Lyonin-teurastajaa Klaus Barbieta hyväkseen vuosikymmenet mm. opettamassa Boliviassa sotilasjuntille kidutustekniikoita. Vasta vuonna 1982 hänet luovutettiin Ranskaan, kai siksi kun oli jo vanha eikä ollut enää hyödyksi oikeistolaisille sotilasjuntille.
Pitäisin tätä toimintaa kyllä häpeänä maalle joka on aina julistanut olevansa maailman suurin ihmisoikeuksien puolustaja.
Pitäisin tätä toimintaa kyllä häpeänä maalle joka on aina julistanut olevansa maailman suurin ihmisoikeuksien puolustaja.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Vuonna 1955 hän pakeni Etelä-Amerikkaan, lopulta Boliviaan, jossa piilotellessaan käytti nimeä Klaus Altmann.[1] Tuottoisan liiketoiminnan puutteessa hän vuonna 1980 osallistui Luis García Meza Tejadan "kokaiinivallankaappaukseen", jossa sotilasjuntta nousi korruptoituneen maan johtoon".
Hänet paljastivat natsien metsästäjät.
USA:lla ei ollut Barbien kanssa mitään tekemistä.
Näitä valehtelijoita riittää...
Lue toki Tieteen Kuvalehden historiaa. Siitä löytyy selvä henkilöhistoria Barbiesta miten USA vei hänet sodan jälkeen Atlantin yli ja suojeli vuoteen 1982 asti. Sinun juttusi on täyttä sontaa.
Et kerro missä hän olisi piileskellyt vuoteen 1955 asti, oliko näkymätön mies. Ranska etsi häntä keinoja kaihtamatta ja vain Yhdysvaltain suojelu oli riittävän voimakas suojelemaan hänet Ranskaa vastaan.
-----Näitä valehtelijoita riittää...----
Oliko tuo sinulta tunnustus?
Sodan jälkeen Barbie toimi brittien tiedustelupalvelun ja CIA:n tehtävissä Ranskassa, Kreikassa, Italiassa ja lännen miehitysvyöhykkeillä Saksassa.
Etelä-Amerikka
Vuonna 1955 hän pakeni Etelä-Amerikkaan, lopulta Boliviaan, jossa piilotellessaan käytti nimeä Klaus Altmann.[1] Tuottoisan liiketoiminnan puutteessa hän vuonna 1980 osallistui Luis García Meza Tejadan "kokaiinivallankaappaukseen", jossa sotilasjuntta nousi korruptoituneen maan johtoon.lähde?
Kiinnijääminen
Ranskassa asuvat "natsienmetsästäjät" Klarsfeldit tunnistivat hänet Boliviassa vuonna 1971. Barbie pidätettiin vuonna 1983 ja luovutettiin Ranskaan, jossa oikeudenkäynti häntä vastaan alkoi vuonna 1987. Barbie tuomittiin elinkautiseen rikoksista ihmiskuntaa vastaan.[2] Hän kuoli leukemiaan [3] 1991.
Vuonna 1986 valmistunut elokuva 'Natsirikollinen'(englanninkielinen nimi 'Nazi Hunter: The Beate Klarsfeld Story', suom. 'Natsimetsästäjä: Beate Klarsfeldin tarina') kertoo Barbien kiinnijäämisestä, pääosassa Farrah Fawcett.
------Sodan jälkeen Barbie toimi brittien tiedustelupalvelun ja CIA:n tehtävissä Ranskassa----
Ei kyllä olisi Ranskassa voinut toimia, siellä se olisi tunnistettu heti. Sitä nimittäin etsittiin yötä päivää. Joten ainakaan tuolta osin tieto ei pidä paikkaansa.
Samaa mieltä, tuskin olisi jalallaankaan rohjennut Ranskaan astua. Siellä sitä olisi odottanut giljotiini.
mutta kun pitäisi löytääkin.
Kyllä SS-miehet oli melko heti 2. MS jälkeen kelvanneet Ranskan muukalaislegioonaan ja sotimaan vielä suurvaltaa leikkineen Ranskan siirtomaasodissa. Niin, että eipä ole tässä Ranskallakaan kovin puhtaita jauhoja pussissaan.
Se oli silloin, ja on ehkä edelleen USAn normi käytäntö. Pahin esimerkki on enkä tämä:
https://en.wikipedia.org/wiki/Shirō_Ishii