naiselle, joka oli mukana siinä turvattomuus-illassa. Rohkea teko häneltä, sillä varmasti on vaikea puhua asiasta. Nainen oli illan parasta antia.
Sopeutumiseen otti kantaa, että millä ilmeellä muka muslimit tänne kotiutetaan. Sanoi että hänen raiskaajansa oli asunut kolme vuotta suomessa, eikä osannut lainkaan Suomea. Ei siis mitään sopeutumista.
Sopeutumiseen otti kantaa, että millä ilmeellä muka muslimit tänne kotiutetaan. Sanoi että hänen raiskaajansa oli asunut kolme vuotta suomessa, eikä osannut lainkaan Suomea. Ei siis mitään sopeutumista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Strongt var det av henne att dela med sig av sina svåra traumor.Jag undrar bara att hände den här våldtäkten "på gatan " eller i hemmiljö ?Hon levde visst sitt vardagsliv bland muslimer och utlänningar.Våldtäkt är alltid ett oerhört brott mot kvinnan,men om det sker inom familjen (också bland finländare )då räknas det ju inte som lika allvarligt som de här "buskvåldtäkterna " av invandrare.
Hänhän oli itsekin ulkomaalainen! Myös hänelle voi nostaa hattua siitä, miten hän on sopeutunut suomalaiseen yhteiskuntaan.
Nainenhan asuu muslimin kanssa ja on ollut vuosia Lähi-idässä. Suomessa hän asuu muslimiyhteisön keskellä miehensä vuoksi. Raiskaaja on ollut joku muu kuin hänen puolisonsa.
Ja raiskaajasta paljastui ettei hän osannut suomea vaikka oli asunut jo kolme vuotta täällä.
Juuri tämä kotoutumattomuus ja sitoutumattomuus on turvapaikanhakijoiden keskuudessa ongelma. On paljon nuoria miehiä, jotka ovat lähteneet pakkovärväystä pakoon. Heidän ajatuksensa on vain välttyä käymästä sotaa. Heillä ei ole halua eikä aikomustakaan kotoutua Suomeen.
Tämä taas aiheuttaa sen, etteivät he opi kieltä eikä heillä ole siten mahdollisuutta päästä töihin.
Mitä tekee nuori mies kun on vapaa-aikaa, mutta ei juurikaan rahaa käytössä? Eikä hän osaa valtaväestön kieltä, joten hän kokoontuu muiden pakolaisten kanssa julkisissa tiloissa ja kaduilla.
Siitä taas seuraa tyhmyyden tiivistymistä ja toinen toistaan tukiessa vääriä käsityksiä tuntemattomasta yhteiskunnasta. Naisten vapaa pukeutuminen voi aiheuttaa väärinkäsityksen länsimaalaisia pornovideoita nähneessä miehessä.
Kun kadulla kulkee ohitse mersua toisen perään, alkaa pakolaisessa tuntua että häntä sorretaan, joten hän alkaa ryöstämään ohikulkijoita.
Joten loppulauseena voisimme saattaa Lähi-itään rauhan. Vaikka väkisin, niin silloin voisimme palauttaa pakolaiset hyvällä omallatunnolla takaisin sinne rakentamaan uutta elämää.
Ydinpommilla.