Mitä aivot itseasiassa tekevät ?

VainVastaanotin

Jospa onkin niin että aivot ovat ikäänkuin vastaanotin tietoisuudelle eli 'minäkokemus' on itseasiassa suurta illuusiota ja harhaa. Kaikki mitä ihminen niinsanotusti keksii tuleekin tuolta jostakin aivojen ulkopuolelta elikkä kaikki tieto on jo olemassa ja sitä annetaan ihmisen käyttöön tarpeen mukaan jos annetaan.

Jumala on aivan kaikki, Jumala on energiaa mistä kaikki muodostuu ja jolla on tietoisuus ja sitä ihmiskunta saa kokea niin hyvässä kuin pahassa ! :)

8

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kaikki mitä ihminen niinsanotusti keksii tuleekin tuolta jostakin aivojen ulkopuolelta elikkä kaikki tieto on jo olemassa"
      Juuri näin ja lisäksi aivot eivät ota "ulkopuolelta" mitään vaan ne toimivat sinä samassa energiassa mitä kaikki on. No ehkä tämä on saivartelua?
      Silloin tällöin mahdollistuu että kokemus ja havainto osuu samalle "aaltopituudelle" totuuden kanssa jolloin syntyy oivallus, keksintö, reagointi. Seurauksena on mielenmuutos pois lukkiutuneesta uskomuksesta joka on vanha muistikuva tai pelko jostakin.
      Aivot ovat se "rauta" tietokonekielellä joka siirtää oivalluksen fyysiseksi toiminnaksi. Aivot ovat mielen työkalu mielen ja kehon välillä.

      • VainVastaanotin

        Hyvä tarkennus, eli aivomme 'surffaa' tietoisuuden loputtomassa eetterissä eikä ole mitenkään erillinen taikka irrallinen osa tietoisuutta :)

        Niimpä, eli voisiko sanoa että ihminen on kuin onkin aineettoman Jumalan 'kuva' ?

        Kaikki uskonnot vievät enemmän taikka vähemmän sivuraiteille siitä mitä ihminen todellisuudessa on, ihminen on unohtanut alkuperänsä jos on sitä oikein koskaan todella tajunnutkaan ja niimpä ego tämä aivojen luoma harha minuudesta aivan kuin ihminen olisi erillinen ja irrallinen kokija ohjaa ihmisen tekemisiä tällä telluksella sanelee ihmiselle mihinkä se kykenee ja mitä se haluaa, egon pitäisi olla renki eikä isäntä tietoisuudelle, ehkä ihminen joskus vielä herää tästä unesta, mutta näin tämä elämänpeli pitää ilmeisestikkin mennä koska se näin menee. :)


      • jepaveif
        VainVastaanotin kirjoitti:

        Hyvä tarkennus, eli aivomme 'surffaa' tietoisuuden loputtomassa eetterissä eikä ole mitenkään erillinen taikka irrallinen osa tietoisuutta :)

        Niimpä, eli voisiko sanoa että ihminen on kuin onkin aineettoman Jumalan 'kuva' ?

        Kaikki uskonnot vievät enemmän taikka vähemmän sivuraiteille siitä mitä ihminen todellisuudessa on, ihminen on unohtanut alkuperänsä jos on sitä oikein koskaan todella tajunnutkaan ja niimpä ego tämä aivojen luoma harha minuudesta aivan kuin ihminen olisi erillinen ja irrallinen kokija ohjaa ihmisen tekemisiä tällä telluksella sanelee ihmiselle mihinkä se kykenee ja mitä se haluaa, egon pitäisi olla renki eikä isäntä tietoisuudelle, ehkä ihminen joskus vielä herää tästä unesta, mutta näin tämä elämänpeli pitää ilmeisestikkin mennä koska se näin menee. :)

        Uskoisin että uskontojen alkuperäinen tarkoitus on ollut tuoda henkistä kasvua ihmisille juuri tietoisuuteen pyrkimistä kohti mutta ihmiset ovat ottaneet ne väärään käyttöön. Nyt he sotivat keskenään kenen uskonto on paras ja lopettavat kasvun koska haluavat vain kelvata jumalalle joka on taivaassa.

        Ihmisten kehitys tietoisuuteen (mitä se lopulta tarkoittaakaan..taitaa selvitä vasta tuhansien vuosien kuluttua) tuo sen mitä kaikkea ihmiset "saa" eli jos nykyistä maailmaa katsoo niin ihmiset eivät tarvi muuta kuin materiaa mikä nyt vallitsee pääasiallisena huolena ihmisten elämässä.

        Ihmisten kehittyminen menee vaiheittain ja asteittain eikä siihen isommassa mittakaavassa voi vaikuttaa..toki itseensä voi mutta se että maailmasta katoaisi uskonnot yhtäkkiä ei tapahdu..tuhansien vuosien mittakaavassa varmasti näin käy. Tämän takia ihmiset elävät sitä aikaa mikä vallitsee kuten nyt uskonnot ja materialinen maailma.


      • Jumaluudesta puhuttaessa pitäisi joka hetki muistaa että silloin käsitellään "aineetonta"

        Leikilisesti totta on että isommassa mittakaavassa voin siihen vaikuttaa kun muutan mieleni maailmasta. Koko maailma muuttuu kun muutan mieleni..... Vai eikö ole totta että tämänhetkinen näkemyksemme on se miten on OPETETTU näkemään. Onko opettajilla ollut totuudenmukainen viisaus? Olenko sen oikein ymmärtänyt nyt ja aina.

        Hirmuinen meteli on jopa siitä mikä on hyvinvointiyhteiskunta. Isommista kysymyksistä puhumattakaan??


    • sisältäohjelma

      Kommunistit kokeili vastaanotinta, huonosti toimi.

    • työtön0
      • gotenh

        Kivat höpinät. Mieleen tuli Lisztin Liebestraum no 3 As-duuri. Tuo biisi kuvaa minusta ihmisen matkaa materialismista kohti tietoisuuden mutkattoman iloista valtakuntaa, missä kehoja ei tarvita :)
        Tuli semmoinen ajatus, että ehkä Liszt ajatteli tuota kappaletta säveltäessään myös jumaluutta? Kova noste on tällä kappaleella.


    • eläimenaivot

      Eläin tuntee yhtälailla kuin sinäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe