappoi Suomessa lapsen? Noin 130 vuotta sitten, ja kyseessä saattoi hyvinkin olla raivotautinen yksilö.

      Milloin liikenne viimeksi tappoi Suomessa lapsen...

      • spällymälöö

        Ja moniko lapsi on 130 viime vuoden aikana joutunut jommankumman vanhempansa tappamaksi...


      • näinpä.tosiaan

        Juu niin, kuoleehan noita lapsia vaikka mihin. Olisi ihan vain kivaa vaihtelua tylsiin tilastoihin suden syömät.


    • epikuroseikirj

      Tankero-juttu.
      Maailman vaarallisin eläin lentää!
      http://eralehti.fi/retkeily/maailman-vaarallisin-elain

      Jostain luin, että myös punkki aiheuttaa suuria terveydellisiä ongelmia.
      Ja hyttystä ei ammuta tykillä. Aikoinaan oli hyvä aine vähentää hyttyskantaa DDT:lla mutta mutta hiton vaarallinen myrkky

      • dfsdfsdfsdfsdfsdfwr

        Joku aika sitten katsoin jonkun luontodokkarin, jossa väitettiin, että vaarallisin maanisäkäs, ehkä vaarallisin maaeläinkin, on norsu. Tappaa kuulemas noin 400 ihmistä vuodessa. Kakkosen taisi olla joku kissapeto, ei kuitenkaan tiikeri, jota pelätään ja kunnioitetaan Aasiassa kuten meillä sutta.

        Enpä silti ole naureskelemassa satakuntalaisten enkä pohjois-karjalaisten murheille ja peloille. Uhat ovat paikallisia. Norsueläimet tappavat liki vain Intiassa, vaikka toki kai afrikkalaiset elefantitkin voivat joskus villiintyneinä laumoina jyrätä bambumajakyliä, tai tekivät sitä silloin kun niitä vielä oli. Kissapedot taas tappavat ihmisiä pääosin muistaakseni Afrikassa, vaikka muuallakin kovasti pelätään ja yksittäisiä tapauksia sattuu. Malariasääskiä ei paljon Suomessa lentele, mutta sudet ovat kyllä tappaneet myös ihmisiä, reilussa 150 vuodessa 175 tuon mukaan:

        http://www.terveisetravintoketjunhuipulta.com/2013/04/susi-tappaa-ihmisia.html

        Tarinat eivät synny tyhjästä, ihmisen mielikuvitus on yllätävän köyhä. Se on hyvä muistaa niin Raamattua lukiessa kuin kertoessaan tarinaa Punahilkasta lapselleen iltasaduksi.


    • DRHouse

      Täytyy sanoa ettei ainakaan biologian ja varsinkin ravintoketjun tuntemus ole kovinkaan hyvällä tasolla noissa kommenteissa. Se akka mikä tuossakin keskustelussa oli mukana oli kyllä ihan naurettava. Tekisi mieli kysyä että pelkääkö hän lehmiä:

      Myös kotieläimet näyttävät olevan sutta vaarallisempia. Tilastokeskuksen mukaan vuosien 1998-2005 aikana lehmä surmasi kolme, hevonen kolme, sonni yhden ja pässi yhden ihmisen. Näiden lisäksi sattui useita vakavia vammautumisia. Nämä tapaukset eivät saa juurikaan palstatilaa julkisuudessa. (1)

      myös ne metsästäjät voisivat olla riiski:

      Entäpä sitten oma lajimme? Metsästäjät ampuvat Suomessa lähes joka vuosi yhden kollegansa hengiltä. Liikenteen uhriksi on viimeisen 50 vuoden aikana joutunut yli 20 000 ihmistä, ja loukkaantuneita on monin verroin enemmän. Auto onkin koulumatkoilla sutta moninkertaisesti suurempi uhkatekijä lasten turvallisuudelle.

      Viimeisen 50 vuoden aikana on maassamme myös tehty tuhansia tappoja ja murhia. Pelkästään vuonna 2005 menehtyi 203 ihmistä henkirikosten ja rattijuoppojen uhreina. (2)

      Lähteet: http://www.luontoliitto.fi/susiryhma/susitietoa/ihmisvahingot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2700
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1585
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1125
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe