YLE intoilee mamuttajamaiden talouksista!

Tuskin on sattumaa, että YLE uutisoi sekä Saksan että Ruotsin viime aikojen"hyvistä" talousluvuista. Nuohan maat ovat ottaneet eniten mamuja vastaan syksyn tulvan jälkeen. Suomi onkin siten heti kolmantena.

Päämamutusmediamme tietysti haluaa esittää, että mamutulvat ovat silkka siunaus maiden kansantalouksille. Niinhän tyhmempi luulisi ja sen on tarkoituskin.

Kuitenkin toimittajat unohtavat oleellisimman seikan! Nimittäin mamutulva pakottaa valtion nopeaan rahan käyttöön, jotta tulijat voidaan ottaa vastaan. Ja se tuo hetkellisen piikin taloustilastoihin.

Kyse on kuitenkin pelkästä verovarojen ja valtion varojen tuhlauksesta ilman mitään palautetta pitkään aikaan jos koskaan. Kyse on siis samasta, kun kusisi housuihinsa pakkasella lämmitelläkseen. Hetken lämmittää, mutta pian on entistä kylmempi.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Verovarojen tai velkarahan sijoittaminen kannattaa vain, jos kyse on tuottavasta toiminnasta. Silloinkaan asia ei ole varma.

Sen sijaan pelkkään kulutukseen ja elämiseen satsaaminen on verovarojen tuhlausta. Kuten Suomi teki koko edellishallituksen ajan miljardin viikkovauhtia.

Sama pätee mamukustannuksiinkin!

Äänestä

Monet asiantuntijat ovat varoittaneet ja ennustaneet SUURIA vaikeuksia mamumääränsä hallitsemisessa ja sen vaikutuksista Saksassa ja Ruotsissa.

Muta mamutusmedia tunnetusti valikoi asiantuntijansa tarkasti, että ei pääse "vääränlaisia" kannanottoja julkisuuteen...

Äänestä

MAMUT kyllä tuattaa ja paljon, eloperäistä eläin jätettä jolla on erittäin suuri kyky levittää mitä uskomattomampia tauteja. Rutto, kolera, kuppa, paiseet ja 500 000000 matoa vähintään joka läjässä joka kaavun alta käpälää myöten valuu. Ostakaa Ekokemin osakkeita, nyt lähtee kurssi nousuun kun tommoisen lauman jätteet käsitellään.

Äänestä

Saksan rikosraportti: 1.1 milj matua, rikoksia yli 200 000, joista 18% raakoja ryöstöjä yms.

Joka viides matu, 20% matuista siis jäänyt rikoksistaan poliisin haaviin.

Raportin mukaan tilanteen odotetaan vain pahenevan.

Oppi-äitimme Saksakaan ei pärjää näiden paholaisten kanssa. Miten muka me pärjäisimme paremmin?

http://www.express.co.uk/news/world/650685/Germany-migrant-refugee-crime-report

Äänestä

Nyt Merkel huomasi että pitää jotenkin saada matut muihinkin maihin kuin Saksa. Itse kutsui, mutta tuli kurat pöksyyn. Nyt Turkin kanssa uskomaton kuljetusrumba: Edestakaisin ja sitten toisiin EU maihin! Suomen pöljät Orbanus ja Sibyla hurraavat. Vaihdetaan paskaa paskaan ja veronmaksajat taas maksaa. Lento 20.000 € suuntaansa. Vaihtuu parisaa per lento. Paska ei vähene, mutta maksaa. Matubisnes hieroo käsiään. Tämä se rikastuttaa.

Äänestä

Taloudellinen takaisku tulee niille viiveellä mutta varmasti eikä tarvitse odottaa kovin montaa vuotta.

Saksan ja Ruotsin talous perustuu menneisiin vuosiin vaikka viime vuosi oli vielä kohtuullinen. Katsotaan pari vuotta eteen päin.

Aikaisempina vuosina varsinkin Saksa tarvitsi tuontityövoimaa. Silloin sinne tuli jengiä Italiasta, Espanjasta ja Turkista. TÖIHIN!
Suomalaiset paikkasivat pikälle svedujen vajausta. Itsekin osallistuin tuohon aaltoon 60-luvulla. Menimme TÖIHIN!

Äänestä

Ei talous ole läheskään tärkein asia Suomessakaan, vaikka tärkeä onkin. Jos mamuilla menee hyvin, niin hyvä juttu. Tietysti voidaan myös katsoa, että vaikkapa Lontoossa on mamuilla erittäin tärkeä osuus esimerkiksi kaupungin puhtaanapidossa. Toisaalta heillä on luultavasti vieläkin suurempi osuus kaupungin sotkemisessa, että silleen. Asiat eivät ole aina siten, kuin miltä näyttää ja lantilla on aina kaksi puolta ja mamuasiassa enemmänkin. Tulevaisuus näyttäisi turvatummalta, jos Suomen kansa säilyisi yhtenäisenä, eikä islamilaista vähemmistöä syntyisi eikä missään nimessä sen saisi antaa kasvaa! Lopussa häämöttää vain suuri sekaannus, kuten heillä KAIKISSA omissa maissaan jo on. Suomen kansa on parempaa, voisi sanoa olematta hiukkaakaan rasistinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päämamutusmedia kirjoitti:

Tuskin on sattumaa, että YLE uutisoi sekä Saksan että Ruotsin viime aikojen"hyvistä" talousluvuista. Nuohan maat ovat ottaneet eniten mamuja vastaan syksyn tulvan jälkeen. Suomi onkin siten heti kolmantena.

Päämamutusmediamme tietysti haluaa esittää, että mamutulvat ovat silkka siunaus maiden kansantalouksille. Niinhän tyhmempi luulisi ja sen on tarkoituskin.

Kuitenkin toimittajat unohtavat oleellisimman seikan! Nimittäin mamutulva pakottaa valtion nopeaan rahan käyttöön, jotta tulijat voidaan ottaa vastaan. Ja se tuo hetkellisen piikin taloustilastoihin.

Kyse on kuitenkin pelkästä verovarojen ja valtion varojen tuhlauksesta ilman mitään palautetta pitkään aikaan jos koskaan. Kyse on siis samasta, kun kusisi housuihinsa pakkasella lämmitelläkseen. Hetken lämmittää, mutta pian on entistä kylmempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu