Jos matalapalkka-alan

ostovoimaa leikataan, niin miten se työllistää?

Tänäinen yhteiskutasopimus takaa sen, että "kilpailukyky" katoaa veroparatiiseihin voittoina.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

matala palkka aloille on nytkin vakinaista työvöimaa saa etsiä koska verotus ja työ matkat ovat lähes samat kuin paremmissa tulo luokassa.

Äänestä

"Entinen pankkiiri ja nykyisin muun muassa Financial Timesin talouskolumnisti Frances Coppola kuvailee Suomen tilannetta tylyin sanoin tuoreessa blogissaan.

-Vain yksi asia estää Suomen taloutta romahtamasta, ja se on Euroopan keskuspankin EKP:n rahapolitiikka. Negatiiviset korot ja määrällinen elvytys ovat heikkoja toimia, mutta tyhjää parempia. Suomea on pidetty varakkaana ydinmaana, kun se tosiasiassa on kuin Etelä-Euroopan heikot maat. Ilman EKP:n tukea Suomi olisi vakavissa ongelmissa, Coppola kirjoittaa.

Hän syyttää kovin sanoin Suomen hallitusta täysin vääränlaisesta talouspolitiikasta.

-Suomen valtiontalous kääntyi kuuden prosentin ylijäämästä yhden vuoden aikana neljä prosenttia alijäämäiseksi. Tämän vuoksi Suomen nykyinen hallitus toteuttaa politiikkaa, jonka tavoitteena on alijäämän painaminen alle kolmeen prosenttiin. Taloudelle, jonka tuotantokapasiteetti on supistunut merkittävästi, tällainen hallituksen toiminta on katastrofaalista.

Coppola korostaa, että Suomi on ollut taantumassa lähes neljän vuoden ajan.

-Se tarvitsee elvyttävää politiikkaa, ei verenvuodatusta, hän neuvoo.

Coppola huomauttaa, että osa Suomen vaikeuksista on seurausta yhteisvaluutta eurosta. Rahaliittoon kuuluminen estää Suomea muun muasta devalvoimasta valuuttaansa."

http://www.uusisuomi.fi/raha/176448-hyytava-suomi-arvio-julki-hallituksen-toiminta-katastrofaalista#comments

Äänestä

Ei se työllistäkään mutta ei se ole tarkoituskaan. Et suinkaan typerys ole tällaista missään vaiheessa uskonut?
Kapitalistin on vaan helpompi saada työväki helpommin ikeeseensä kun valtakunta on kurjistunut ja rappiotilassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhteiskuntasopimus kirjoitti:

ostovoimaa leikataan, niin miten se työllistää?

Tänäinen yhteiskutasopimus takaa sen, että "kilpailukyky" katoaa veroparatiiseihin voittoina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu