Atarax "kiellettyjen" listalla?

ÄrräPääPrkl

Omakohtainen kokemus:
Kysyin lääkäriltä, josko onnistuisi Ketipinorin vaihto Ataraxiin.
Ei onnistu. Atarax kuulemma aiheuttaa sydänongelmia.
Ketipinorin haitoista lääkäri ei maininnut mitään.
Toki itse olen kertonut Ketipinorin sopimattomuudesta itselleni. Ei auta.
Ketipinor aiheuttaa pohjattoman ruokahalun myötä lihomista. N. 20 kg tullut lisää painoa 3:n vuoden aikana.

"Lääkkeen yleisimmät haittavaikutukset ovat veriarvojen muutokset, painonnousu, huimaus, uneliaisuus, päänsärky ja suun kuivuminen. Joskus voi esiintyä myös lisääntynyttä ruokahalua, puhevaikeuksia, näköhäiriöitä, hengenahdistusta, mahavaivoja, voimattomuutta, ärtyneisyyttä, turvotusta, sydämentykytystä, itsetuhoisuutta, epänormaaleja unia ja painajaisia. Lääke voi heikentää tarkkaavaisuutta liikenteessä."

Siis Ketipinoria saa mussuttaa kourakaupalla. Väsyttävää Ataraxia ei.
Mikä v...ttu näitä nykypäivän psykiatreja vaivaa? Oikeasti.

5

1642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • colony

      Oma kokemukseni Ataraxista on se että se ei auta mihinkään muuhun ku allergiaoireisiin. väsyttää vain ja tietysti tekee kummallisen olon päähän.

      • eiataraxille

        komppaan edellistä kirjoittajaa.
        atarax ei toiminut mulla milläänlailla, ei edes unettanut.

        annoin sitä heinäallergiasta kärsivälle pajalleni (17 v) allergisiin oireisiin muutamia kertoja (1 tbl ) jokunen kesä sitten. häntäkään atarax ei vsyttänyt, mutta silmät lakkasivat vuotamasta ja henki kulki paremin, aivastelut vähenivät. hyvä niin.

        kun verrataan ataraxia ketipinoriin, niin ei puolta sanaa siitä, että ketipinorilla on huomattavasti enemmän haitta -ja sivuvaikutuksia. plus, että aamulla jos ensikään olet saanut nukuttua, pää on tyhjää täynnä ja olo on pitkin päivää kuin pystyyn kuolleella. tosi inha olo.


    • Ataraxiauneen

      Aiheuttaako Atarax sydänongelmia?Minkälaisia ?Jos jollain kokemusta,olisin kiitollinen vastauksesta.

    • Anonyymi

      Vaihto Ataraxiin ei kannata. Se lihottaa myös jatkuvassa käytössä. Tästä ei ole juuri tietoa googlettamalla, sen väitetään olevan ns.painoneutraali lääke. Mutta jos lukee käyttäjäkokemuksia, niin saa todellista tietoa. Itse lihoin Atarax-Gabapentiini coctaililla 14 kg vuodess ilman elämäntapamuutoksia.. Luulin syylliseksi Gabaa, joka varmaan osasyyllinen olikin. Mutta paino ei lähtenyt laskemaan kun lopetin gabat, päin vastoin. Joten ajattelin että vika on minussa ja tiukensin dieettiä entisestään. Siitä huolimatta paino ei laskenut. Sitten aloin tutkia tuota Ataraxia tarkemmin ja syyllinen löytyi!

    • Anonyymi

      Paskapuhetta. Syönyt 500 mg jo viisi vuotta. Ei lihota jos et syö liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3912
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3590
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2302
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1618
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      963
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      949
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      875
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe