Jospa onkin niin että aivot ovat ikäänkuin vastaanotin tietoisuudelle eli 'minäkokemus' on itseasiassa suurta illuusiota ja harhaa. Kaikki mitä ihminen niinsanotusti keksii tuleekin tuolta jostakin aivojen ulkopuolelta elikkä kaikki tieto on jo olemassa ja sitä annetaan ihmisen käyttöön tarpeen mukaan jos annetaan.
Jumala on aivan kaikki, Jumala on energiaa mistä kaikki muodostuu ja jolla on tietoisuus ja sitä ihmiskunta saa kokea niin hyvässä kuin pahassa ! :)
Mitä aivot itseasiassa tekevät ?
8
126
Vastaukset
"Kaikki mitä ihminen niinsanotusti keksii tuleekin tuolta jostakin aivojen ulkopuolelta elikkä kaikki tieto on jo olemassa"
Juuri näin ja lisäksi aivot eivät ota "ulkopuolelta" mitään vaan ne toimivat sinä samassa energiassa mitä kaikki on. No ehkä tämä on saivartelua?
Silloin tällöin mahdollistuu että kokemus ja havainto osuu samalle "aaltopituudelle" totuuden kanssa jolloin syntyy oivallus, keksintö, reagointi. Seurauksena on mielenmuutos pois lukkiutuneesta uskomuksesta joka on vanha muistikuva tai pelko jostakin.
Aivot ovat se "rauta" tietokonekielellä joka siirtää oivalluksen fyysiseksi toiminnaksi. Aivot ovat mielen työkalu mielen ja kehon välillä.- VainVastaanotin
Hyvä tarkennus, eli aivomme 'surffaa' tietoisuuden loputtomassa eetterissä eikä ole mitenkään erillinen taikka irrallinen osa tietoisuutta :)
Niimpä, eli voisiko sanoa että ihminen on kuin onkin aineettoman Jumalan 'kuva' ?
Kaikki uskonnot vievät enemmän taikka vähemmän sivuraiteille siitä mitä ihminen todellisuudessa on, ihminen on unohtanut alkuperänsä jos on sitä oikein koskaan todella tajunnutkaan ja niimpä ego tämä aivojen luoma harha minuudesta aivan kuin ihminen olisi erillinen ja irrallinen kokija ohjaa ihmisen tekemisiä tällä telluksella sanelee ihmiselle mihinkä se kykenee ja mitä se haluaa, egon pitäisi olla renki eikä isäntä tietoisuudelle, ehkä ihminen joskus vielä herää tästä unesta, mutta näin tämä elämänpeli pitää ilmeisestikkin mennä koska se näin menee. :) - jepaveif
VainVastaanotin kirjoitti:
Hyvä tarkennus, eli aivomme 'surffaa' tietoisuuden loputtomassa eetterissä eikä ole mitenkään erillinen taikka irrallinen osa tietoisuutta :)
Niimpä, eli voisiko sanoa että ihminen on kuin onkin aineettoman Jumalan 'kuva' ?
Kaikki uskonnot vievät enemmän taikka vähemmän sivuraiteille siitä mitä ihminen todellisuudessa on, ihminen on unohtanut alkuperänsä jos on sitä oikein koskaan todella tajunnutkaan ja niimpä ego tämä aivojen luoma harha minuudesta aivan kuin ihminen olisi erillinen ja irrallinen kokija ohjaa ihmisen tekemisiä tällä telluksella sanelee ihmiselle mihinkä se kykenee ja mitä se haluaa, egon pitäisi olla renki eikä isäntä tietoisuudelle, ehkä ihminen joskus vielä herää tästä unesta, mutta näin tämä elämänpeli pitää ilmeisestikkin mennä koska se näin menee. :)Uskoisin että uskontojen alkuperäinen tarkoitus on ollut tuoda henkistä kasvua ihmisille juuri tietoisuuteen pyrkimistä kohti mutta ihmiset ovat ottaneet ne väärään käyttöön. Nyt he sotivat keskenään kenen uskonto on paras ja lopettavat kasvun koska haluavat vain kelvata jumalalle joka on taivaassa.
Ihmisten kehitys tietoisuuteen (mitä se lopulta tarkoittaakaan..taitaa selvitä vasta tuhansien vuosien kuluttua) tuo sen mitä kaikkea ihmiset "saa" eli jos nykyistä maailmaa katsoo niin ihmiset eivät tarvi muuta kuin materiaa mikä nyt vallitsee pääasiallisena huolena ihmisten elämässä.
Ihmisten kehittyminen menee vaiheittain ja asteittain eikä siihen isommassa mittakaavassa voi vaikuttaa..toki itseensä voi mutta se että maailmasta katoaisi uskonnot yhtäkkiä ei tapahdu..tuhansien vuosien mittakaavassa varmasti näin käy. Tämän takia ihmiset elävät sitä aikaa mikä vallitsee kuten nyt uskonnot ja materialinen maailma. Jumaluudesta puhuttaessa pitäisi joka hetki muistaa että silloin käsitellään "aineetonta"
Leikilisesti totta on että isommassa mittakaavassa voin siihen vaikuttaa kun muutan mieleni maailmasta. Koko maailma muuttuu kun muutan mieleni..... Vai eikö ole totta että tämänhetkinen näkemyksemme on se miten on OPETETTU näkemään. Onko opettajilla ollut totuudenmukainen viisaus? Olenko sen oikein ymmärtänyt nyt ja aina.
Hirmuinen meteli on jopa siitä mikä on hyvinvointiyhteiskunta. Isommista kysymyksistä puhumattakaan??
- sisältäohjelma
Kommunistit kokeili vastaanotinta, huonosti toimi.
- työtön0
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14173319/jumalani-ilmoitus-selvennys--
höpinää aiheesta :)- gotenh
Kivat höpinät. Mieleen tuli Lisztin Liebestraum no 3 As-duuri. Tuo biisi kuvaa minusta ihmisen matkaa materialismista kohti tietoisuuden mutkattoman iloista valtakuntaa, missä kehoja ei tarvita :)
Tuli semmoinen ajatus, että ehkä Liszt ajatteli tuota kappaletta säveltäessään myös jumaluutta? Kova noste on tällä kappaleella.
- eläimenaivot
Eläin tuntee yhtälailla kuin sinäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst234882- 2144368
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1473837Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1413308Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58361828Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.571668Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191668Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251415Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271368Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1271238