selänteen kertomus herättää kysymyksiä

totuus_esiin

Teemu Selänteen twittertili esitti hurjan väitteen usean turvapaikanhakijan tekemästä lapsen raiskauksesta.
Blogissaan teemu painotti että hänellä ei ole turvapaikanhakijoita vastaan lähtökohtaisesti mitään. Kaikki turvapaikanhakijat eivät ole raiskaajia, mutta rikoksiin syyllistyneet pitäisi karkottaa suomesta.
Käyttämällä monikkoa 'raiskattu turvapaikanhakijoiden toimesta' (teemu ei ole halunnut korjata tai tarkentaa paljon kohua herättänyttä muotoilua), teemu halusi mitä ilmeisimmin kertoa että kyse on juurikin joukkoraiskauksesta. Teemu nimenomaan korosti blogissaan ettei halua syyllistää syyttömiä turvapaikanhakijoita (mitä termin ' turvapaikanhakijoiden toimesta' olisi ollut jos kyseessä oli yksittäinen tekijä) Myös viestinvaihdon aloittanut valavuori puhui nimenomaan joukkoraiskauksista.

Teemun tiedossa on myös tekijöiden asema, turvapaikanhakijoita. Ei maahanmuuttaneita, värillisiä ym, vaan nimenomaan turvapaikkaa hakevia henkilöitä. Turvapaikanhakijoita on suomessa kymmeniä eri kansallisuuksia, eniten irakista, venäjältä intiasta, mutta myös yhdysvalloista, kiinasta jne. Tekijöiden statuksen tunnistaminen tarkoittaa heidän henkilöllisyytensä olevan tiedossa.

Turvapaikanhakijoiden tekemää lapsen joukkoraiskausta ei kuitenkaan tunneta tapahtuneen suomessa. Selänteen vaatimukset suomesta karkottamiseksi ja rangaistusten koventamisesta suomessa viittavat kuitenkin suomessa tapahtuneeseen joukkoraiskaukseen. Samoin valavuoren ja selänteen yhtäaikainen aktivoituminen viittaa siihen että asia koskettaa heitä molempia, joka myös viittaa suomalaiseen tapahtumaan.

Asia on vakava. Media ei ole onnistunut, eikä edes halunnut, selvittää onko tekijät saaneet tuomion, vai liikkuuko vakavaa uhkaa aiheuttava joukko yhä vapaana suomessa.

Lapseen kohdistunut raiskaus, saatikka joukkoraiskaus, ei ole asianomistajarikos ja rikosilmoituksen voi (pitää?) tehdä asiasta tietävä ulkopuolinenkin.

44

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelon.ilmapiiri

      Selänteen tarina herättää epäilyksiä, epäluuloa, pelkoa, mikä lienee tarkoituskin?

      • oodinin.hybridisotilas

        Jos mitään raiskausta ei ole niin teemun tarinan tarkoitus oli kai vain lietsoa vihaa


    • öhömköhpöh

      Teemu käy moskovan kanssa khl neuvotteluita, ehkä osallistumalla hybridioperaatioon hän parantaa neuvotteluasemaansa, tietämättään tietenkin.

    • kukatekimitä

      Oinonen oli taannoin käsittänyt jonkun raiskausjutun väärin, sen onneksi poliisi selvitti ja alueen asukkaat pystyivät jatkamaan eloaan ilman pelkoa

    • Jotain-Salataan

      Onko toimittajilta ja poliisilta jäänyt kertomatta jokin lapsen joukkoraiskaukseen liittyvä tapahtuma, onko ministeriöstä tullut käsky medialle julkaisukiellosta sekä viranomaisten hiljaisena pysymisestä.
      .
      Teemun kirjoitukset herättävät tuntemuksia siitä, ettei kansa tiedä nyt ihan kaikkea.

      • i97fs

        Mikä vit*n "hurja "väite se on JOUKKORAIsKAUS,, olen kuullut sellaita tapahtuvan useassa maassa?????????????
        Mutta se on hurjaa,, jos sitä joku kuuluisampi USKALTAA moittia sitä,, kass kun suvakit pahoittaa siitä mielensä,, ja voivat jäädä ilman mustaa makkaraa,, ja se on heidän lenpiherkkua.Eikä se ole tapolan valmistamaa.


    • realismi

      ainahan on mahdollista että poliisi ei ole kertonut julkisuuteen tästä raiskauksesta?

      • iso_isä

        Kun epäselvää tiedottamista on nyt jatkunut jo viikkoja, olisi ensiarvoisen että asukkaat saisivat tietää liikkuuko alueella raiskauksiin taipuvainen joukko, joka on kiekkopiirien muttei virkavallan tiedossa.


    • yboybuoubub
      • klikkailija

        mielnkiintoista


    • Aisankannattaja-Teemu

      Neiti Selänteen kannattaisi vain miettiä kuka sitä Sirpaa panee isännän sijasta. Munattomuus kulkee perintönä Selänteillä.

    • poliisikosalailee

      Vau.. kenellekuuluu oikeus.

      Oikeuden tuomarille, käsittääkseni, olenko väärässä

      Peitteleekö asiaa POLIISI

      • konnat.kadulla

        oikeusko kuuluu selänteelle ja uhrille?


    • multikultti

      Mitä nuo ählysandniggerit täällä ylipäätään tekevät?? Ovat tulleet turvallisista maista loisimaan tänne. Ja jos elukat vielä joukkoraiskailevat niin karkotus aavikolle takaisin välittömästi.

      • ryssä.pommittaa

        niinpä, kas siinä pulma


    • suomen-mediako-kusee

      ihmeellistä että media vaikenee, jos verrataan siihen myllytykseen johon edustaja oinonen joutui vastaavassa tilanteessa. ei lankaan tasapuolista kohtelua medialta.

    • vajakin_kujanjuoksu

      Arabit ei kuulu suomeen, sanoi Selänne mitä tahansa.

    • uutistoimitus

      Enemmän kysymyksiä alkaa herättämään median vaikeneminen

      • onnee

        kuinka monta joukkoraiskausta on vaijettu suomessa!!


      • SSS-Matut
        onnee kirjoitti:

        kuinka monta joukkoraiskausta on vaijettu suomessa!!

        Niinpä, suklaanappisilmäiset sieluttomat saatananpalvojakarvaperskultamunat ovat valtamedian erityisessä suojeluksessa.
        Siksi kaikki totuudenpuhujat yritetään vaientaa ennen kevään ja kesän tapahtumia...


    • vieno.viveca.putin

      ASIAHAN ON TÄSMÄLLEEN NOIN

    • Mikäonpielessänne

      Uhri ei halua tulla mediaan sen päätöksen tekee juurikin hän eikä muut. Teemu saa tuumia asiaa vapaasti yleisellä tasolla juuri kuin tekikin. Mikä tässä on vaikeaa käsittää?

      • lastensuojeluasia

        Jos nyt tällainen uhri on olemassa, niin toivottavasti lastensuojelu ottaa perheeseen yhteyttä. Selvästikin vanhemmat ovat laiminlyöneet tehtävänsä lapsen huoltajina, kun eivät ole hakeneet joukkoraiskauksen uhriksi joutuneelle lapselleen apua. Ovatko vanhemmat vain ikävän julkisuuden pelossa jättäneet ilmoittamatta? Kyllähän tuollaisen joukkoraiskauksen jälkeen pitäisi lapselle järjestää henkistä apua sekä sukupuolitautitutkimukset. Psyykkisen selviämisen kannalta asiasta tietenkin olisi pitänyt ilmoittaa Teemun lisäksi myös poliisille, koska kyllä yleensä rikoksen uhrin toipumista edesauttaa syyllisten saattaminen edesvastuuseen.


      • suvakki.on.vajakki
        lastensuojeluasia kirjoitti:

        Jos nyt tällainen uhri on olemassa, niin toivottavasti lastensuojelu ottaa perheeseen yhteyttä. Selvästikin vanhemmat ovat laiminlyöneet tehtävänsä lapsen huoltajina, kun eivät ole hakeneet joukkoraiskauksen uhriksi joutuneelle lapselleen apua. Ovatko vanhemmat vain ikävän julkisuuden pelossa jättäneet ilmoittamatta? Kyllähän tuollaisen joukkoraiskauksen jälkeen pitäisi lapselle järjestää henkistä apua sekä sukupuolitautitutkimukset. Psyykkisen selviämisen kannalta asiasta tietenkin olisi pitänyt ilmoittaa Teemun lisäksi myös poliisille, koska kyllä yleensä rikoksen uhrin toipumista edesauttaa syyllisten saattaminen edesvastuuseen.

        EI sitä vitun apina sinulle kerrota onko tehty ilmoitus vai ei, tajuatko?


      • lastensuojeluasia

        Ei ole tehty, ja olen huolissani raiskatusta lapsesta


      • jzjzjxjxj
        lastensuojeluasia kirjoitti:

        Ei ole tehty, ja olen huolissani raiskatusta lapsesta

        Tapauksen ajankohtaa ei tiedetä. Juttu voi olla vaikka kuinka vanha.


    • EiMikäänUutinenkään

      Ei sun tartte muutako lukasta se mitä Englannissa tapahtui. Poliisi vaikeni. Raiskasivat porukalla lapsia/tyttöjä satoja...................

      • SSS-Matut

        Eihän nyt Suomessa sellasta...
        Kyllä Suomeen tulleet suklaanappisilmäiset sieluttomat saatananpalvojat ovat täysin erillaisia ja toisin rituaalein jumalaansa palvovia, vai mitä sukkivakit, hä..?


    • mv.m.v.m.v.v.v.v

      Väitetään tapahtuneen vakava rikos.

      Sen ei tiedetä olleen oikeuskäsittelyssä.

      OVATKO RAISKAAJAT SIIS VAPAANA!?

    • Kaikkpois

      Suurin osa on vapaalla.

    • turpaanjalujaa

      Kyllä suomalaisetkin raiskaa, mutta se on vaan ihan helvetin tosi asia että matu raiskaa myös. Todennäköisyys raiskaukseen on ainakin 13 kertainen. Mikä siinä on kun ei tosiasioita pystytä myöntämään, useiden tulijoiden kulttuuri on juurikin sitä hellan ja nyrkin välissä olemista.

    • rikollisetko_yhä_vapaana

      Toivottavasti selviää onko teko tapahtunut suomessa. Jos on, toivottavasti rikolliset saa tuomion.

    • ifTtTwi7

      Ei Vanhasen lautakasastakaan esitetty mitään todisteita ja täydestä meni.

      • sahuri-teuvvo

        Täydestä meni sekin vajaasärmä lauta


    • realismi

      todennäköisesti raiskaus on jo käsitelty mutta ei ole tuotu julkisuuteen suurin osa näistä salataan suomessa?

      • huimaa.jopa

        Trollifaktaa


    • rikollisetko_yhä_vapaana

      Jotain faktaa, että salataan?

    • asia.selvitettävä

      Trollien mielestä raiskajat saa olla vapaana.
      Hyvä että rikosilmoitus on nyt tehty.

    • partion.poju

      HYYSÄRIT TEKI RIKOSILMOITUKSEN RAISKAUKSESTA BYYÄÄÄÄH

    • jääkendoidiootti

      Valehtelija pääsee poliisikuulusteluun kertomaan "tietojaan" raiskauksesta. Ei taida vaan löytyä mitään...

      • poika-partijo

        Mutta miksi hyysärit teki rikosilmoituksen


    • dgjkopi

      Tod näk tuore tapaus koska vvuori ja selänne aktivoituivat vasta kun matu invaasio oli jatkunut jo kauan

      • 8.sähköisku

        No siis onhan toi teko voinut olla tehdä vuosia sittemmin. Mutta selänne saikin tietää vasta kun heti twitteriin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6075
    2. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1748
    3. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1646
    4. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1533
    5. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1426
    6. Ässät lähtivät eri teille

      Tämä on ilonpäivä 😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1140
    7. Oon mä susta mustasukkainen

      Mä tunnustan. Olen aina vähän jollain tapaa ollu susta mustis. Tottakai, koska rakastan sua. Mutta mustiskin vain terveellä tavoin. Ihan luonnollista
      Mustasukkaisuus
      150
      984
    8. Sohvi blörf

      Siellä se taas keekoilee kaupungilla ja kuvailee viattomia opiskelijoita instaansa. Kuvaa nyt vaan omaa tissivakoo ja bebaa jätä muut rauhaan ettei t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      831
    9. Jättäkää tuo Lumio nyt jo rauhaan!

      Mihinkään tuo avaus katosi? Säälittävää touhua kertakaikkiaan, harvoin tänne mitään kirjoittelen mutta tämä touhu alkaa mennä jo yli hilseen. Hävetkää
      Kauhava
      26
      742
    10. Rakas rakas rakas

      Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Oot kaikkeni sä ihana m
      Ikävä
      65
      664
    Aihe