Onhan se niin ihmiset, että elävää uskoa ei voi toiselle antaa, eikä itse itselleen ottaa.
Se on Jumala, joka voi sen armon ihmiselle antaa.
Se että tutkii raamattua päivin ja öin, ei varmasti ole tae siihen, että saa elävän uskon. Sillä todistaahan raamattu sen, kuinka fariseukset ja kirjan oppineet tunsivat kyllä kirjoitukset.
Mutta pelastus ei ole teoissa. Ei siinä kuinka ahkerasti olet tutkinut raamattua, eikä siinä kuinka olet jakanut evankeliumia, eikä missään mitä ihminen voi tehdä!!
Vaan se on ainoastaan siinä, että kun sinä saat armon että sinä tunnet sinun syntisyytesi, ja sinulle saarnataan synnit anteeksi jeesuksen nimessä ja veressä!!
Mutta siihen tarvitaan, että Jumala antaa sinulle sen armon, että sinä jaksat uskoa sinun syntisi anteeksi, niin huonona ja syntisenä kuin sinä olet!!
Sinä et voi saada syntejäsi anteeksi yksinäisyydessä tai suoraan jumalalta. Mutta siihen tarvitaan seurakunta, jolla on taivaan valtakunnan avaimet. Seurakunta jonka jäsenet saarnaavat sen ihanan armoevankeliumin sinulle henkilökohtaisesti!
Sellainen seurakunta löytyy vielläkin tämän maan päältä, jossa näin toimitaan!
Sen seurakunnan seuroissa, eivät ole niin suuressa roolissa musiikki ja se kaikki lihallinen huvitus, mitä niin moni muu seurakunta tarjoaa.
Tässä kalliissa seurakunnassa on ovi auki kaikille ihmisille tämän maan päällä! Ja erityisesti niille, etsiville ja syntinsä tunteville, tai epäileville ihmisille!!
Tästä voit tutustua siihen sanaan jota siellä saarnataan.
https://youtu.be/ywBkJZ_ZyHQ
https://youtu.be/KzfZq7E6_dg
Tämä seurakunta on Esikoislestadiolainen seurakunta!
Mutta se on niin, ettei tuo lestadiolais nimi mitään merkkaa, mutta se oppi joka siellä on. Se on se oikea kristuksen oppi ja elävä jumalan sana!
Tervetuloa rakkaat kanssa ihmiset, mukaan taivaan tielle, puhtaan jumalan sana ääreen!
Elävä usko ja puhdas oppi!
19
174
Vastaukset
- Näinpäs
Kiitos. Aion tutustua.
On meno täällä muuttunut viime vuosikymmenen aikana. Eikä täältä enään saa sitä rauhaa sydämelle, jonka takia uskoa tarvitsee.- MinäSyntinen
Samaa mieltä. Näin minäkin olen tuntenut jo jonkin aikaa. Ehkä jostain löytyy viellä, jotain aidompaa. Joku paikka, jossa ihmissielusta tahdotaan edelleen pitää huolta!
Eikä vain lihan huvitusta ja teatteria. - Jumalan.Sana.on.Totuus
MinäSyntinen kirjoitti:
Samaa mieltä. Näin minäkin olen tuntenut jo jonkin aikaa. Ehkä jostain löytyy viellä, jotain aidompaa. Joku paikka, jossa ihmissielusta tahdotaan edelleen pitää huolta!
Eikä vain lihan huvitusta ja teatteria.Vastailetko itsellesi Kaidantienkulkija?
Kuulostaa nyt niin mainospuheilta että...
"Sinä et voi saada syntejäsi anteeksi yksinäisyydessä tai suoraan jumalalta. Mutta siihen tarvitaan seurakunta, jolla on taivaan valtakunnan avaimet. Seurakunta jonka jäsenet saarnaavat sen ihanan armoevankeliumin sinulle henkilökohtaisesti!"
Tämä itse on jo niin Raamatun sanan vastaista opetusta, että toivon sydämestäni, ettei kukaan eksy näihin teidän omiin juttuihinne.
Jumala ei ole kaukana kenestäkään ja jokainen, joka Hänet tahtoo koko sydämestään löytää, varmasti silloin myös löytää.
Sillä niin on Jumala luvannut.
Jokainen, joka avuksi huutaa Herraa koko sydämestään pelastuu. Ei tarvitse kuolevaa lähteä ajamaan esikoislestadiolaisten luokse ja se on sata varma. - EiMainitaEi
Jumalan.Sana.on.Totuus kirjoitti:
Vastailetko itsellesi Kaidantienkulkija?
Kuulostaa nyt niin mainospuheilta että...
"Sinä et voi saada syntejäsi anteeksi yksinäisyydessä tai suoraan jumalalta. Mutta siihen tarvitaan seurakunta, jolla on taivaan valtakunnan avaimet. Seurakunta jonka jäsenet saarnaavat sen ihanan armoevankeliumin sinulle henkilökohtaisesti!"
Tämä itse on jo niin Raamatun sanan vastaista opetusta, että toivon sydämestäni, ettei kukaan eksy näihin teidän omiin juttuihinne.
Jumala ei ole kaukana kenestäkään ja jokainen, joka Hänet tahtoo koko sydämestään löytää, varmasti silloin myös löytää.
Sillä niin on Jumala luvannut.
Jokainen, joka avuksi huutaa Herraa koko sydämestään pelastuu. Ei tarvitse kuolevaa lähteä ajamaan esikoislestadiolaisten luokse ja se on sata varma.Esikoislestadiolaisten luona ei ole pelastus. Pelastus on Herran luona. Hänen luonaan on aneeksiantamus ja runsas lunastus. Näin olen Raamatustani lukenut. Mutta esikoislestadiolaisia siellä ei mainita.
- VäsynytTielle
Näinpä... Taitaa ''kaidantienkulkija'' kirjoittaa asiaa..
- Näinpäs
Jaa-a
- Voisiko.olla
Pelastus on teoissa, jotka Jumala lapsissaan vaikuttaa. Elävän uskon voi nähdä vain teoista, ei sanoista.
Elävässä uskossa oleva ei välttämättä tunne kovin hyvin kirjoituksia ja niiden erilaisia tulkintoja, mutta elää todeksi rakkauden käskyn.- Voisiko.olla
Lestadiolaisuudessa on paljon sellaista, mikä on elävää uskoa vastaan. Yksi ikävä harhaoppi on se, että tarvitaan pappi julistamaan synnit anteeksi: muuten niitä ei voi saada anteeksi lestadiolaisen opin mukaan.
Jumala voi antaa syntejä anteeksi siellä, missä katuva ihminen kääntyy hänen puoleensa ja uskoo hänen poikansa Jeesuksen kristuksen vereen ja ylösnousemukseen kuolleista.
Synnit voi saada anteeksi, vaikka ihminen olisi ihan yksin eikä ketään muuta ihmistä olisi lähimaillakaan; ei uskovaisia eikä ketään muuta kuin se Jumalan tykö pahuudestaan pois kääntyvä sielu.
Jumala ei ole rajannut syntien anteeksiantamista niin, että vain ihmisten käsien ja suun julistuksen kautta voidaan ne anteeksi saada.
Aivan hirveä harhaoppi tuo lestadiolainen oppi! Eikä vain syntien anteeksisaamisessa ole erehdytty vaan myös kasteessa ja sakramenttiopissa yleensäkin ja siinä, että kuulutaan luterilaiseen kirkkoon, joka on sen omankin opin mukaan tämä "maailma", ei "Jumalan seurakunta". - Annasyntinianteeksi
"Ei ole tässä rippi-isää kelle syntini tunnustan.
Oi Herra voimia lisää että sanoa mä uskallan,
Herra vähän voimia lisää että sanoa mä uskallan.
Anna syntini anteeksi Jeesus, kerro Isälle terveiset
olen tullut jo rajalle Jeesus. Kuulen sanasi viimeiset:
Tule sellaisena kuin olet, kaikki entinen mennyt on.
Anteeksannon saanut olet uteen aamuun ovi auki on.
Ja merellä taukosi tuuli. Veneen allan niin hiljaista on.
Yön taistelut taivas kuuli, nyt hiljaista, hiljaista on."
https://www.youtube.com/watch?v=AvePd8qEsS0 - Kaidantienkulkija
1)
"Pelastus on teoissa, jotka Jumala lapsissaan vaikuttaa. Elävän uskon voi nähdä vain teoista, ei sanoista."
--------------------------------------------------------------------------------------------
Tämä ei pidä paikkaansa.
On ainoastaan yksi lain täyttäjä, Herra Jeesus Kristus!
Pelastus on siinä että Jeesus maksoi, syntivelkani ristin puulla vuonna 33 Golgatan mäellä! Hyvät teot Tulevat uskon hedelmänä, kun ihmisellä on asuvainen pyhähenki sydämmellään.
2)
"Lestadiolaisuudessa on paljon sellaista, mikä on elävää uskoa vastaan. Yksi ikävä harhaoppi on se, että tarvitaan pappi julistamaan synnit anteeksi: muuten niitä ei voi saada anteeksi lestadiolaisen opin mukaan."
----------------------------------------------------------------------------------------------
Ei pidä paikkaansa!
Me lestadiolaisuudessa saamme uskoa itsemme armosta autuaiksi. Niin huonoina ja syntisinä kuin olemme. Jeesus maksoi meidän synti velkamme. Meidän velkakirjamme päälle on vedetty se verinen risti, niin että ne on myös taivaassa anteeksi annettu.
Mutta kääntymättömälle tulee saarnata lakia parannukseksi, että tuo raukka heräisi ja tulisi tuntemaan syntisyytensä. ilman synnin tuntoa ei ole tarvetta vapahtajan sovitustyölle!
Paavalikin puhuu siitä murheesta joka on jumalan mielen mukainen!
3)
"Jumala voi antaa syntejä anteeksi siellä, missä katuva ihminen kääntyy hänen puoleensa ja uskoo hänen poikansa Jeesuksen kristuksen vereen ja ylösnousemukseen kuolleista.
Synnit voi saada anteeksi, vaikka ihminen olisi ihan yksin eikä ketään muuta ihmistä olisi lähimaillakaan; ei uskovaisia eikä ketään muuta kuin se Jumalan tykö pahuudestaan pois kääntyvä sielu.
Jumala ei ole rajannut syntien anteeksiantamista niin, että vain ihmisten käsien ja suun julistuksen kautta voidaan ne anteeksi saada. "
--------------------------------------------------------------------------------------------
Tuo on väärää oppia, jolla lohdutetaan ihmisiä väärällä lohdutuksella!
Jeesus antoi nuo taivaanvaltakunnan avaimet omalle seurakunnalleen ennen taivaaseen astumistaan.
Joh. 20:22-23
22 Ja kuin hän nämät sanonut oli, puhalsi hän heidän päällensä ja sanoi heille: ottakaat Pyhä Henki:
23. Joille te synnit anteeksi annatte, niille ne anteeksi annetaan, ja joille te ne pidätte, niille ne ovat pidetyt.
Näin ollen jeesus ei anna sijaa, että joku saisi häneltä suoraan synnin päästön! vaan hänen seuraajansa joilla on asuvainen pyhähenki!
4)
"Aivan hirveä harhaoppi tuo lestadiolainen oppi! Eikä vain syntien anteeksisaamisessa ole erehdytty vaan myös kasteessa ja sakramenttiopissa yleensäkin ja siinä, että kuulutaan luterilaiseen kirkkoon, joka on sen omankin opin mukaan tämä "maailma", ei "Jumalan seurakunta"."
---------------------------------------------------------------------------------------------
Lestadiolaisuus on HERÄTYSLIIKE juuri siksi, koska kirkon oppi on kuollut!
Lisäksi kaste ja ehtoollinen on otettu omiinkäsiin jo monissa paikoissa, koska kirkko jakaa sen väärin.
5)
Mutta se on niin, ettei tuo lestadiolais nimi mitään merkkaa, mutta se oppi joka siellä on on se sama oppi joka on alkukristillisyydestä asti ollut! Se on se oikea kristuksen oppi ja elävä jumalan sana!
"Niin kuin oli näillä itämaan tietäjillä, se etsivä ja herännyt ihmissielu, sekin on evankeliumiin kirjoitettu, että he löysivät Marian, Joosefin ja Jeesus-lapsen. Sanoo että se oli siinä järjestyksessä.
Siis sinä etsivä ihminen, sinun täytyy ensiksi löytää Kristuksen kirkko ja seurakunta, ja sit tulee ne oikeat kirkkopalvelijat, ne uskolliset työntekijät, julistavat evankeliumia vastasyntyneestä Jeesus-lapsesta ja silloin sinä löydät Kristuksen, kun olet seurannut sitä tähteä ja löytänyt sen seurakunnan tänäkin päivänä joka vieläkin on tämän maan päällä.
Se on sellainen seurakunta jota helvetin portit eivät voi voittaa, mutta sinun täytyy löytää se ensin. Ja että on oikea seurakunta oppi ja käsitys.
Tämä Jeesus-lapsi, se on Maria jolla oli Jeesus-lapsi, ja Josef julistaa siitä. Siksi sinun täytyy ensiksi löytää seurakunta löytääksesi Kristuksen joka tulee sinun vapahtajaksi ja sovittajaksi.
Ja tämän seurakunnan ulkopuolella, Marian ulkopuolella, siellä ei ole yhtään totuutta. " - Voisiko.olla
Kaidantienkulkija kirjoitti:
1)
"Pelastus on teoissa, jotka Jumala lapsissaan vaikuttaa. Elävän uskon voi nähdä vain teoista, ei sanoista."
--------------------------------------------------------------------------------------------
Tämä ei pidä paikkaansa.
On ainoastaan yksi lain täyttäjä, Herra Jeesus Kristus!
Pelastus on siinä että Jeesus maksoi, syntivelkani ristin puulla vuonna 33 Golgatan mäellä! Hyvät teot Tulevat uskon hedelmänä, kun ihmisellä on asuvainen pyhähenki sydämmellään.
2)
"Lestadiolaisuudessa on paljon sellaista, mikä on elävää uskoa vastaan. Yksi ikävä harhaoppi on se, että tarvitaan pappi julistamaan synnit anteeksi: muuten niitä ei voi saada anteeksi lestadiolaisen opin mukaan."
----------------------------------------------------------------------------------------------
Ei pidä paikkaansa!
Me lestadiolaisuudessa saamme uskoa itsemme armosta autuaiksi. Niin huonoina ja syntisinä kuin olemme. Jeesus maksoi meidän synti velkamme. Meidän velkakirjamme päälle on vedetty se verinen risti, niin että ne on myös taivaassa anteeksi annettu.
Mutta kääntymättömälle tulee saarnata lakia parannukseksi, että tuo raukka heräisi ja tulisi tuntemaan syntisyytensä. ilman synnin tuntoa ei ole tarvetta vapahtajan sovitustyölle!
Paavalikin puhuu siitä murheesta joka on jumalan mielen mukainen!
3)
"Jumala voi antaa syntejä anteeksi siellä, missä katuva ihminen kääntyy hänen puoleensa ja uskoo hänen poikansa Jeesuksen kristuksen vereen ja ylösnousemukseen kuolleista.
Synnit voi saada anteeksi, vaikka ihminen olisi ihan yksin eikä ketään muuta ihmistä olisi lähimaillakaan; ei uskovaisia eikä ketään muuta kuin se Jumalan tykö pahuudestaan pois kääntyvä sielu.
Jumala ei ole rajannut syntien anteeksiantamista niin, että vain ihmisten käsien ja suun julistuksen kautta voidaan ne anteeksi saada. "
--------------------------------------------------------------------------------------------
Tuo on väärää oppia, jolla lohdutetaan ihmisiä väärällä lohdutuksella!
Jeesus antoi nuo taivaanvaltakunnan avaimet omalle seurakunnalleen ennen taivaaseen astumistaan.
Joh. 20:22-23
22 Ja kuin hän nämät sanonut oli, puhalsi hän heidän päällensä ja sanoi heille: ottakaat Pyhä Henki:
23. Joille te synnit anteeksi annatte, niille ne anteeksi annetaan, ja joille te ne pidätte, niille ne ovat pidetyt.
Näin ollen jeesus ei anna sijaa, että joku saisi häneltä suoraan synnin päästön! vaan hänen seuraajansa joilla on asuvainen pyhähenki!
4)
"Aivan hirveä harhaoppi tuo lestadiolainen oppi! Eikä vain syntien anteeksisaamisessa ole erehdytty vaan myös kasteessa ja sakramenttiopissa yleensäkin ja siinä, että kuulutaan luterilaiseen kirkkoon, joka on sen omankin opin mukaan tämä "maailma", ei "Jumalan seurakunta"."
---------------------------------------------------------------------------------------------
Lestadiolaisuus on HERÄTYSLIIKE juuri siksi, koska kirkon oppi on kuollut!
Lisäksi kaste ja ehtoollinen on otettu omiinkäsiin jo monissa paikoissa, koska kirkko jakaa sen väärin.
5)
Mutta se on niin, ettei tuo lestadiolais nimi mitään merkkaa, mutta se oppi joka siellä on on se sama oppi joka on alkukristillisyydestä asti ollut! Se on se oikea kristuksen oppi ja elävä jumalan sana!
"Niin kuin oli näillä itämaan tietäjillä, se etsivä ja herännyt ihmissielu, sekin on evankeliumiin kirjoitettu, että he löysivät Marian, Joosefin ja Jeesus-lapsen. Sanoo että se oli siinä järjestyksessä.
Siis sinä etsivä ihminen, sinun täytyy ensiksi löytää Kristuksen kirkko ja seurakunta, ja sit tulee ne oikeat kirkkopalvelijat, ne uskolliset työntekijät, julistavat evankeliumia vastasyntyneestä Jeesus-lapsesta ja silloin sinä löydät Kristuksen, kun olet seurannut sitä tähteä ja löytänyt sen seurakunnan tänäkin päivänä joka vieläkin on tämän maan päällä.
Se on sellainen seurakunta jota helvetin portit eivät voi voittaa, mutta sinun täytyy löytää se ensin. Ja että on oikea seurakunta oppi ja käsitys.
Tämä Jeesus-lapsi, se on Maria jolla oli Jeesus-lapsi, ja Josef julistaa siitä. Siksi sinun täytyy ensiksi löytää seurakunta löytääksesi Kristuksen joka tulee sinun vapahtajaksi ja sovittajaksi.
Ja tämän seurakunnan ulkopuolella, Marian ulkopuolella, siellä ei ole yhtään totuutta. "Sinä todistat lestadiolaisesta liikkeestä, et Jumalan pojasta Jeesuksesta kristuksesta.
Lestadiolaisuus on vain yksi harhaoppinen uskonliike muiden joukossa, joka on sulkenut pelastuksen ulkopuolelle kaikki liikkeensä ulkopuoliset henkilöt.
Lestadiolaisuus on lahko.
Lestadiolaisuus on katolinen lahko, sillä katolinen kirkko rajoitti ensimmäisenä kristuksen ruumiin ulkopuolelle ne, jotka eivät alistuneet kirkon oppeihin ja valtaan.
Lestadiolainen liike on katolisen kirkon tytär katolisine oppeineen: sakramentit, kolmiyhteinen jumala, valta antaa syntejä anteeksi yksin omassa kirkossa, jne. - KaidanTienKulkija
Voisiko.olla kirjoitti:
Sinä todistat lestadiolaisesta liikkeestä, et Jumalan pojasta Jeesuksesta kristuksesta.
Lestadiolaisuus on vain yksi harhaoppinen uskonliike muiden joukossa, joka on sulkenut pelastuksen ulkopuolelle kaikki liikkeensä ulkopuoliset henkilöt.
Lestadiolaisuus on lahko.
Lestadiolaisuus on katolinen lahko, sillä katolinen kirkko rajoitti ensimmäisenä kristuksen ruumiin ulkopuolelle ne, jotka eivät alistuneet kirkon oppeihin ja valtaan.
Lestadiolainen liike on katolisen kirkon tytär katolisine oppeineen: sakramentit, kolmiyhteinen jumala, valta antaa syntejä anteeksi yksin omassa kirkossa, jne.Lestadiolaisuudella ei ole mitään tekemistä katolilaisuuden kanssa. Evankelisluterilainen kirkko irrottautui sieltä jo monta sataa vuotta sitten. Lestadiolaisuus kirkon herätysliikkeenäkin alkoi jo ennen viime vuosisadan alkua.
Ja kyllä me Lestadiolaisuudessa todistamme Jumalan pojasta kristuksesta, joka on meidän veljemme ja lunastajamme!!
Hän on meidän uskomme alkaja ja päättäjä!!
Toiseksi, raamattu todistaa että on yksi seurakunta.
Kolmanneksi niin kuin sanottu, laestadiolaisuus on vain nimi. Kuitenkin on ollut paljon ihmisiä jo ennen laestadiolaisuutta jotka ovat varmasti päässeet perille paratiisiin.
Neljänneksi, sinä olet kova haukkumaan ja tuomitsemaan. Kuitenkaan et perustele raamatullisesti. Sinut on opetettu olemaan evl.kirkkoa vastaan.
Sinun ei tarvitse kutsua noudattaa. Mutta voi olla että teidänkin joukossa on niitä jotka tuntevat, etteivät nuo "jumalanpalveluksenne" riitä pelastukseksi, joissa musiikki on pääosassa ja pastorit, kuin teatterin lavalla, huutavat kiitosta Jumalalle jota he eivät tunne!!
Voi olla joku, joka tahtoo kuulla elävää jumalan sanaa. Ilman sitä teatteria. Ja joitakin jotka tahtovat kuolla pois tämän maan päältä todistus sydämmellään niin, että he saavat kiittäen Jumalaa sanoa: "Nyt minä menen kotiin"
- Kaidantienkulkija
Te helluntailaiset monesti turvaatte hyviin tekoihinne, lauluihin, musiikkiin, rukouksiin, siunauksiin, siihen kuinka paljon sanaa luette ja olette tutkineet, uhrauksiin vähäosaisten ja seurakunnan puolesta siveyteen ja raamatun lakien mukaiseen elämään....
Se on raskasta elämää elää niin eikö??
Sitä helposti rupeaa elämään seurakunnassa, seurakunta elämää ja maailmassa maailman elämää.
Minä olen sen lähipiirissäni nähnyt jossa on joitain helluntailaisia.
Kristillisyyden korkea arvoitus, se on se suuri uskon salaisuus, mitä se merkitsee? että uskoa syntisenä! Kyllä perkele sallii että uskoisimme enkeleinä!
No mihin minä silloin Vapahtajaa tarvitsen??
Kyllä se niin on että kaikki autuuteni, kaikki vanhurskauteni, siis kaikki vanhurskauteni Jumalan edessä, se on ainoastaan Jeesuksessa Kristuksessa, Jumalan pojassa.
”Ihminen on paha, Jumala on hyvä.” Kun puhutaan ihmisen synnistä ja Jumalan suuresta armosta suuria syntisiä kohtaan ilman omaa ansiota, ilman omia hyviä puolia, ilman omia hyviä lahjoja, että tulen täysin köyhäksi. Jos tunnen itseni olevan niin perkeleen kaltainen, niin olet lähempänä autuutta silloin kuin uskoit.
Kuule rakas ihmislapsi: ehkä sinä tulevana yönä pelkäät putoavasi helvettiin.
Usko nyt tänä hetkenä, että olet täysin lähetetty taivaaseen. Sinä olet keskellä lapsilaumaa. Se on sinulle niin kuin taivas. Se on että rohkenee uskomaan niin syntisenä, niin heikkona, niin likaisena, niin pakanan kaltaisena kuin on: usko, että olen Jumalan lapsi, päinvastoin mitä tunnet, päinvastoin mitä vieras ääni sanoo, ja myös tunnustaa vaikka olen syntinen, niin olen Jumalan lapsi Jeesuksen ansion kautta.
Ainoastaan Hänen ansion kautta minä olen se mitä olen. Tahdon olla Jumalan lapsena toisten Jumalan lasten parissa. Siksi me saarnaamme vieläkin sellaisille, jotka vaeltavat täällä maan päällä kuka sinä oletkaan, mikä kieli sinulla onkaan, mikä ihonvärin sinulla onkaan: anna itsesi tulla sovitetuksi taivaan Jumalan kanssa. Tämä sovintovirka on meille luetettu. Se on meille luetettu ja me tahdomme vieläkin saarnata sovintoa.
Näin meillä Esikoilestadiolaisuudessa opetetaan.
Tule sinäkin jos tunnet ettet ole vapaa synnistäsi jumalan edessä! Tule jumalan asten joukkoon, jossa saat uskoa itsesi vapaaksi synnistä, taivaskelpoiseksi, ILMAN omaa ansiota!!! - Jokujokuvaan
Höpö höpö, älä VALEHTELE herkkäuskoisille!
JUMALAN PUOLEEN VOI VARMASTI SUORAAN KÄÄNTYÄ, KUN TUNNUSTAA SYNTINSÄ JA USKOO JEESUKSEEN SYNTIENSOVITTAJANA.
ESIKOISLESTADIOLAISUUDEN EDUSTAJA EI OLE SYNTIEN SOVITTAJA VAAN JEESUS.
Monet kääntyy juuri näin. Ihmiset lukee raamattua tai muutoin tulee ymmärrykseen hengellisistä asioista ja tietää, että on kaikkinäkevä Jumala ja käsittää ,että mikä Jeesuksen asema on.
Ettekai luule Jumalaa sokeaksi ja kuuroksi?
Tuollainen esikoislestadiolaisen edustaja korkeintaan voi olla avuksi heikkouskoiselle, joka ei usko Jumalan kuulevan rukouksia....vrt..."mene kammioosi ja rukoile"
Lähinnä kuitenkin harhaoppia tuollainen opetus. - jotaintotuudesta
En lähde kommentoimaan esikoislestadiolaisten opetukseen, koska en ole kuullut sitä, MUTTA...eikö esikoislestadiolaiset kuulu luterilaiseen kirkkoon? Eikö se ole luterilaisen kirkon sisällä toimiva ryhmä? Raamatun mukaan harhaopeista tulee erota. Luterilainen kirkko on osa ekumeniaa, jota johtaa Rooman katolinen kirkko. Jos on mukana ekumeniassa joutuu osallisiksi muidenkin synteihin. Eli älkää ihmiset menkö paikkoihin, jotka ovat mukana ekumeenisessa neuvostossa tai paikkoihin, jotka kuuluvat kirkkoihin, kuten luterilaiseen kirkkoon, jotka ovat ekumeniassa mukana. Ottakaa Jumalan Sana vakavasti. Ekumenia on yksi suuri eksytys.
- jotaintotuudesta
Ja ev.lut. kirkko tietysti itsessään opettaa väärää evankeliumia, joten siitä tulisi jo senkin takia erota eikä olla mukana missään paikassa, joka tekee yhteistyötä sen kanssa. Älkää olko osallisia harhaoppeihin, hapatuksiin, pimeyden töihin!
>> Se että tutkii raamattua päivin ja öin, ei varmasti ole tae siihen, että saa elävän uskon. Sillä todistaahan raamattu sen, kuinka fariseukset ja kirjan oppineet tunsivat kyllä kirjoitukset. <<
Raamattu todistaa, että he eivät tunteneet kirjoituksia! "Sillä jos te Moosesta uskoisitte, niin te uskoisitte minua; sillä minusta hän on kirjoittanut." (Joh. 5:46). Missään kohtaa Raamattua ei fariseuksia moitita siitä, että he tutkivat kirjoituksia. Missään kohtaa Raamattua ei kehoiteta heitä tutkimaan kirjoituksia vähemmän. Vaan Raamattu nimenomaan kehoittaa meitä tutkimaan kirjoituksia öin ja päivin. "Autuas se mies, joka ei vaella jumalattomain neuvossa eikä astu syntisten teitä eikä istu, kussa pilkkaajat istuvat, vaan rakastaa Herran lakia ja tutkistelee hänen lakiansa päivät ja yöt!" (Ps. 1:1,2)
Raamatun mukaan meidän tulee tutkia kirjoituksia päivin ja öin. Sinä kehoitat tutkimaan kirjoituksia vähemmän, mikä Saatanan valhe!- PasiToivonen
>>Me lestadiolaisuudessa saamme uskoa itsemme armosta autuaiksi. Niin huonoina ja syntisinä kuin olemme. Jeesus maksoi meidän synti velkamme. Meidän velkakirjamme päälle on vedetty se verinen risti, niin että ne on myös taivaassa anteeksi annettu.>>
Eli punaviiniä saa juoda. Televisiota saa katsella. - hhyhgg
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14597648/varokaa-lestadiolaiset-sakramenttiantikristusta!
Seurakunta ei pelasta ketään eikä seurakunta anna syntejä anteeksi vaan Jumala antaa.
Room.4:8 Autuas se mies, jolle Herra ei lue syntiä!"
Lestadiolaisilla on kasteasia väärin ja sitä myöten myös pelastusasia on vähän kiikun kaakun. Oikeassa he ovat siinä, että Jeesuksen veri puhdistaa kaikesta synnistä.
Lestadiolaisten tulkinta taivaan valtakunnan avaimista on myös väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410